Komunita Česko.Digital slaví třetí narozeniny. Stát čerpal z jejích projektů v pandemii i při válce
Expertní dobrovolníci pod vedením Evy Pavlíkové vytvořili celkem 18 projektů. Kromě krizových situací pomáhají i ve školství či zdravotnictví.
Jsou to už tři roky, co podnikatel Jakub Nešetřil opustil místo viceprezidenta Oraclu, vrátil se do Česka a rozhodl se, že bude pomáhat českému veřejnému prostoru – spoluzaložil tak neziskovou organizaci Česko.Digital. Původně malý dobročinný projekt se dnes může pyšnit komunitou více než pěti tisíc expertních dobrovolníků, kteří společnými silami pomohli za 32 měsíců státu, školství i neziskovému sektoru. A jak ukazuje nový report organizace, jejich dopad rozhodně nebyl malý.
Česko.Digital, které Nešetřil založil s Evou Pavlíkovou a Radkou Horákovou, tvrdí, že za první tři roky existence zasáhlo jeho osmnáct projektů kombinovaně přes čtyři miliony lidí. V raných dobách se jednalo například o projekt na veřejnou kontrolu obecních financí, později šlo o řadu pandemických projektů, zdravotní aplikaci Preventivka nebo nejnověji počiny reagující na válku na Ukrajině.
Ačkoliv se nevěnuje jen koronavirové pandemii nebo válce, právě při krizových situacích bylo Česko.Digital nejvíce vidět – a vyrostlo. Dnes má více než 5 200 členů a stalo se tak největší technologickou komunitou v Code for All, které podobné organizace sdružuje na mezinárodní úrovni. Počtem dobrovolníků přeskočilo například Nizozemsko nebo Rumunsko.
Do komunity se jen letos na jaře připojilo zhruba 700 nových dobrovolníků a vzniklo pět projektů na pomoc Ukrajině. Ty se zaměřují na přímou pomoc, jazykové znalosti nebo snadnější alokaci ukrajinských dětí do škol a školek. Webová stránka notmywar.cz si zase například dává za cíl ukázat i příběhy Rusů a Bělorusů, kteří jsou proti ruské agresi vedené Vladimirem Putinem.
Pozornost si v začátku pandemie získal například projekt Dáme roušky. Jednalo se o komunitní mapu, která umožňovala lidem získat roušky v době, kdy jich nebylo dostatek. Od jara do podzimu 2020 jeho stránky lidé navštívili 2,5milionkrát a zaregistrovali přes 600 tisíc roušek. Zároveň dokázal inspirovat obdobné zahraniční projekty.
Úspěch také zaznamenalo Učíme online, které pomohlo školám s přechodem do online výuky. Jeho služeb vyhledalo 618 škol, v jeho webinářích se vzdělávalo přes deset tisíc učitelů a rodičů a téměř tři tisícovky rodin se mohly zapojit do výuky díky darované technice. Jedná se o jeden z největších projektů Česko.Digital vůbec – napřímo se do něj zapojilo 700 expertních dobrovolníků.