Konzervativní Češi jako velká příležitost. Přes indigo od Patrie investuje už 5 tisíc lidí, za které vše řeší roboti

Peter BrejčákPeter Brejčák

kovalovsky-patria

Foto: Patria Finance

Obchodní ředitel Patria Finance Jan Kovalovský

Obchodník s cennými papíry Patria Finance svým zaměřením dlouhodobě oslovuje především sofistikované a movité investory. Firma však cítila, že ji jako tradičnímu brokerovi chyběla služba zaměřená na všechny ostatní, proto před přibližně rokem a půl spustila fintechový projekt indigo, který je založený na robotickém investování do burzovně obchodovaných fondů ETF a skrze ně do akcií či dluhopisů.

„Myslíme si, že indigo může být skvělým odrazovým můstkem pro začátečníky, ale také plnohodnotný doplněk pro sofistikované a movité investory, kteří si část svých prostředků chtějí zainvestovat někam vedle bez větších starostí,“ popisuje pro CzechCrunch Jan Kovalovský, obchodní ředitel Patria Finance, která spadá do skupiny ČSOB a nadnárodní skupiny KBC.

Ambicí projektu je tak oslovit uživatele, kteří nemají na investování čas nebo se mu kvůli bariérám typu složitost, nesrozumitelnost nebo nedostupnost vyhýbají. Podle Patrie přitom v Česku právě dospívá nová generace investorů, kteří hledají jednodušší přístup k investování, než nabízí tradiční sofistikované, ale často komplikované platformy.

To ostatně indigo, které je dostupné na webu i jako mobilní aplikace, dokazuje také čísly. Cílem Patrie při spuštění projektu bylo do konce loňského roku získat 1 600 investorů, ale ten už dávno překonalo. Aktuálně indigo čítá kolem pěti tisíc aktivních klientů a dál roste rychleji, než byly původní plány.

indigo

Foto: Patria

Investiční platforma indigo

Do pěti let od svého startu, tedy do roku 2024, by Patria chtěla rozšířit počet aktivních uživatelů na celkových dvacet tisíc a kolem pátého roku existence by se měl projekt dle propočtů překlopit i do černých čísel. Platforma se financuje formou ročního poplatku ve výši jednoho procenta z hodnoty investované částky a deklaruje, že žádné další poplatky už neúčtuje.

Celkový tržní potenciál klientů s chutí přímo investovat v Česku Patrie odhaduje na 250 až 400 tisíc lidí. Obecně jsou přitom Češi považovaní za konzervativní investory, kterým často chybí i finanční gramotnost, což však Patrie jako překážku při rozvoji indiga nevnímá.

„Naopak, vnímáme to jako velkou příležitost a snažíme se investování přiblížit i těmto, často opomíjeným, segmentům trhu. Myslíme si, že investorem se může stát opravdu téměř každý, jsou-li mu dobře a jednoduše vysvětleny základní investiční koncepty a stará-li se o jeho investované peníze chytrý algoritmus nepodléhající emocím a panice,“ popisuje Kovalovský.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Obchodní ředitel Patrie k narážce na finanční gramotnost dodává, že sama Patria se jí snaží zvyšovat bezplatně přístupným vzděláváním skrze webináře, volně přístupnou Akademií investování i obsahem investičního serveru Patria.cz. Navíc brzy plánuje spustit nový edukativní projekt v podobě interaktivní a zábavné mobilní aplikace.

Mezi klienty indiga se na jedné straně nachází ti, kteří s investováním prakticky nemají zkušenosti, na druhé straně oslovuje také zkušenější investory, pro něž platforma nabízí jinak postavený doplněk k jejich portfoliu. Typická velikost investice se po prvním roce fungování pohybuje v řádu desítek tisíc korun, výjimkou však nejsou ani investice v řádu stovek tisíc nebo milionů korun. Objem aktiv pod správou je v současnosti u indiga v řádu stovek milionů korun.

V rámci další podpory akvizice nových uživatelů teď do konce února Patrie nabízí každému novému uživateli odměnu 500 korun, kterou chytrý robot automaticky připíše a při nejbližší příležitosti investuje skrze ETF do akcií či dluhopisů podle předem nastavených cílů.

Inspirace v zahraničí

Myšlenka vytvořit robotické investování v Patrii spatřila světlo světa už v roce 2017. Inspirací přitom byly zahraniční platformy jako Betterment nebo Wealthfront. „K definitivnímu rozjezdu projektu přispěl fakt, že podobná služba začala vznikat v mateřské KBC, a také nově nalezený inovační apetit skupiny ČSOB, ve které Patria působí jako jakýsi inkubátor inovací v doméně investic,“ popisuje Kovalovský.

