Koloseum získá zpět část své antické tváře. Díky pohyblivé podlaze uvidíte původní podobu stavby i její katakomby

koloseum-podlaha1

Foto: Parco archeologico del Colosseo

Koloseum získá zpět podlahu pokrývající celý prostor arény

0Zobrazit komentáře

Římské Koloseum se po staletích dočká moderní rekonstrukce, která mu vtiskne část jeho původní podoby. Jedna z nejznámějších starověkých památek dostane unikátní pohyblivou podlahu, jež bude na přání měnit svůj tvar a tím poodhalovat prostory pod sebou, a nabízet tak návštěvníkům možnost stanout uprostřed svatostánku starověkých her.

Zpod přilbice se ozývá těžké oddechování, diváci přešli z až extatického ryku do napjatého mlčení. Ruka císaře se pomalu zvedá a palec směřující k zemi vyslovuje nad poraženým bojovníkem ortel smrti. Jediný pohyb meče ukončuje lidský život a podlaha arény opět pije krev. Kamenné zdi Kolosea byly němým svědkem těchto krvavých her, ona podlaha však zubu času neodolala.

Proto dnes návštěvníci Kolosea mohou obdivovat monumentálnost této stavby pouze z okrajů arény, což je koncepce vytvořená v 19. století, a studovat i členění nejspodnějších prostor, které se původně ukrývaly právě pod podlahou. Tyto prostory sloužily pro potřeby osob, ale i zvířat čekajících na své velké vystoupení.

koloseum

Foto: Chait Goli/Pexels

Aktuální podoba vnitřních prostor Kolosea

Aktuální vzhled vnitřních prostor Kolosea se ovšem díky rozhodnutí italské vlády výrazně promění. Pro Koloseum totiž byla odsouhlasena rekonstrukce navržená italským studiem Labics a architektem Fabiem Fumagallim. Ti ve spolupráci s milánskými inženýry navrhli unikátní řešení podlahy Kolosea, jejíž podoba může být variabilně upravována.

Návrh počítá s kompletní obnovou podlahy v její původní rozloze. Díky tomu by si mohli návštěvníci projít celý vnitřní prostor Kolosea napříč a poznat, jaký výhled měli dávní gladiátoři obklopení jásajícími tribunami, kde usedalo 50 až 80 tisíc diváků. Zároveň tím stavba získá na svém původním antickém vzhledu a poskytne prostor pro nové možnosti využití Kolosea, kam by se opět mohla vrátit nejrůznější, avšak výrazně méně krvavější představení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Turisté, kterých Koloseum ročně přivítá v průměru sedm milionů, však i nadále zůstávají na prvním místě. Úplné zakrytí dna Kolosea by jim znemožnilo vychutnat si pohled na katakomby ukryté pod ním, proto architekti podlahu navrhli tak, aby bylo možné s jejími jednotlivými částmi libovolně pohybovat.

Podlaha bude tvořena uhlíkovými lamelami doplněnými o modifikované dřevo Accoya, vyráběné speciální úpravou borovicového masivu. To má extrémní odolnost a stálost, díky čemuž je ideální právě pro využití u podlah vystavených vlivům počasí. Jednotlivé lamely se mohou natáčet o 90 stupňů, případně se po kolejnicích zcela zatáhnout k okrajům a tím plně odkrýt nejspodnější prostory, z nichž byly osoby i zvěř vynášeny pomocí důmyslných výtahů.

koloseum-podlaha3

Foto: Parco archeologico del Colosseo

Díky podlaze se návštěvníkům otevře celý vnitřní prostor Kolosea

koloseum-podlaha2

Foto: Parco archeologico del Colosseo

Nákresy technologického řešení podlahy

Díky variabilitě tak budou mít návštěvníci zcela nový zážitek, jelikož se jim budou taje Kolosea odkrývat postupně. Lamelový systém a postupné odkrývání podle správy památky umožní návštěvníkům i lépe pochopit celé původní fungování Kolosea, tedy jak vzájemně jednotlivé úrovně stavby interagovaly.

Podlaha navíc pomůže chránit spodní struktury, ve kterých bude regulována vlhkost a teplota. Konstrukce navíc poskytne i mechanismus pro kolekci dešťové vody, která bude následně využívána například na toaletách.

Rekonstrukce by měla být dokončena v roce 2023, což znamená, že jedna z nejnavštěvovanějších italských památek bude na nějaký čas znepřístupněna. O to větší důvod však bude k návštěvě po opětovném otevření, jelikož nabízený zážitek bude daleko intenzivnější a unikátnější.

 

CzechCrunch Jobs