Konec e-mailového pekla. Advokáti z Arrows představili startup, kterým řeší základní problém klientů

Řešení právních problémů v zahraničí zabere měsíce. Aplikace Anywhere do dvou dnů získá nabídku včetně ceny od právníků ve více než devadesáti zemích.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vojtech-sucharda_-8-min

Foto: Arrows

Vojtěch Sucharda, partner advokátní kanceláře Arrows

Vojtěch Sucharda v advokátní kanceláři Arrows od roku 2017 buduje mezinárodní síť Arrows International, v níž sdružuje spolupracující kanceláře ve více než devadesáti zemích světa – a letos si za cíl klade pokrýt celý svět. Umíme zajistit, aby kolem přeshraniční poptávky nevznikl žádný ‚bolehlav‘. A těch může nastat opravdu hodně,“ usmívá se.

Když pak loni v rámci nadnárodní sítě pořádali velkou konferenci pro stovky lidí včetně právníků, advokátů a dalších profesionálů v oboru, uvědomil si zásadní věc. „Mezinárodní síť není produkt. Klienti nevědí, co si pod tím představit. A tak vzniklo Anywhere,“ pokračuje Sucharda s odkazem na projekt, jenž řeší základní potřebu mnoha klientů – pomoc při vyřizování právní záležitosti v zahraničí. Platforma na pár kliknutí dokáže sehnat osvědčené právníky kdekoliv na světě včetně vymezení zadání a sjednání pevné ceny.

„Anywhere je startup, protože klientům pomáhá s řešením složité situace díky softwarové online platformě. Na druhé straně se však opírá o dlouho a dobře fungující mezinárodní síť – tedy přesněji dvě sítě – advokátních kanceláří a dalších poradenských firem Arrows International a ETL Global,“ přibližuje Vojtěch Sucharda, který v advokátní kanceláři Arrows působí jako partner a zároveň zastává pozici Head of Legal Practice Group skupiny ETL Global. Ta v Německu patří mezi pět největších auditorských a daňově poradenských společností, celkem provozuje dvě stě firem v sedmi zemích Evropy.

Běžnou praxí vyřizování mezinárodních právních problémů je podle Suchardy „e-mailové peklo“. Jako příklad uvádí šéfa právního oddělení nadnárodní společnosti s pobočkami po celém světě, který každý týden potřebuje řešit právní záležitosti v jiné zemi a pokaždé v jiné oblasti práva. V takových případech chtějí klienti znát cenu a datum dodání výstupu od právníka, obojí ideálně hned či v rámci maximálně dvou dnů.

vojtech-sucharda_-min

Foto: Arrows

Vojtěch Sucharda, partner advokátní kanceláře Arrows

„A co když řeším právní problém, který je například ve dvaceti zemích současně? Třeba komplexní revizi pracovních smluv? Anywhere díky kombinaci fungující sítě ověřených advokátů dokáže dodat cenovku za úkol třeba do třiceti zemí během jednoho až dvou dnů. Pomůže ale také vyjednat nejlepší ceny, ohlídat cenový strop či přesné zadání. A poté dodat výstupy. To vše šetří spoustu času a problémů,“ říká Sucharda.

Platforma Anywhere tak poptávku rozdělí jako potenciální případ jedním klikem například i padesáti advokátním kancelářím. Poté si zadavatel na stejném místě píše s advokáty – a pokud se dohodne na zadání a ceně, mohou se pustit do práce. „Dřív by na zadání do dvaceti zemí ztratil člověk dva dny,“ doplňuje advokát s tím, že projekt vznikl jako reakce na reálnou potřebu.

Protože je Anywhere postavené nad mezinárodní sítí Arrows International, aktuálně pokrývá již přes devadesát zemí a ověřené advokátní kanceláře či poradenské firmy. Aplikace umožňuje koordinaci celé sítě, skrz ni probíhá veškerá komunikace i vyhledávání specialistů na daný problém v konkrétní zemi. Její součástí je také klientská zóna či vzory smluv. Pro klienty je vytvoření profilu a jeho užívání zdarma, stejně tak jako zadání nezávazné poptávky. Klient platí až zálohu na právní služby, pokud mu vyhovuje cenová nabídka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Anywhere zatím funguje jen několik měsíců a využívají ji desítky klientů, jejich počet ale meziměsíčně roste v řádu stovek procent. Mezi nejčastější problémy patří vymáhání pohledávek, revize smluv, korporátní změny v zahraničních společnostech, pracovní právo či kontroly všeobecných obchodních podmínek v několika zemích současně.

„Obecně řečeno je ale projekt úplně pro každého, kdo má nějaký právní problém v zahraničí. Už jsme řešili například i rozvod na Aljašce nebo zadrženého syna ve vazbě v Maďarsku,“ přibližuje Sucharda a jako reference klientů, kteří již Anywhere využívají, uvádí globálního technologického giganta Capgemini (v Česku působícího pod značkou Altran), ale i startupy jako 2Bminer, Lusq, Leeaf.life a Aftergo.io.

Projekt tak cílí primárně na společnosti s mezinárodním přesahem s pobočkami v několika zemích, ale také na advokáty a další expertní poradce, kteří se na zahraniční kauzy primárně nezaměřují, ale svým klientům chtějí i v těchto otázkách podat pomocnou ruku. Aktuálním cílem podle Suchardy je rozšířit povědomí o aplikaci.

