Klimatická konference se shodla na odklonu od fosilních paliv. Jsou to historická opatření, zní z Dubaje
Ano, potřebujeme přejít od fosilních paliv na jiné zdroje, říkají účastníci klimatické konference COP28. Závěrečná dohoda ale má i kritiky.
Tleskalo se vestoje, hovořilo se o shodě na historickém kroku a závěrečná fotka získala označení „obrázek hrdinů“. Zástupci bezmála 200 zemí světa se na klimatické konferenci COP28 bavili o tom, co učinit, abychom úspěšně čelili změnám klimatu a globálnímu oteplování. Závěr náročných jednání, která se ze dvou týdnů protáhla ještě o jeden den, je podle agentur Reuters a AP historickým krokem. Poprvé se představitelé shodli na postupné potřebě odklonu od fosilních paliv. Předchozí konference tak daleko nezašly.
„Poprvé máme v naší konečné dohodě slova o fosilních palivech,“ uvedl v Dubaji, kde se konference konala, její předseda Sultán Džábir. Závěrečnou klimatickou dohodu označil za „historický balík“ opatření. Text má ale i svoje kritiky, kteří mu vytýkají, že je málo ambiciózní. Odvrátil se totiž od jednoznačnějšího termínu „konec fosilních paliv“, podotkla už dříve agentura AFP. Po postupném vyřazení fosilních paliv volaly některé hlasy a žádalo ho přes sto zemí, ale zamítly ho mimo jiné ropné velmoci v čele se Saúdskou Arábií.
Dohoda nakonec uvádí, že účastnické země „budou přispívat k… přechodu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem … tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky“. Ropa, plyn a uhlí v současné době zajišťují přibližně 80 procent světové energie. Podle vědců jsou však fosilní paliva zdaleka největším zdrojem emisí skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu.
Proč je i tak podle některých dohoda zlomová a většina ohlasů je spíše pozitivní? Předchozí konference přijaly pouze mantinely pro snížení emisí skleníkových plynů bez výslovné zmínky o fosilních palivech. Na konferenci COP26 v Glasgow se například zúčastněné země zavázaly k omezení uhlí, na cílech ohledně ropy a zemního plynu se však nikdy nedohodly.