Kinští otevírají zámek lidem i na noc. Přespat lze ve věži, v někdejší konírně i ve mlýně

Kdo by si nechtěl vyzkoušet, jaké to je spát na zámku. Ve Žďáru nad Sázavou to lze v několika budovách. Ráz apartmánů udaly hraběnka a designérka.

Eliška NováEliška Nová

Zámek ve Žďáru nad Sázavou

0Zobrazit komentáře

Před více než dvaceti lety připadl zámek ve Žďáru nad Sázavou zpět do soukromých rukou, do kterých po generace patřil. Rodina Kinských se ke svému znovunabytému majetku rozhodla přistoupit jinak. A tak na rozdíl od většiny českých zámků je tenhle otevřený veřejnosti nejen k pravidelným prohlídkám. V areálu slouží hned několik ubytování, všechna přitom mají jedno společné – dovolí cítit se pansky i těm, komu v žilách nekoluje ani kapka modré krve.

Hned na prvním zámeckém nádvoří potká návštěvník Zahradníkův domek. Stavba, která dřív sloužila k ustájení koní, dnes nabízí čtyři apartmány. Liší se od sebe barvami, spojuje je však příroda. Nejen prostřednictvím plakátů ze starých herbářů a botanických knih a sušených květin kolem dokola. Příroda se objevuje i na originálně dekorovaných talířích a hlavně také v použitých materiálech. Těm dominuje dřevo, kov nebo len.

Apartmány jsou moderní, nic ale nebrání tomu, aby se zde objevily i některé původní zámecké kusy. „Velkou část vybavení tvoří dřevěný nábytek navržený na míru tomuto prostoru, inspirovaný regionem. Například čela postelí i koupelnová čela jsou inspirována tvaroslovím zámku a přilehlého okolí,“ líčí designérka Alexandra Dýcková, která pracovala na všech zámeckých apartmánech a vycházela přitom ze zadání přímo od hraběnky Marie Kinsky.

Zámek ve Žďáru nad Sázavou

Foto: Zámek Žďár nad Sázavou

Ubytování v Zahradníkově domku stojí na přírodních motivech

Zahradníkův domek prošel rekonstrukcí předloni v létě, a to pod dohledem Národního památkového ústavu. Samotná proměna trvala tři roky a obnoveny byly některé prvky, které vzal čas.

Kdo by chtěl ve Žďáru do výšin, může zvolit přespání v bývalé klášterní zvonici. Jde o třípatrovou barokní věž, kam vede dřevěné točité schodiště. Právě věž je jedna z posledních, která prošla rekonstrukcí. „Zadání návrhu interiéru v prostoru Věže pro mě bylo výzvou. Už jen kvůli samotnému rozložení a limitovanému prostoru na točitém schodišti, který nás omezoval při výběru zařízení,“ říká Dýcková s tím, že čím výš člověk stoupá, tím jsou schody strmější. Úplně nahoře ale čeká ten nejprostornější a zároveň i nejoriginálnější apartmán.

Ty jsou ve Věži dohromady tři. Všechny jsou dvoulůžkové a všechny nabízí výhled do zámeckého areálu. O vězení, tedy aspoň o to v klasickém smyslu, ve Věži nejde. Zdejší apartmány mají být totiž primárně svatební. V tom si pomyslné vězení leckdo přimyslí. Minimálně tady na zámku to ale začíná čirou romantikou. Aspoň tak jsou apartmány koncipovány.

Zatímco v prvních dvou patrech mají pokoje křížovou klenbu, v posledním je trámový strop. Dýcková zvolila útulný, jednoduchý, čistý a pohodlný design.

Poněkud prostornější je zdejší Ubytování ve Mlýně. Ten tu stojí od sedmnáctého století a původně šlo o mlýn klášterní. Čechy jistě potěší, že hned v sousedních budovách se vařilo pivo. K dispozici je apartmán s kuchyní, kam se vejde i pět lidí. Stejný počet může bydlet také v Třílůžkovém pokoji, a to díky přistýlkám.

Poslední variantou je nocleh U Kašny. Jde o bývalou šlechtickou akademii z osmnáctého století, kde je k dispozici jeden rozlehlý apartmán ideální pro rodinnou dovolenou.