Klasika, která nikdy nezemře. Apple koupil streamovací službu zaměřenou na vážnou hudbu
Vážná hudba není mrtvá. Stovky let staré kompozice se dnes sice většinou netěší zcela mainstreamové popularitě, mnohým ale poskytují zážitek, jaký současné produkce nevyvolají. Apple si je toho dobře vědom a rozhodl se posluchačům nabídnout co nejlepší zkušenost při probírání se interpretacemi Chopina, Dvořáka a mnoha dalších. Firma koupila streamovací službu Primephonic zaměřenou na vážnou hudbu a chystá speciální aplikaci k Apple Music.
Primephonic je nizozemská společnost založená před třemi lety ve snaze milovníkům vážné hudby nabídnout zkušenost specifickou pro tuto kategorii nahrávek. Odlišně funguje například vyhledávání zohledňující jak autory, tak interprety kompozicí nebo období jejich vzniku, playlisty sestavují odborníci na různé žánry v rámci klasické hudby a podobně.
To, že na Spotify či Apple Music najdeme svého oblíbeného skladatele, totiž neznamená, že jeho hudbu uslyšíme ve verzi, kterou chceme. Klasické kompozice vznikaly (a dodnes vznikají) primárně jako notový zápis a sólista nebo orchestr je teprve musí interpretovat. Sice se tím otevírá možnost slyšet tytéž skladby v mnoha různých provedeních, standardní knihovny streamovacích služeb si s nimi ale moc neví rady.
Klasická hudba navíc zahrnuje asi 1 500 let mnoha různých uměleckých období či stylů – podobně jako dnes. Velký fanoušek evropského romantismu například nemůže vystát americký minimalismus nebo duchovní skladby. Hlavní streamovací služby ale vše mylně shrnují pod jediný žánr. Primephonic se všechny tyto aspekty snaží ve svém fungování brát v potaz, takže nabízí kategorizaci podle období, různých interpretů a podobně.
Proto Apple s ohlášením akvizice rovněž oznámil, že uživatelé Apple Music dostanou pro vážnou hudbu také vlastní aplikaci. Každá nahrávka v knihovně bude obsahovat detailní informace o skladateli, době vzniku a výčet umělců, kteří ji vytvořili. Kompletní nabídka čítající mnoho exkluzivních záznamů má být časem dostupná v bezztrátovém formátu, část dokonce v hi-res pro ty nejnáročnější audiofily.
Jeden aspekt přechodu Primephonic pod křídla Applu nicméně zůstává otázkou. Služba totiž představila zajímavý alternativní model vyplácení interpretů, řídící se počtem přehraných minut místo standardního počtu přehrání skladeb. Jelikož klasické kompozice často přesahují i desítky minut délky, odměny určené počtem přehrání ztrácejí smysl.