Konec světa vypadá skvěle. God of War: Ragnarök připomíná vydání velkolepým trailerem

Tlustý Thor, mocný Kratos a konec světa. Tříminutová upoutávka na nový God of War ukazuje, že soumrak bohů bude božská zábava.

Michal MančařMichal Mančař

god-of-war-ragnarok

Foto: Sony

Kratos proti Thórovi. Kam se hrabe marvelovský Chris Hemsworth

0Zobrazit komentáře

Začal v antickém Řecku, ale dostal se až na zasněžený sever za obry a valkýrami. Válečník Kratos z videoherní série God of War nyní připomíná blížící se vydání dalšího dílu svých dobrodružství s podtitulem Ragnarök. Nový trailer je především příběhovou ochutnávkou, která poodhaluje tajemství rodinná i božská, ale dojde i na tradičně skvěle vypadající akci.

„Skutečný“ Ragnarök je vyvrcholením severské mytologie, kdy se bohové utkají s obry jotuny, mnohá božstva zemřou a samotný svět skončí, ale dočká se znovuzrození. Podobně epický zážitek slibuje i novinka od Santa Monica Studio, které chystá další úder v úspěšné sérii akčních her God of War. Ty si od prvního dílu v roce 2005 vydobyly místo v panteonu těch nejoblíbenějších her na PlayStation a Ragnarök má neméně božské ambice.

Nejnovější upoutávka na God of War: Ragnarök mísí příběhové scény se záběry ze hry, jež navazuje na události čtyři roky starého titulu. V něm se hlavní hrdina Kratos se synem Atreem přesunul z řecké mytologie, v níž v předchozích hrách měřil síly s božstvy Olympu, do mnohem studenějších končin. Zaplétá se tak s bohy Ásgardu, třeba s Ódinem a Thórem, ačkoliv fanynky a fanoušci, kteří by snad čekali variaci na vysekaného marvelovského Chrise Hemswortha, můžou být překvapeni.

Trailer, který je vybaven i českými titulky, ve třech minutách nastiňuje rodinné rozepře, jež mezi otcem a synem panují kvůli Atreovým tajemstvím, a nechává ke Kratovi posměšně promlouvat Všeotce Ódina. Těžko se pak hlavnímu hrdinovi divit, že je snad ještě zasmušilejší než kdy dřív a hlubokým hlasem (jež mu tradičně nepropůjčil nikdo jiný než Teal’c z Hvězdné brány) pronáší pochmurné věty jako „Smrt si mě může vzít, až si mě zaslouží“ a „Osud tě svazuje, jen když mu to dovolíš“.

A byť by bylo velmi pošetilé příběh plný severských mýtů opomíjet, podobně jako ve hře samotné i v ukázce nejhlasitěji mluví bicepsy a čepele. Osudové promluvy a dechberoucí záběry střídá adrenalinem napumpovaná akce, dokonce i na střet s Thórem dojde. Koneckonců právě díky své akční hratelnosti si značka God of War získala uznání kritiky a především úspěch u hráčů, loni předchozí díl překonal dvacet milionů prodaných kopií.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nový bůh války dorazí už 8. listopadu na PlayStation 4 i 5. Právě konzolím od Sony byl válečník Kratos vždy věrný, jedinou odbočkou byly menší mobilní hry a vydání zatím posledního titulu God of War na PC. Tam však zamířil až tři roky po své premiéře na PlayStationu. Podobně i další hity na konzole Sony jako Horizon Zero Dawn nebo Marvel’s Spider-Man se na PC podívaly až po několika letech exkluzivity.

Trailer na God of War: Ragnarök vyšel v rámci krátké prezentace Sony State of Play, v níž patřil k nejočekávanějším a zároveň nejzajímavějším odhalením. Vedle God of War za zmínku stojí přehlídka mocných bojovníků, se kterými by i Kratos mohl změřit síly, v pokračování mlátičky Tekken. A zájemcům o méně brutální, ale stále fantastickou akci by se mohla líbit upoutávka harrypotterovské hry Hogwarts Legacy.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Hackeři a kyborgové vzali Netflix útokem. Hyperaktivní anime podle Cyberpunku 2077 je venku

Edgerunners představují vizuální i krvavé orgie. Kybermozky se hackují, implantáty aktivují, kadence střelby i střihu je podobně vysoká.

Michal MančařMichal Mančař

cyberpunk-edgerunners

Foto: Netflix

Záběr z netflixovské novinky Cyberpunk: Edgerunners

0Zobrazit komentáře

Svět i jednotlivce ovládají obří korporace. Technologie pronikají až nepříjemným způsobem do lidských životů. Obyčejní lidé jsou přikováni k obrazovkám a dávají přednost digitálnímu světu před tím skutečným. Do této posmutnělé reality našich všedních dní nyní Netflix vypustil animovaný seriál Cyberpunk: Edgerunners. Ten ukazuje svět, kde všechno v úvodu vyjmenované dosahuje extrémních hodnot. Všech deset epizod právě hackeři nahráli na Netflix. A je to jízda.

