Kinští otevírají zámek lidem i na noc. Přespat lze ve věži, v někdejší konírně i ve mlýně
Kdo by si nechtěl vyzkoušet, jaké to je spát na zámku. Ve Žďáru nad Sázavou to lze v několika budovách. Ráz apartmánů udaly hraběnka a designérka.
Před více než dvaceti lety připadl zámek ve Žďáru nad Sázavou zpět do soukromých rukou, do kterých po generace patřil. Rodina Kinských se ke svému znovunabytému majetku rozhodla přistoupit jinak. A tak na rozdíl od většiny českých zámků je tenhle otevřený veřejnosti nejen k pravidelným prohlídkám. V areálu slouží hned několik ubytování, všechna přitom mají jedno společné – dovolí cítit se pansky i těm, komu v žilách nekoluje ani kapka modré krve.
Hned na prvním zámeckém nádvoří potká návštěvník Zahradníkův domek. Stavba, která dřív sloužila k ustájení koní, dnes nabízí čtyři apartmány. Liší se od sebe barvami, spojuje je však příroda. Nejen prostřednictvím plakátů ze starých herbářů a botanických knih a sušených květin kolem dokola. Příroda se objevuje i na originálně dekorovaných talířích a hlavně také v použitých materiálech. Těm dominuje dřevo, kov nebo len.
Apartmány jsou moderní, nic ale nebrání tomu, aby se zde objevily i některé původní zámecké kusy. „Velkou část vybavení tvoří dřevěný nábytek navržený na míru tomuto prostoru, inspirovaný regionem. Například čela postelí i koupelnová čela jsou inspirována tvaroslovím zámku a přilehlého okolí,“ líčí designérka Alexandra Dýcková, která pracovala na všech zámeckých apartmánech a vycházela přitom ze zadání přímo od hraběnky Marie Kinsky.
Zahradníkův domek prošel rekonstrukcí předloni v létě, a to pod dohledem Národního památkového ústavu. Samotná proměna trvala tři roky a obnoveny byly některé prvky, které vzal čas.
Kdo by chtěl ve Žďáru do výšin, může zvolit přespání v bývalé klášterní zvonici. Jde o třípatrovou barokní věž, kam vede dřevěné točité schodiště. Právě věž je jedna z posledních, která prošla rekonstrukcí. „Zadání návrhu interiéru v prostoru Věže pro mě bylo výzvou. Už jen kvůli samotnému rozložení a limitovanému prostoru na točitém schodišti, který nás omezoval při výběru zařízení,“ říká Dýcková s tím, že čím výš člověk stoupá, tím jsou schody strmější. Úplně nahoře ale čeká ten nejprostornější a zároveň i nejoriginálnější apartmán.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTy jsou ve Věži dohromady tři. Všechny jsou dvoulůžkové a všechny nabízí výhled do zámeckého areálu. O vězení, tedy aspoň o to v klasickém smyslu, ve Věži nejde. Zdejší apartmány mají být totiž primárně svatební. V tom si pomyslné vězení leckdo přimyslí. Minimálně tady na zámku to ale začíná čirou romantikou. Aspoň tak jsou apartmány koncipovány.
Zatímco v prvních dvou patrech mají pokoje křížovou klenbu, v posledním je trámový strop. Dýcková zvolila útulný, jednoduchý, čistý a pohodlný design.
Poněkud prostornější je zdejší Ubytování ve Mlýně. Ten tu stojí od sedmnáctého století a původně šlo o mlýn klášterní. Čechy jistě potěší, že hned v sousedních budovách se vařilo pivo. K dispozici je apartmán s kuchyní, kam se vejde i pět lidí. Stejný počet může bydlet také v Třílůžkovém pokoji, a to díky přistýlkám.
Poslední variantou je nocleh U Kašny. Jde o bývalou šlechtickou akademii z osmnáctého století, kde je k dispozici jeden rozlehlý apartmán ideální pro rodinnou dovolenou.