Klid v duši za 100 tisíc korun. Meditační budka od startupů Room a Calm má uklidnit rozbouřenou mysl zaměstnance
Je jakousi esencí současné kultury Silicon Valley a důkazem toho, že zde není nic nemožné. Řeč není o úspěšném a rychle rostoucím startupu, jak by se dalo očekávat, ale o meditační budce startupu Room za částku šplhající se k hranici 100 tisíc korun.
Stres, panické ataky a s nimi spojené zdravotní potíže, to jsou nebezpečí, která mohou u zaměstnanců nastat, pokud jim pracoviště nenabízí příjemné podmínky pro práci. Tyto problémy se týkají zaměstnanců po celém světě a Silicon Valley rozhodně není místem, kterému by se vyhýbaly, ba naopak.
Některé místní společnosti se však snaží tato negativa z pracovního života svých zaměstnanců co možná nejvíce eliminovat, ať už příjemným pracovním prostředím, nejrůznějšími benefity nebo speciálními zvukotěsnými boxy, které jsou protiváhou pro rozmáhající se open space.
Takové boxy dodává na americký trh například startup Room. Ten s nimi slaví úspěch u velkých společností, které neváhají za budky platit částky hravě převyšující několik tisíc dolarů. Nejnověji v nich chce zaměstnancům nabídnout možnost uklidnit rozbouřenou mysl. Mindfulness, calming či meditace přímo na pracovišti jsou ve Spojených státech jakýmsi standardem a prostory pro ně bychom našli v každé větší společnosti. To ostatně v nedávném rozhovoru potvrdil i zakladatel Future Portu Martin Holečko, podle kterého tento trend brzy přijde i k nám.
Holečko připomněl, že i chvilky poklidného rozjímání umí ve Státech dobře prodat, a budka Calm Booth je toho zářným důkazem. Room se při její tvorbě spojilo s dalším úspěšným startupem Calm, který taktéž vystavěl svůj byznys na vnitřním klidu a vytvořil stejnojmennou meditační audio aplikaci.
Výsledkem je zvukotěsná meditační budka, ve které si může návštěvník poslechnout uklidňující audio, aniž by byl kýmkoliv rušen.
Budka z tisíce plastových lahví
Budka nabízí zabudovaný ventilační systém, ambientní osvětlení a uklidňující tapetu lesa ponořeného v mlze. Skrze aplikaci Calm může návštěvník poslouchat zvuky vhodné ke spánku, meditaci či relaxaci. Návštěvník budky si může vybrat z nahrávek přírody, hudby, příběhů a audionahrávek speciálně vytvořených tak, aby co nejvíce uklidnily mysl. Díky tomu se může zaměstnanec alespoň na chvilku přesunout zcela mimo své starosti a ponořit se hluboko do svého vlastního já.
Tomu napomáhají i stěny budky vyrobené ze tří vrstev zvukově izolačních materiálů, k jejichž výrobě posloužily i recyklované plastové láhve, u jedné budky až jeden tisíc. Dveře budky jsou matné, takže ostatní kolegové sice vidí, že někdo budku zrovna používá, zároveň však nabízí dostatečné množství soukromí a klidu.
„Neurověda nám říká: meditace v práci nám pomáhá učinit nás šťastnějšími, zdravějšími, spokojenějšími s naší prací, kreativnějšími, produktivnějšími a lepšími kolegy,“ přidává k popisu své novinky společnost Room.
TOP PRACOVNÍ NABÍDKY
Více na CzechCrunch JobsJe tu ovšem jedna věc, která je na celé budce spíše znepokojivá, a tou je její pořizovací cena. Za budku, která ušetří zaměstnance stresu a možná zachrání život několika mořským želvám, si Room neváhá říci částku ve výši 4 195 dolarů, tedy přibližně 98 tisíc korun.
Podle amerického Institute of Stress stojí stres na amerických pracovištích za více než jedním milionem nemocných a zároveň kvůli němu přichází tamní společnosti ročně až o 300 miliard dolarů. Oněch pár tisíc dolarů se v takovém případě jeví jako směšná částka, nesmíme však zapomínat, že se tu stále bavíme o vytapetované budce se zabudovanými reproduktory, která může otevřenou ránu vyvolanou stresem sice pofoukat, ale s největší pravděpodobností jí nezacelí.