Když technologie zachraňují životy. Muž ve Švédsku měl srdeční zástavu, pomohl mu dron s defibrilátorem na palubě

Jiří SvobodaJiří Svoboda

dron-1

Foto: Everdrone

Dron s defibrilátorem od švédské společnosti Everdrone

0Zobrazit komentáře

Srdeční zástavy postihnou ročně asi 275 tisíc lidí v Evropě a stojí podle Evropské resuscitační komise za zhruba dvaceti procenty všech úmrtí. Jestliže akutní zástava srdce nastane, šance, že člověk přežije, je jen mezi pěti až dvaceti procenty. Zcela klíčová je v tomto případě rychlost následné resuscitace, u které doslova záleží na každé minutě. A jak se nyní ukazuje, velkou roli v záchraně mohou hrát i drony.

V praxi to ukázala švédská služba Everdrone, která se specializuje na použití dronů pro veřejné bezpečí a zdraví. Jejich stroj totiž loni v prosinci dokázal ve švédském městě Trollhättan doručit za zhruba tři minuty defibrilátor na místo, kde měl akutní zástavu srdce jednasedmdesátiletý muž. Jeho tak život pomohl zachránit.

„Nedokážu slovy vyjádřit, jak jsem vděčný za tuto novou technologii a rychlé dodání defibrilátoru. Nebýt dronu, pravděpodobně bych tu už nebyl,“ říká pacient, který se zotavil a mohl vrátit do svého domova. Muž měl ovšem tak trochu štěstí v neštěstí.

Zkolaboval totiž přímo před svým domem, kolem kterého šel zrovna doktor, původně mířící na svou službu do nemocnice. Jakmile muže uviděl, začal okamžitě poskytovat první pomoc a jiný kolemjdoucí mezitím volal záchrannou službu. Během pár minut pak už slyšeli bzučení vrtulí nad svými hlavami.

Podle Everdrone se podobná věc povedla vůbec poprvé v medicínské historii. Nejen že dron v těchto situacích funguje autonomně, ale především se zpravidla dostane na místo rychleji než jakýkoliv pozemní prostředek. Vzletět přitom může už za minutu od prvního pokynu, včetně toho, že vzlet schválí řídící letového provozu.

„Toto je vynikající reálný příklad toho, jak špičková technologie dronů Everdrone, plně integrovaná s dispečinkem záchranné služby, může minimalizovat dobu přístupu k defibrilátoru,“ říká Mats Sällström, generální ředitel firmy.

Jakmile dron doletí na místo, jednoduše defibrilátor pustí ze svých útrob a ten tak dopadne třeba na předzahrádku domu, kde se člověk se srdeční zástavou nachází – je tak okamžitě připravený k použití. Záchranáři dojedou i tak, i když někdy výrazně později.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak upozornil magazín The Verge, projekt má za sebou i pilotní studii, během které dostal systém čtrnáct upozornění na srdeční příhody, při kterých by dron mohl být použit. Ve dvanácti případech z nich vyletěl, v jedenácti defibrilátor úspěšně doručil a v sedmi případech byl rychlejší než pozemní sanitka.

Systém od společnosti Everdrone aktuálně funguje na území ve Švédsku, kde žije zhruba 200 tisíc lidí, ale předpokládá se, že se během letošního roku rozšíří do dalších evropských lokalit.

CzechCrunch Jobs