Už první minuty Cyberpunk: Edgerunners mají všechno, co byste čekali. Opravdu úplně všechno. Bezdrátovou komunikaci jakoby promítanou na sítnici, zatímco se na obrazovce standardně odehrává děj? Implantáty, díky kterým se šílený kyborg s elegancí smrtícího baleťáka protočí kolem nemohoucích a mechanicky nevylepšených policistů? Krvavou akci, kterou běžný zrak bez kybernetických očí stěží stíhá? Nasazení po zuby ozbrojeného taktického týmu a následný hack a zneškodnění kyberpsychouše? Čip s nahrávkou sexu s technologiemi vylepšenou dívkou? Že váháte.

Kdo hrál Cyberpunk 2077, který byl pro Edgerunners vzorem, bude doma. A kdo ne, ocení hyperaktivní intenzitu a smršť spojenou s tématy lidskosti v posthumanistickém světě. Prostě kyberpunk, jak má být. A to se bavíme o prvních dojmech z první epizody. Co asi přinese těch dalších devět. Jistě, na diplomovou práci na filozofické fakultě o budoucnosti lidstva tváří v tvář technologiím a megakorporacím to nejspíš nebude, ale Edgerunners rozhodně nevyvolávají touhu deaktivovat kybermozek a smazat z dočasné paměti uložené soubory.

Edgerunners se stejně jako hra odehrávají v rozpadlých Spojených státech ve městě Night City. Sledují příběh mladého Davida Martineze, jenž je dítětem ulice a stane se titulním edgerunnerem. Tedy podle potřeby hackerem, kyberpankáčem, žoldákem a gangsterem, který se na hraně (ale spíš za ní) zákona proplétá skutečným i virtuálním světem. A který se seznámí s runnerkou Lucy, jejíž zdánlivá nevinnost – jak jinak – skrývá extrémní nebezpečí. Na Emmy to není, ale na výlet do neony osvětleného podsvětí Night City je to jako dělané.

Český dabing a titulky desetidílnému seriálu na Netflixu tradičně nechybí, ale pro autentický zážitek si ho můžete pustit v původní japonštině. Animovanou adaptaci úspěšné videohry od CD Projektu Red má totiž na svědomí právě japonské Studio Trigger. Režie se ujal velezkušený Hirojuki Imaiši, který pracoval na dílech u nás známých spíš jen fajnšmekrům, ale jinak velmi úspěšných. Režíroval například Gurren Lagann, jako animátor se podílel i na ikonickém titulu Neon Genesis Evangelion.

Znalcům anime i kyberpunku může nový seriál přiblížit také velmi hrubé a přibližné srovnání s animovanou legendou Ghost in the Shell. Tedy nikoliv s původními filmy, ty jsou mnohem pomalejší a filozofičtější, ale s následnými seriály. Ať už se Stand Alone Complex, nebo s novějším 2045, který je mimochodem také na Netflixu. Jen tedy čekejte výrazně méně politiky nebo vyšetřování a mnohem více neonů a adrenalinu, jehož dávka překračuje devítitisícnásobek bezpečné hodnoty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Videoherní Cyberpunk 2077 je mimochodem také adaptací. Za své kořeny vděčí sérii stolních her na (anti)hrdiny, kterou odstartoval jednoduše nazvaný Cyberpunk už v roce 1988. Dystopická a technologická variace na fenomén Dungeons & Dragons se mimochodem po vydání počítačové hry dočkala své už čtvrté edice a svým dějovým zasazením je pro titul od CD Projektu Red prequelem.

Pro polské tvůrce proslavené herním Zaklínačem bylo nicméně kyberpunkové dobrodružství poněkud zakleté. Sice zaznamenalo extrémně silný start, který za předloňský rok studiu pomohl k rekordním ziskům, ale ještě měsíce po vydání sklízel Cyberpunk 2077 obrovskou kritiku kvůli technickému stavu i chybějícímu hernímu obsahu.

Od té doby se Cyberpunk 2077 dostal do mnohem vyleštěnějšího stavu, blýskavému chromu je ale přece jen stále trochu vzdálený. To by nicméně mohlo napravit i chystané rozšíření. A třeba svou troškou k vylepšení reputace pomůže i netflixovská novinka. Soudě podle nabité první epizody se Cyberpunk: Edgerunners dočká velmi pozitivního přijetí.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

connect-vrsovice

Přečtěte si takéKe starým přibudou moderní Vršovice, vznikne devět domůKromě historických a průmyslových nově i moderní Vršovice. Developeři budují na jejich okraji devět domů

Newsletter Watch | Poslední vydání