„Anywhere je zkratka pro efektivní řešení právních věcí v zahraničí. Cenově dostupný právník kdekoliv na světě na jedno kliknutí. Budeme samozřejmě představovat i další možnosti nástroje, ale vše chceme nejdříve vyladit. Velmi brzy budeme klienty upozorňovat na novinky v právu v zemích a právních oblastech, které si sami zvolí. Bude to skvělý nástroj pro interní právní compliance,“ dodává Sucharda, jenž příští týden povede bezplatný webinář o tom, jak Anywhere funguje. Přihlásit se je možné zde.

CC Premium

Partnerem článku je advokátní kancelář ARROWS

Credit Suisse nejspíše zavře krám. Krach švýcarské banky by zvýšil pravděpodobnost recese

Následovat mohou krachy dalších bank, které nemají u klientů takovou důvěru, ačkoliv důvod k vybírání depozit není.

Budova švýcarské banky Credit Suisse

0Zobrazit komentáře

Prohlubování krize bankovního sektoru pokračuje, a to navzdory informacím, že se pád tří středně velkých bank ve Spojených státech podařilo včas izolovat, aby se nešířila panika. Ze Spojených států se rychle přesouváme do Evropy, která má hned několik „zlobivých“ bank v čele se švýcarskou Credit Suisse. Její akcie ve středu klesly o více jak 20 procent a švýcarská burza byla dokonce nucena pozastavit obchodování. Co se v tamním bankovním sektoru s více než 160letou historií děje?

Důvodem propadu akcií byla zpráva, že největší akcionář Credit Suisse v podobě Saudi National Bank není schopen dodat bance dodatečnou likviditu, jelikož mu regulace nedovolí navýšit podíl nad deset procent. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co Credit Suisse reportovala za rok 2022 ztrátu přes sedm miliard franků (170 miliard korun) a přiznala nedostatky ve finančních výkazech. Zprávu o výdělcích za minulý rok mimochodem reportovala se zpožděním, což přidává na nedůvěryhodnosti. Akcie Credit Suisse se nadále obchodují na burze, ale vše nasvědčuje tomu, že brzy přijde její konec.

Problém krachu jedné z dvaceti největších amerických bank, Silicon Valley Bank (SVB), byl v rychlém odlivu depozit, který nabral na tempu poté, co banka přišla se zprávou, že musela prodejem svých aktiv realizovat ztrátu, aby vylepšila svou likvidní pozici, což následně doplnil pokus o získání kapitálu formou prodeje akcií. Jelikož většina vkladů u banky nebyla pojištěných, klienti banky se rozhodly v reakci na negativní zprávy a propad akcií vybrat svá depozita, což za jeden den vyústilo v zásah regulátora a krach banky.

Jedním z problémů SVB byly vysoké sazby, které stlačily ceny aktiv, jež pak musela banka prodat se ztrátou. Stejnému problému nyní čelí i Credit Suisse (vedle mnoha dalších potíží). Ve své bilanci drží například bezpečné státní dluhopisy, které mají za posledních dvanáct měsíců o 30 procent nižší tržní hodnotu. Jelikož depozita z banky začala mizet již v předchozích týdnech, poslední informace o nedostatečné likviditě, ztrátovosti, neúplných finančních výkazech a negativních stanoviscích auditorské společnosti PwC v nejbližších dnech tlak na výběr depozit ještě více zrychlí.

Credit Suisse bude ve stejné pozici jako americké banky, bude muset rychle prodávat aktiva, která má v hluboké ztrátě, aby mohla vyplácet depozita, což způsobí kaskádový efekt, který ukončí činnost banky. Respektive proaktivně vstoupí regulátor a banku zavře, aby nedošlo k dalšímu šíření. Již nyní pravděpodobně probíhají rozhovory, kdo a za kolik si rozebere portfolio Credit Suisse. Nebo švýcarská centrální banka řeší, jak finanční instituci pomoci a jestli to vůbec jde.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

tatra-1

Přečtěte si takéVedení Tatry nemá naši důvěru, říká Materová o střetu se StrnademBoj se Strnadem pokračuje. Vedení Tatry ztratilo naši důvěru, může ohrozit firmu, říká Materová

Ve hře je samozřejmě i bailout (vnější záchrana před bankrotem – pozn. red.), ale pověst banky je kvůli četným skandálům natolik poškozena, že bude složité nad něčím podobným vůbec přemýšlet. Zároveň platí, že stejně, jako jsme nevěděli, kdy a jak se vysoké úrokové sazby projeví v ekonomice a komu budou dělat problémy, nevíme, co způsobí krach Credit Suisse. Situaci se může podařit izolovat, ale musíme počítat s dodatečnými efekty, které ochromí finanční stabilitu jako celek, a to globálně.

Pravděpodobnost recese je tedy velmi vysoká – ostatně s tím už dnes de facto počítá dluhopisový trh. Ten ve Spojených státech počítá s poklesem sazeb až o jedno procento. Následovat nyní mohou krachy dalších bank, které nemají u klientů takovou důvěru, ačkoliv důvod k vybírání depozit není. Obecně jsou banky v solidní kondici, kapitálově silné, ale útok na depozita jednoduše nezvládne žádná banka. Především pak v dnešním prostředí, kdy ceny jejich aktiv jsou výrazně níže než dva roky zpět.