Služba indigo byla oficiálně spuštěna na konci roku 2019, její vývoj stál celkově nižší desítky milionů korun. Indigo přitom funguje na základě zmiňovaného robotického investování, kdy algoritmus nejdřív sám najde optimální mix cílů investora, minimalizuje rizika a pak investici i vývoj na trzích neustále hlídá.

Indigo tak dokáže samo zakročit, investici přeskupit a například ponechat proměnlivou část v hotovosti, aby ji chránilo před růstem rizika a případnými ztrátami vlivem tržního vývoje. Nad jednotlivými kroky a fungováním algoritmů přitom sedí ještě tým lidských analytiků, kteří je mohou v případě potřeby usměrnit.

Na první pohled se indigo podobá a cílí na podobné klienty jako konkurenční aplikace Portu nebo Fondee, podle Patrie se však od nich výrazně odlišuje v několika ohledech. Jedním z nich je tzv. goal based investing, tedy investování pomocí čtyř investičních cílů, kde si klient vybírá, proč vlastně investuje a na co chce investováním (kromě zisku) dosáhnout. Na základě toho mu algoritmy vytvoří portfolio na míru.

img_9767-min

Foto: Patria Finance

Tým Patria Finance, kde vyvíjí také platformu Indigo

Zároveň je Patrie přesvědčená, že na tuzemském trhu nabízí jedinou opravdovou roboadvisory platformu, na které se o zainvestované peníze klienta nepřetržitě stará a investice skutečně řídí chytrý algoritmus, který bere v potaz investiční cíl a horizont klienta, klientův apetit riskovat a měnící se situaci na trhu. Algoritmus a celý produkt indigo však stále podléhá lidské kontrole analytického týmu Patrie.

„Stejně jako autopilot Tesly není algoritmus indigo ponechán napospas sám sobě,“ vysvětluje Michal Trník, business architect indiga, a doplňuje: „Naši konkurenti naopak dle naší znalosti věci řídí portfolia svých klientů zásahy portfolio manažerů, tedy lidskou silou.“

Jako neméně významný diferenciátor oproti konkurenci pak tvůrci indiga vidí skutečnost, že za projektem stojí stabilní vedoucí obchodník s cennými papíry Patria Finance spadající do skupiny ČSOB, potažmo nadnárodní bankopojišťovací skupiny KBC Group. Investiční algoritmy jsou přitom používány napříč celou skupinou a o jejich rozvoj se stará globální tým analytiků.

kolofix9

Přečtěte si takéNehoda mu zničila cyklistické sny, tak kola raději opravuje. Kolofix Pavla Čábelického je světový unikátNehoda mu zničila cyklistické sny, tak kola raději opravuje. Kolofix Pavla Čábelického je světový unikát

„Zároveň indigo jako jediná ze zmiňovaných konkurenčních platforem umožňuje investovat již od stokoruny, a to pravidelně nebo jednorázově, a navíc pomocí platební karty. Jak minimální úrovní investice, tak i přístupem k platbám kartou dle nás indigo není ve světě financí samozřejmostí,“ věří Trník.

Do nejbližších měsíců má indigo v zásobníku velké množství novinek, obchodní ředitel Patrie však také přiznává, že prudkost rozletu platformy částečně brzdí konkurenčnost atraktivních vývojových projektů, interní kapacity na ně rozložené a z části také nutnost implementovat někdy třeba i nepříliš populární, ale důležité regulatorní funkcionality sloužící k ochraně klienta.

„Avšak o to více bezpečná platforma a její využívání pro klienta je,“ říká Trník a závěrem odhaluje několik chystaných novinek pro letošní rok: „Za zmínku stojí náš cíl indigo dostat ještě víc mezi masové retailové publikum pomocí našeho fintech partnera Mall Pay a také snad konečně penetrovat slovenský trh, na což jsme interně již delší dobu plně připraveni.“

Partnerem článku a celého CzechCrunche je společnost Patria Finance. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Co očekávat od investic Series A a jak je získat? Klíčové je načasování, radí investoři z Enernu a Index Ventures

Iva BrejlováIva Brejlová

shine-cl

Foto: CzechCrunch

Bryan Offutt z Index Ventures a Tomáš Obrtáč z Enernu

0Zobrazit komentáře

Zatímco do začátku loňského roku se nechávali přesvědčit hlavně na osobním setkání, u piva nebo večeře, teď se musí uspokojit s videohovory. Ale i na nich umí číst mezi řádky. Investoři zaměřující se na investiční kola Series A ale nestojí na druhé straně než zakladatelé mladých firem. Chtějí totéž: tedy aby startup úspěšně rostl. Potvrzují to Tomáš Obrtáč z Enernu a Bryan Offutt z Index Ventures.

Oba investoři se virtuálně sešli v rámci dalšího dílu série Funding Talks vzdělávací platformy CzechCrunch Shine, která má za cíl podporovat začínající zakladatele a jejich týmy na cestě k úspěchu. V rámci jednotlivých dílů této série (najdete je zde) se soustředíme na celý životní cyklus startupů. Obrtáč a Offutt radili startupům, jak na investice v rámci Series A.

