Konečně skvělý historický seriál. Šógun na Disney+ vás vezme mezi intriky, kulturu a samuraje Japonska

Je to tak trochu Hra o trůny. Akorát ze skutečné historie feudálního Japonska. A Hirojuki Sanada je vynikající. Šógun se prostě povedl.

Michal MančařMichal Mančař

sogun-boxed

Foto: FX

Hirojuki Sanada v roli pána Toranagy, jehož mysl je dokonce ještě ostřejší než jeho katana

0Zobrazit komentáře

Evropané jsou nemytí barbaři. Japonci bezcitní surovci. Alespoň tak se zpočátku navzájem vidí hlavní postavy nového seriálu Šógun, jehož první dva díly právě vyšly na Disney+. My jsme díky streamovací službě měli možnost zhlédnout už osm z deseti dílů historické série. A zasáhly nás jako přesný úder katanou japonského samuraje. Šógun se povedl. A připomene vám i Hru o trůny.

Japonsko na konci šestnáctého století je napjaté jako struna šamisenu, tradičního hudebního nástroje asijské země. Rada pěti šlechticů se rozpadá, neboť jeden z jejích členů Joši Toranaga až příliš nabírá na síle. Jenže feudální Japonsko je pevně svázané tradicemi a protokolem, a tak se mocní mužové pouštějí do soubojů slov a úředních nařízení. Každému je ale jasné, že vše je pouhou předehrou předtím, než se prolije krev. Však historie tu dobu později označuje jako Sengoku džidai, období válčících států.

Dosud do sebe uzavřená a zahleděná země vycházejícího slunce se navíc potýká s přibývajícím vlivem Evropanů. Portugalci v zemi šíří střelný prach i katolickou víru a zneužívají svého postavení coby spojky s okolním světem. Někomu jsou trnem v oku a urážkou japonské kultury. Pro jiné jsou spojenci, ba dokonce bratry ve víře.

A do toho vlny a větry k břehům donesou Johna Blackthorna, vůbec prvního Angličana na japonské půdě. Pro kterého je papežský Portugalec nepřítelem a japonský samuraj nepochopitelným krutovládcem beze špetky soucitu. On sám je pro své zprvu věznitele, později hostitele nemytým Evropanem bez špetky slušného vychování. Ale osud to tak chtěl, že se z něj stane mnohem víc…

Seriálová novinka Šógun na Disney+ se povedla. Především v prvních epizodách vás nejvíc bude bavit střetem Východu a Západu, kdy je každá strana přesvědčena o tom, že právě její kultura je ta správná. V těsném závěsu jsou ale politické machinace japonských šlechticů a jejich poddaných. Tomu, kdo není nadšenec do dějepisu nebo Asie, to může klidně připomenout Hru o trůny. Naopak ten, kdo historii holduje, pozná spoustu styčných bodů s realitou.

Atmosféra k válce směřujícího Japonska je vynikající, ne všechno se ale seriálu daří tak úspěšně. Tím nejviditelnějším nedostatkem je naneštěstí herec a muzikant Cosmo Jarvis v ústřední roli Blackthorna. Jeho nesympatický, místy až obhroublý projev vyžaduje velkou dávku zvykání si. Co naplat, že takové pojetí jeho postavy je vlastně pochopitelné, na zážitku to nijak nepřidává. Aspoň že jeho anglický trosečník prochází nějakým vývojem a poskytuje onen zábavný kontrast k upjatému okolí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Naopak už tradičně vynikající je Hirojuki Sanada v roli pána Toranagy, jehož mysl je dokonce ještě ostřejší než jeho katana. Až se chce říct, že v okamžicích, kdy lord Toranaga hloubá nad budoucností svého klanu nebo kdy k samurajské cti přidává až prohnanou politickou důmyslnost, je už tak dobrý Šógun zdaleka nejlepší. Dostatek prostoru nicméně dostávají i vedlejší postavy. A opět platí, že ty japonské vás zaujmou víc než občas tak trochu šablonovití Evropané.

Například paní Mariko (Anna Sawaiová), jež díky znalosti jazyka propojuje oba protagonisty. Anebo Toranagovi rivalové, které sice spojuje nevraživost vůči budoucímu nepříteli, ale jejichž motivace jsou silně odlišné. Chcete totiž sledovat velkolepou historickou podívanou o osudu Japonska, kde Evropané včetně Blackthorna sice mohou hrát důležitou roli, ale stále zůstávají jen pěšáky na šachovnici skutečných vládců země.

Právě v tom je velká síla Šóguna. Vše japonské zůstává ústředním motivem seriálu. Nebojí se na vás dlouhé minuty promlouvat japonštinou (samozřejmě s titulky). Těšíte se na každý další plán, který šlechtici, vojevůdci a samurajové upředou na bojišti i mezi papírovými stěnami svých paláců. Bohužel občas přijdou okamžiky, které připomenou Posledního samuraje, ve kterém snad celé Japonsko obdivuje Toma Cruise. Naštěstí platí, že i když Blackthorne s každou epizodou nabývá na důležitosti, do velké míry stále zůstává cizincem v cizí zemi.

Seriál na Disney+ je už druhou a volnější adaptací stejnojmenné knihy Jamese Clavella. Oproti vychvalované televizní minisérii z osmdesátých let s Richardem Chamberlainem a Toširem Mifunem v hlavních rolích je novější produkce přece jen o něco, inu, modernější. Nejspíš z této snahy být přístupnější aktuálnímu publiku pramení výtka z předchozího odstavce. Občas si také řeknete, jestli desaturovaný barevný filtr není zbytečný nebo jestli byl ten či onen „cool“ okamžik potřeba.

