Když se na HBO spojí tvůrci Černobylu a jedné z nejlepších her. Last of Us vzniká jako hororový seriál

ellie-joel

Foto: Naughty Dog

Hlavní postavy ze hry Last of Us

0Zobrazit komentáře

Asi jen málokdo by řekl, že se jednou z herního studia, které stálo v 90. letech za skákačkou Crash Bandicoot a později Jak and Daxter, vyprofiluje firma, jež se posune do zcela jiného žánru a vytvoří jedny z nejuznávanějších herních sérií historie. Naughty Dog si za více než 30 let existence prošel mnoha proměnami, ale dnes již studio s tlapkou v logu nezná nikdo jinak než jako tvůrce Uncharted či Last of Us.

Dvě herní série, které znamenaly mnoho nejen pro herní průmysl, ale také pro Sony a jeho konzoli PlayStation. Právě tyto dvě zmíněné hry vznikly exkluzivně pouze pro PlayStation a pokračují již na několikáté generaci, navíc trží velmi slušné peníze. Právě Last of Us ale nyní čeká další velký krok kupředu, a to hned ve dvou ohledech.

Od vydání prvního dílu, ve kterém se v poutavém příběhu z postapokalyptického hororového světa představily hlavní postavy Joela a Ellie, uplynulo už sedm let a minulý rok jsme se konečně dočkali ohlášeného pokračování, jež spatří světlo světa za necelé dva měsíce.

Vedle očekávané hry se ale chystá také seriál, a ne ledajaký. Na starost ho totiž budou mít tvůrce oceňovaného seriálu Černobyl na HBO Craig Mazin a také jeden z autorů prvního dílu Last of Us Neil Druckmann. Společně se budou podílet jak na produkci, tak psaní scénáře. K nim se pak navíc připojí i další vysoce postavení lidé ze studia Naughty Dog.

last-of-us2

Foto: Naughty Dog

Chystaný druhý díl Last of Us

Fanoušci totiž moc dobře ví, jak složité je natočit podle hry důstojný film nebo seriál, a ve většině případů to nedopadlo nejlíp, takže si tu bezpochyby chce herní studio i produkce HBO dát maximálně záležet. Žádný trailer, vizuály ani detaily prozatím známy nejsou, ale pravděpodobně se objeví v následujících měsících, stejně jako druhé pokračování hry. Děj by ale měl být založen na tom, co se stalo v herní předloze.

Příběh Last of Us se odehrával zhruba dvacet let po vyhlazení moderní civilizace nákazou, která většinu lidí proměnila v děsivá monstra. Joel jako jeden z přeživších dostane za úkol postarat se o tehdy 14letou Ellie a dovést ji přes nástrahami propletenou karanténní zónu k lidem, kteří by díky ní mohli zachránit svět. Na první pohled jde o klasický scénář mnoha her i filmů, ale na Last of Us bylo přeci jen něco speciálního.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co se na první pohled zdálo jako přímočará mise, promění se v gradující, brutální a zároveň hluboký příběh, který vykresluje narůstající vztah mezi hlavními postavami, ve velmi propracovaném a často neočekávaném scénáři.

„Je to úžasná příležitost, jak se spojit s Craigem, Neilem, Carolyn a celým týmem v Sony, Naughty Dog a PlayStationu, díky kterým přivedeme tento úžasný virtuální svět v reálný život,“ říká k chystanému seriálu programový ředitel HBO Casey Bloys. A že je na co se těšit, jelikož zmíněný Craig Mazin má za sebou bohaté zkušenosti z Černobylu, který temnou atmosférou jen sršel a nyní se bude moct vyřádit v postapokalyptickém prostředí.

Ostatně Černobyl loni získal dva Zlaté glóby a deset cen Emmy. Mazin mimo Last of Us aktuálně pracuje také na plánovaném rebootu Pirátů z Karibiku na streamingové platformě Disney+. Samotné Last of Us do loňského roku prodalo přes 20 milionů kopií prvního dílu hry a posbíralo nespočet cen. Dodnes jde o jednu z nejlépe hodnocených her historie, a to z mnoha pohledů.

Silné příběhy postav, které postupně gradují a vykreslují se divákům, vždy fungovaly. Takže teď bude zajímavé sledovat, zda se tvůrcům opravdu podaří přenést podobnou atmosféru i na televizní obrazovky, a také na to, kdo se zhostí hlavních rolí.

