Když Trump kymácí lodí, investoři prchají do bezpečného přístavu. Proč zlato právě teď láme rekordy?
Americký prezident Donald Trump výrazně ovlivňuje dění na světových trzích. Proč roste zlato? To vysvětluje analytik XTB Marek Nemky.
Situace na finančních trzích je od začátku roku poměrně turbulentní. Zatímco akciové indexy ztrácejí deset až patnáct procent, investoři se hromadně přesouvají k bezpečným přístavům. Výrazným vítězem je zlato, které od začátku roku v dolarovém vyjádření posílilo o více než třicet procent a v úterý překonalo historickou hranici 3 500 dolarů za unci, tedy historické maximum. Co se na trhu přesně děje, proč roste právě zlato a co to může znamenat pro investory?
Zlatu se daří už třetím rokem po sobě
Zlato je mezi investory považováno za bezpečné aktivum, jelikož hraje významnou roli v historii i v současném finančním systému. V době krizí a nejistoty se investoři tradičně uchylují právě ke zlatu jako ke stabilnímu uchovateli hodnoty. V posledních letech však množství nejistot narůstá.
Vysoká inflace v roce 2022, eskalující geopolitické napětí a nejnověji i obavy z obchodní politiky Spojených států vytvářejí prostředí, v němž zlato získává na atraktivitě. Tyto faktory přispěly k výraznému růstu jeho ceny: v roce 2023 si připsalo 13 procent, v roce 2024 až 25 procent a v letošním roce roste přibližně o 25 procent.
Co je to bezpečný přístav?
V investičním světě se jako „bezpečný přístav“ (v angličtině „safe haven“) označují investice, do kterých investoři přesouvají své prostředky v době ekonomické nejistoty, tržní volatility nebo krize. Jsou charakteristické tím, že si obvykle zachovávají svou hodnotu, nebo dokonce získávají na hodnotě v době, kdy jiná aktiva klesají.
Mezi typické bezpečné přístavy patří:
- Zlato a drahé kovy – tradičně považované za uchovatele hodnoty
- Vysoce kvalitní státní dluhopisy
- Měny stabilních ekonomik (například švýcarský frank nebo japonský jen)
- Hotovost a krátkodobé nástroje peněžního trhu
- Defenzivní akcie stabilních společností (například utility nebo spotřební zboží denní potřeby)
Investoři se k nim uchylují jako k ochraně před poklesem trhů, inflací nebo geopolitickými riziky. Je však důležité poznamenat, že žádná investice není absolutně bezpečná a i tyto „bezpečné přístavy“ mohou za určitých okolností ztrácet na hodnotě.
Zvýšená poptávka po zlatu však nepřichází jen ze strany soukromých investorů. Významnou roli hrají i centrální banky, které v reakci na geopolitická rizika zvyšují své zlaté rezervy. Cílem je diverzifikace, tedy snaha snížit závislost na devizových rezervách, které mohou být v případě konfliktu zmrazeny, jak to ukázal příklad Ruska.
Tento rok začal nejlépe od roku 1986
Zlato v tomto roce zatím překonává výkonnost většiny finančních aktiv. V prvním čtvrtletí 2025 zaznamenalo cenový nárůst o 18,7 procenta, což představuje nejvýraznější mezikvartální růst od roku 1986. Po znovuzvolení Donalda Trumpa sice investoři očekávali, že jeho výstupy na sociálních sítích mohou zvýšit volatilitu na finančních trzích, ale jen málokdo předpokládal tak razantní obrat v obchodní politice.
Zavedení rozsáhlých cel vůči téměř všem zemím způsobí zpomalení růstu americké i globální ekonomiky. Navíc vyšší cla znovu vyvolávají obavy z rostoucí inflace ve Spojených státech. Tato rozhodnutí přicházejí poměrně rychle a bez rozmyslu, což opět vyvolává značnou nejistotu, která pochopitelně neprospívá podnikatelům ani finančním trhům.
🔥Gold performance has been truly HISTORIC:
Gold prices have risen over 16% this quarter, the first such quarterly performance this CENTURY.
The last time gold rallied so much during a quarter took place in the 1980s.
Gold is the best asset class during times of uncertainty. pic.twitter.com/6YPG1VOZqw
— Global Markets Investor (@GlobalMktObserv) March 28, 2025
Ohrožená nezávislost centrální banky
K prudkému růstu cen zlata přispěly i nedávné verbální útoky Donalda Trumpa na předsedu americké centrální banky Jeroma Powella. Trump ho na sociálních sítích označil za „velkého ztroskotance“ („major loser“) a veřejně naznačil, že „Powellovo odvolání nemůže přijít dost rychle!“ („Powell’s termination cannot come fast enough!“). Cílem těchto výroků je zjevně vyvinout tlak na Fed, aby co nejdříve přistoupil ke snižování úrokových sazeb.
Takové zásahy do nezávislosti centrální banky však představují narušení důvěryhodnosti měnové politiky. Nezávislost centrální banky je totiž klíčová pro zachování cenové stability a důvěry finančních trhů. Pokusy o její narušení mohou zvýšit nejistotu, způsobit růst rizikových přirážek na státních dluhopisech a oslabit důvěru spotřebitelů ve stabilitu cen.
Adjusted for inflation, #Gold has not even reached its all-time high of 1980.
And this is according to the official (embellished) inflation rates.
Imagine holding this useless rock instead of #Bitcoin. OUCH pic.twitter.com/D8wm9Aa5zN
— Carl ₿ MENGER ⚡️🇸🇻 (@CarlBMenger) April 3, 2024
Nakonec Donald Trump mírně ustoupil od svých výroků a zlato následně reagovalo poklesem. Přesto se investoři v takovém prostředí politického tlaku, měnové nejistoty a rizika narušení institucionální rovnováhy opět obracejí k bezpečným přístavům. Zlato z této situace výrazně těží a potvrzuje svou tradiční úlohu ochránce kapitálu v turbulentních časech.
Při investování však opatrně
Zlato se sice aktuálně obchoduje na historických maximech, ale při pohledu optikou reálných (inflačně očištěných) cen nejde o zcela bezprecedentní úroveň, jak můžeme vidět na grafu přiloženém výše. Už v roce 1980 se cena zlata vyšplhala – po přepočtení do dnešních cen – na úroveň přibližně 3 600 dolarů za unci. V nominálním vyjádření trvalo zlatu téměř 28 let, než této hranice znovu dosáhlo.
To znamená, že i přes své postavení „bezpečného přístavu“ zůstává zlato z dlouhodobého hlediska poměrně volatilním aktivem, které neposkytuje automatickou záruku vysokého výnosu ani ochrany kapitálu.
Vývoj ceny zlata je navíc výrazně ovlivněn náladami na trzích a očekáváními investorů. Současné vysoké ocenění je z velké části výsledkem obav z geopolitických konfliktů, obchodních bariér a politické nejistoty. Pokud by v budoucnosti došlo k uklidnění těchto napětí – ať už na úrovni globálního obchodu, nebo geopolitiky –, cena zlata může opět poklesnout.
Budoucí vývoj tak zůstává nejistý. Ačkoli zlato dokáže v době krizí ochránit hodnotu kapitálu, investoři by neměli zapomínat na jeho rizika a cyklický charakter. Ani status bezpečného aktiva neznamená, že jeho cena bude neustále stoupat.