Vše nicméně působí autenticky, však filmaři údajně věnovali výjimečnou péči věrným kostýmům a rekvizitám. Také Clavellova románová předloha vychází ze skutečných příběhů a postav, ale jména i události pozměňuje a s historií nakládá místy volně.  Ale například anglický navigátor se opravdu do japonských dějin podobně připletl, nebyl to však John Blackthorne, ale William Adams. A seriálový Joši Toranaga neexistoval, ale jeho předlohou byl Iejasu Tokugawa. Znalcům dějin to o dalším ději napoví mnohé.

Šógun si každopádně navzdory některým nedokonalostem zachovává čest. Napříč osmi zhlédnutými epizodami – na finálovou dvojici se už teď těšíme! – zůstává napínavou, zábavnou a velkolepou historickou podívanou, jaká tu dlouho nebyla. A která je pro českého diváka o to zajímavější, že i při vyprávění o Evropanovi zůstává veskrze japonská, neobvyklá, snad i tajemná. První dva díly jsou na Disney+ dostupné od 27. února, další budou přibývat po týdnu. Celkem je v plánu deset epizod, velkolepé historické drama vyvrcholí 23. dubna.

Voyo dotahuje v regionu Netflix, už má milion předplatitelů. Většina je z Česka a Slovenska

Voyo působí na šesti trzích, skupina CME z impéria PPF s ním má velké plány. Vznikly pro něj už bezmála čtyři desítky původních seriálů.

Luboš KrečLuboš Kreč

hojer

Foto: Voyo

Záběr ze seriálu Metoda Markovič: Hojer

0Zobrazit komentáře

Didier Stoessel, šéf středoevropské mediální skupiny CME, jejíž součástí je i televize Nova, loni touto dobou vyhlásil, že chce mít do roku 2025 milion předplatitelů streamovací služby Voyo v Česku a na Slovensku. A tomuto cíli už jsou velmi blízko: milionovou hranici už lokální konkurence Netflixu pokořila v součtu všech platících klientů v šesti zemích, kde působí. Česko a Slovensko ovšem v absolutních číslech hrají prim.

Půlmilionové hranice na původně domácích trzích v Česku a na Slovensku Voyo, které CME před několika lety restartovala ze skomírající online služby ve svou digitální vlajkovou loď, dosáhlo loni v únoru. Na konci roku 2023 pak ohlásilo, že předplatitelů už je přes 650 tisíc. Během prvních dvou měsíců letoška došlo k dalšímu nárůstu minimálně o desítky tisíc uživatelů.

„Koukáme na Voyo jako na skupinovou aktivitu. Takže můžu potvrdit jen trend… největší driver jsou Česko, Slovensko a Slovinsko,“ odpověděla mluvčí CME Michaela Papežová na dotaz CzechCrunche, kolik přesně z milionu předplatitelů připadá na Česko, respektive na Slovensko. Sice neexistují přesná a porovnatelná data, ale Voyo je s největší pravděpodobností v Česku spolu s Netflixem jasným lídrem streamingových služeb, které si podle odhadů statistiků předplácí přes 35 procent populace.

To, že zdejší trh je pro CME extrémně důležitý, potvrdil už loni v rozhovoru pro CzechCrunch přímo Didier Stoessel, který je kromě toho, že vede CME, zároveň i investičním ředitelem finanční skupiny PPF. Ta Novu včetně její nadnárodní matky získala v roce 2020 a naordinovala jí mnohem větší důraz na digitalizaci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Voyo je v Česku a na Slovensku asi o 40 procent větší než v Rumunsku, které je pro nás v tomto ohledu druhý nejdůležitější trh. Ty další jsou ještě mnohem menší,“ řekl francouzský manažer. V době, kdy PPF převzala Novu a spol., mělo Voyo celkem 135 tisíc předplatitelů – takže k dnešku vyrostlo sedmkrát.

„Vzestup SVOD (streamingové služby – pozn. red.) změnil podobu mediálního průmyslu. Diváci jsou hladoví po novém obsahu a vidíme, že tento trend stále roste nejen v Česku, ale napříč našimi trhy. Věřím, že za diváckým úspěchem Voya stojí to, že probíhající změny odvětví dokážeme vzít za své a investujeme na správných místech,“ prohlásil zástupce generálního ředitele CME Dušan Švalek.

Od roku 2021 už vzniklo napříč šesticí trhů – Česko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko – 37 původních seriálů a pořadů, které byly primárně určené pro nováckou obdobu Netflixu.

iveta

Foto: Voyo

Záběr ze seriálu Iveta

Na českém Voyu momentálně sklízí úspěch nejnovější série Metoda Markovič: Hojer. Česko-slovenská produkce zachycuje dopadení jednoho z nejděsivějších vrahů normalizačního Československa legendou pražského prvního oddělení, Jiřím Markovičem. Hodně diskutovaný byl i seriál Extraktoři.

Opět platí, že i při produkci pořadu s nálepkou Voyo Original hraje prim Česko a Slovensko, nicméně podobně jako v případě detailního počtu předplatitelů ani v tomto ohledu nechce skupina CME rozkrýt, kde a kolik seriálů vzniklo.

„Třicet sedm Voyo Originálů bylo vyrobeno ve všech zemích dohromady. Některé Voyo Originály se překlápějí a dávají k dispozici do dalších zemí. A jiné vznikají přímo v koprodukcích, například Hojer, Extraktoři nebo Iveta a další jsou česko-slovenská produkce,“ uvedla Michaela Papežová.