Klání v dřevěné aréně. Studio Zahy Hadid v Anglii postaví udržitelný fotbalový stadion pro první veganský tým světa
Stejně jako se navrhují nové způsoby udržitelného pohánění domácnosti, respektive ekologického přístupu ke stavbě domů, promýšlí se i zelenější pojetí fotbalových stadionů. Ty z principu patří mezi energeticky náročné objekty nejen z hlediska průběžného osvětlení, vyhřívání a obecného zajišťování komfortu hráčů a diváků, ale také pro své obtížné konstrukční procesy.
Nelze se tak divit, že v dnešní době vznikají návrhy nových, udržitelných stadionů, které by nebyly takovou zátěží vůči přírodě a současně vycházely z moderních designových trendů pro zvýšení atraktivity. Jedním z nich se má stát i domácí aréna anglického celku Forest Green Rovers, který sídlí v městečku Nailsworth, což je necelých 50 kilometrů jižně od Bristolu.
Právě tento klub, hrající ve čtvrté anglické lize League Two, patří dost možná mezi nejekologičtěji smýšlející fotbalové mančafty světa, o čemž svědčí důraz na veganské diety pro jeho hráče i občerstvení bez jakéhokoliv zvířecího proteinu pro fanoušky na stadionu. Dokonce na to od roku 2017 drží i oficiální certifikaci coby první „ryze veganský“ fotbalový klub planety.
Není tedy divu, že Forest Green Rovers bude splňovat oddanost k životnímu prostředí a udržitelnému fungování i prostřednictvím nového stadionu, o jehož podobu se stará renomovaná architektonická kancelář Zaha Hadid. Před pár dny byl totiž oficiálně schválen návrh světově prvního fotbalového stadionu postaveného výhradně ze dřeva.
Karbonově šetrný a kopírující okolní scenérii
V rámci ekologické udržitelnosti dává použití dřeva coby základního stavebního materiálu největší smysl, a to díky jeho karbonovému minimalismu – ve srovnání s ostatními materiály neprodukuje takové množství oxidu uhličitého do ovzduší. A právě to byl hlavní aspekt, proč se jak klub, tak Zaha Hadid a ostatně i rada distriktu Stroud (v jehož oblasti se Nailsworth nachází) na této struktuře dohodli.