Klid mezi nebem a zemí. Italští architekti navrhli wellness, které zdánlivě vzdoruje gravitaci
Domky odrážející se v hladině vody nebo vesnička vzhůru nohama. Obojí připomíná objekt, který je součástí hotelu Hubertus v jižním Tyrolsku.
V údolí Puster, což je jedna z nejvyhledávanějších horských destinací v Tyrolsku, vznikl v nadmořské výšce 1305 metrů luxusní hotel Hubertus. Původně šlo o poměrně nenápadné horské ubytování, které koupila rodina Gasserových. Hlava rodiny, Christian Gasser, se posléze rozhodla hotel proměnit ve spolupráci s italským studiem Network of Architecture, zkráceně NOA. Ke konverzi došlo již v roce 2016, čerstvým přírůstkem je ale wellness zázemí, které se architekti rozhodli navrhnout v obrácené perspektivě.
Na první pohled má tvarosloví nového wellness připomenout shluk domků typických pro horské vesnice, odrážejících se ve vodní hladině jezera. Inspirace pak podle slov zakladatele studia NOA Lukase Runggera skutečně pochází z živlu vody.
„Vycházeli jsme ze všech možných činností, které jsou ve vodě možné – můžete stát, sedět, plavat, splývat, potápět se hlavou dolů. Jde o souhru perspektiv, která dala vzniknout nápadu na tento projekt.“
Architekti přitom stáli před výzvou, kterou před lety vytvořili sami sobě. Pro hotel totiž navrhli bazén ubíhající směrem k horizontu, jenž se stal dominantním prvkem celého stavení.
Prostor pro wellness tak navrhli v podobném duchu, aby na dosavadní relaxační zónu plynule navázal. Bazén totiž vyčnívá mimo hmotu stavby, gravitaci navzdory, stejně tak pojatá je i nová struktura několika domků.
Efekt vznášení umožnil konzolový nosník z oceli podpírající platformu, ze které nahoru i dolů vyrůstají domky. Technicky šlo o skutečný oříšek. „Asymetrické uspořádání domků byla ohromná výzva, jelikož v každém z nich se ukrývají různé technické části stavby. Inženýři se tak dostali na pokraj svých možností,“ říká Rungger.