Konečně skvělý historický seriál. Šógun na Disney+ vás vezme mezi intriky, kulturu a samuraje Japonska
Je to tak trochu Hra o trůny. Akorát ze skutečné historie feudálního Japonska. A Hirojuki Sanada je vynikající. Šógun se prostě povedl.
Evropané jsou nemytí barbaři. Japonci bezcitní surovci. Alespoň tak se zpočátku navzájem vidí hlavní postavy nového seriálu Šógun, jehož první dva díly právě vyšly na Disney+. My jsme díky streamovací službě měli možnost zhlédnout už osm z deseti dílů historické série. A zasáhly nás jako přesný úder katanou japonského samuraje. Šógun se povedl. A připomene vám i Hru o trůny.
Japonsko na konci šestnáctého století je napjaté jako struna šamisenu, tradičního hudebního nástroje asijské země. Rada pěti šlechticů se rozpadá, neboť jeden z jejích členů Joši Toranaga až příliš nabírá na síle. Jenže feudální Japonsko je pevně svázané tradicemi a protokolem, a tak se mocní mužové pouštějí do soubojů slov a úředních nařízení. Každému je ale jasné, že vše je pouhou předehrou předtím, než se prolije krev. Však historie tu dobu později označuje jako Sengoku džidai, období válčících států.
Dosud do sebe uzavřená a zahleděná země vycházejícího slunce se navíc potýká s přibývajícím vlivem Evropanů. Portugalci v zemi šíří střelný prach i katolickou víru a zneužívají svého postavení coby spojky s okolním světem. Někomu jsou trnem v oku a urážkou japonské kultury. Pro jiné jsou spojenci, ba dokonce bratry ve víře.
A do toho vlny a větry k břehům donesou Johna Blackthorna, vůbec prvního Angličana na japonské půdě. Pro kterého je papežský Portugalec nepřítelem a japonský samuraj nepochopitelným krutovládcem beze špetky soucitu. On sám je pro své zprvu věznitele, později hostitele nemytým Evropanem bez špetky slušného vychování. Ale osud to tak chtěl, že se z něj stane mnohem víc…
Seriálová novinka Šógun na Disney+ se povedla. Především v prvních epizodách vás nejvíc bude bavit střetem Východu a Západu, kdy je každá strana přesvědčena o tom, že právě její kultura je ta správná. V těsném závěsu jsou ale politické machinace japonských šlechticů a jejich poddaných. Tomu, kdo není nadšenec do dějepisu nebo Asie, to může klidně připomenout Hru o trůny. Naopak ten, kdo historii holduje, pozná spoustu styčných bodů s realitou.
Atmosféra k válce směřujícího Japonska je vynikající, ne všechno se ale seriálu daří tak úspěšně. Tím nejviditelnějším nedostatkem je naneštěstí herec a muzikant Cosmo Jarvis v ústřední roli Blackthorna. Jeho nesympatický, místy až obhroublý projev vyžaduje velkou dávku zvykání si. Co naplat, že takové pojetí jeho postavy je vlastně pochopitelné, na zážitku to nijak nepřidává. Aspoň že jeho anglický trosečník prochází nějakým vývojem a poskytuje onen zábavný kontrast k upjatému okolí.