Není čas zemřít. Koronavirus nepřemohl ani agent 007, premiéra nové bondovky se odkládá na podzim

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

NO TIME TO DIE

Foto: Forum Film

Není čas zemřít je posledním filmem, kde se Daniel Craig objeví jako James Bond

0Zobrazit komentáře

Na přelom března a dubna byla naplánovaná jedna z největších filmových událostí roku. Nejnovější bondovka Není čas zemřít je poslední, ve které hlavního hrdinu ztvárnil Daniel Craig a se stopáží přes 160 minut bude nejdelší, co dosud vznikla. Diváci si však na ni naneštěstí budou muset počkat déle, než bylo v plánu. Premiéra totiž byla kvůli šíření koronaviru odložena na listopad.

Není čas zemřít bude možná jeden z vůbec nejdůležitějších filmů o Jamesi Bondovi. S dosud nejvyšším rozpočtem v dějinách franšízy, čítajícím přesně čtvrt miliardy dolarů, totiž uzavírá zatím nejdelší éru jednoho herce v hlavní roli. Daniel Craig se jako agent veličenstva na plátnech poprvé objevil v roce 2006 ve filmu Casino Royale.

Ten zároveň představoval do určité míry nový, realističtější pohled na klasického hrdinu. Spolu s dalšími pokračováními se tento pohled dále problematizoval s dosavadním vrcholu ve snímku Skyfall, který se dá označit za jistou dekonstrukci Jamese Bonda.

Trailery na Není čas zemřít i předchozí kariéry režiséra Cary Jojiho Fukunagy stojícího například za první řadou Temného případu od HBO naznačují, že nová bondovka by v tomto ohledu mohla být vrcholem.

Spojeno je to například i s hnutím #MeToo, jelikož James Bond typicky není zrovna feministická postava. Na scénáři se tentokrát podílela a s režisérem úzce spolupracovala Phoebe Walter-Bridge, oceňovaná britská komička, režisérka a scenáristka.

Jestli se novému filmu podaří zlepšit nepříliš vysoké výdělky po předchozím Spectre a jestli úspěšně uzavře zásadní kapitolu univerza Jamese Bonda, nejspíš zjistíme nejdříve ke konci letošního roku. Studio MGM a výkonní producenti se totiž rozhodli premiéru z důvodu aktuální globální zdravotní krize odložit na listopad.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak vysvětluje magazín The Hollywood Reporter, jedním z hlavních dílčích důvodů rozhodnutí je pravděpodobně situace v Číně, která je po Spojených státech druhým nejdůležitějším filmovým trhem. Kvůli epidemii koronaviru návštěvnost kin momentálně výrazně poklesla a v blízké době se neočekává změna k lepšímu, spíše naopak.


Podobný vývoj se přitom očekává i na dalších trzích. Příjmy minulé bondovky Spectre z Číny, Japonska, Itálie, Francie, Švýcarska, Jižní Koreji a Hongkongu, jedněch z momentálně nejvíce zasažených zemi koronavirem, činily až 38 % celku. Touha film v kině vidět by naopak mnoho diváků mohla vystavit zvýšenému riziku nákazy a dále tak zrychlit šíření epidemie.

Obavy z nízké návštěvnosti překonaly i dosud vynaložené prostředky na marketingovou kampaň, která nyní dospěla blízko ke svému vrcholu a byly na ni už vynaloženy stovky milionů dolarů.

klimaticka-zmena-coronavirus2

Přečtěte si takéVedlejší efekt koronaviru. Díky stojícím továrnám a výrobě dostává životní prostředí šanci se nadechnoutVedlejší efekt koronaviru. Díky stojícím továrnám a výrobě dostává životní prostředí šanci se nadechnout

Dalším aspektem je samozřejmě i snaha ochránit před možnou nákazou delegace herců a tvůrců, kteří v rámci promování filmu cestují po celém světě a setkávají se se stovkami lidí. Už dříve proto byly zrušeny návštěvy delegací v Číně, Jižní Koreji a Japonsku.

Ve světle rušení mnoha velkých mezinárodních konferencí různých typů a podobně lze předpokládat, že Není čas zemřít nebude jediným filmem, jehož premiéra může být odložena.