Konec fádních muzeí. Číňané oslavují přírodu rozvlněnými meandry, Barbados zase připomíná otroctví africkou tradicí
Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.
Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.
Zábava v podobě hazardu, práce v obklopení zeleně, spánek v lastuře či muzea připomínající krásy přírody i zrůdnost otroctví, to vše přináší nejnovější vydání architektonického newsletteru CC Arch s těmi nejzajímavějšími návrhy ze světa architektury. Nahlédněme společně do nekonečné fantazie tvůrců ze studií z celého světa, kteří posouvají architekturu blíže k jejím zítřkům.
***
Kancelář budoucnosti
Nad tím, jak by mohly vypadat kancelářské budovy v době postcovidové, se zamysleli architekti čínského studia MAD. Ti pro Hollywood navrhli objekt, jehož terasy jsou doslova napěchované zelení, přičemž vše je uzavřeno do velké skleněné kopule.
Zeleň by podle architektů měla podporovat duševní zdraví těch, kteří v jejím obklopení budou pracovat. Pracovní prostor by měl být navíc maximálně flexibilní a jít vstříc veškerým požadavkům zaměstnanců, jak je ostatně v poslední době trendem.
Art deco hazard
Zaha Hadid Architects se pouštějí do dalšího projektu, kterým bude rozšíření kasinového resortu Studio City v Macau o dvě velké hotelové věže. Byť zde půjde hlavně o hazard, celý návrh počítá s co možná nejmenším zahráváním si s životním prostředím. Mimo udržitelných postupů při výstavbě projekt počítá s chytrým větráním a stíněním či s šetrným nakládáním s energií a vodou.
Již budovanému kasinu ve stylu Art Deco budou dominovat dvě velké oválné věže, které by měly sahat až do výšky 152 metrů. Uvnitř by se měly nacházet dva hotely s až 900 pokoji, dále řada maloobchodů a kasin. Celkové náklady na výstavbu jsou prozatím vyčísleny na 1,3 miliardy dolarů, tedy bezmála 30 miliard korun, přičemž dokončení výstavby by mělo proběhnout v prosinci příštího roku.
Spánek v mušli
Na jednom z ostrovů provincie Če-ťiang v jihočínském moři by měl vyrůst hotel, jehož koncepce vychází z tvaru lastury. Návrh hotelu architektů studia SpActrum, který by měl podpořit místní turistický ruch, pracuje s motivem měkkýšů i v dalších svých částech.
Mosty s příjezdovými cestami mají evokovat chapadla, zatímco některé otvory v platformě, která tvoří základ hotelu, připomínají nejrůznější otvory těchto tvorů, kterými přijímají potravu a dýchají. Vše je navíc doprovázeno úchvatnou scenérií nedalekého moře, písčitých pláží a okolní zeleně.
Rozvlněné muzeum
V Číně ještě zůstaneme – podíváme se na koncepci rozvlněného muzea architektonických studií B+H Architects a 3XN. Objekt má připomínat vlnící se řeku a kopírovat nedaleké toky jezera Yanzi ve svém okolí.
Mimo přírodovědných expozic budova nabídne zelenou střechu, která má být k dispozici všem návštěvníkům pro jedinečné procházky ve výšce. Budou si tak moci prohlédnout okolí muzea a jeho přírodu, které přibližuje právě expozice věnované fauně i floře daného regionu.
Připomínky otroctví
Adjaye Associates představilo návrh muzea a výzkumného ústavu zaměřeného na otroctví na Barbadosu. Objekt vybudovaný v blízkosti Bridgetownu propojuje prvky tradičních afrických hrobek, modliteben a pyramid. Jeden objekt tak chce uctívat mrtvé, vzdělávat živé a symbolizovat diasporickou budoucnost africké civilizace.
Budova má vzniknout na místě, kde je pohřbeno asi 570 západoafrických otroků. Proto je součástí návrhu 570 svislých kůlů zasazených v zemi. Důvody, proč byli na místě pohřbeni, připomene muzeum s expozicemi věnovanými otroctví, které by mělo doplnit také výzkumné centrum.
***
Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.