„Můžeme být kreativní a flexibilní, pokud se nám něco zalíbí. Přicházíme do toho s otevřenou myslí a snažíme se, aby spojení dávalo smysl pro obě strany,“ slibuje Tomáš Obrtáč z venture kapitálového fondu Enern.

Do portfolia tuzemského fondu spadají firmy jako Twisto, ZnamyLekar.cz nebo Rohlik.cz. Sám Obrtáč byl přímo u investic do společností, jako jsou Supernova, ROI Hunter nebo Wallmine, a doplňuje, že jeho investice začínají na nižších stovkách tisíc eur a mohou dosáhnout až na dva miliony, tedy zhruba v rozmezí od 5 do 50 milionů korun.

Zároveň však dodává, že ne pro každý startup je investice od venture kapitálového fondu vhodná. Každý fond, aby mohl fungovat, totiž hledá společnosti určité velikosti. „Proto všichni hledají ty jednorožce, nebo minimálně velké firmy. Potřebujete tedy rozumět tomu, ke komu mluvíte, jak velký fond je, do jak velké firmy potřebují investovat. A jak velká musí být vaše ambice, jestli máte být příjemcem takové investice,“ vysvětluje startupistům Obrtáč.

Pro každý fond je totiž při investici logicky důležité, kolik peněz může startup do fondu přinést zase zpátky a zda se mu to celé vyplatí. „Je možné, že některá investice může narůst do 50 milionů eur, pak je to super byznys, ale pro některé fondy prostě dost velká není,“ doplňuje partner v Enernu.

Doba zkracování

„A pak je tu rychlost,“ dodává k tomu Bryan Offutt z Index Ventures. Uznávaný fond rizikového kapitálu se sídlem v Londýně, San Francisku a Ženevě pomohl mezi jinými třeba Deliveroo, Dropboxu nebo Slacku a je také mezi investory v českých startupech Productboard a Deepnote.

Index Ventures se soustředí na technologicky zaměřené společnosti, přičemž samotný Bryan Offutt má za sebou studium umělé inteligence a kariéru odstartoval jako inženýr a produktový manažer v Palantir Technologies, což je tajemný startup, který loni vstoupil na burzu.

Zmíněnou rychlostí každopádně Offut z Indexu naráží na to, jak dokáže daná společnost na požadovanou hodnotu, o níž mluvil Obrtáč, vyrůst. Je možné se do takového cíle dostat do sedmi, maximálně deseti let? Pak je podle něj firma pro Series A dost možná vhodná.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Celkově jde však podle obou investorů o stále mladší společnosti. „Series A probíhají dříve než před půlrokem a rozhodně dřív než před rokem nebo dvěma. Z obchodního pohledu začínají Series A vypadat trochu jako investice do založení firmy,“ komentuje Offutt, že se začíná mazat rozdíl mezi takzvaným seedem a navazujícími investicemi, původně určenými hlavně na růst.

Vždy záleží jak na trhu, tak samotném zakladateli či zakladatelích, zda je jejich firma na takovou investiční fázi vhodná a připravená. Těm zkušeným, kteří mají za sebou už pár firem, někdy stačí jen jejich osobnost a schopnost vyprávět. Ostatní musejí přijít s přesnými čísly a dobrým zdůvodněním. A samozřejmě ve správnou chvíli.

„Nechcete čekat zbytečně dlouho se Series A, ale zároveň nechcete příliš riskovat a předběhnout vlastní schopnosti,“ říká Offutt. Začínajícím podnikatelům nicméně dopručuje, aby se nenechali nikam dotlačit žádnou vnější silou.

„Někdy jsme ochotni investovat do Series A i v době, kdy bychom před pěti lety něco takového nedělali. Prostě protože jsme přesvědčeni, že byznys může růst, že zakladatel to nějak zařídí,“ prozrazuje Obrtáč to, jak moc může působit síla osobnosti.

Online rozhodnutí

V době omezeného cestování a především setkávání se však síla osobnosti může poznávat složitěji. Oba investoři se shodli, že poznat zakladatele startupu, případně co nejdříve i celý tým, je pro rozhodnutí o investici jednoznačně potřeba.

„Před rokem jsem si nedovedl představit, že bych udělal investici jen na základě telefonního nebo videohovoru. Teď je to realita,“ krčí rameny Obrtáč. „Ale kdybych si mohl vybrat, stále bych rád alespoň na konci procesu potkal zakladatele nebo zakládající tým. Na videu prostě hodně věcí nepoznáte,“ vysvětluje.

„Nechcete čekat zbytečně dlouho se Series A, ale zároveň nechcete příliš riskovat a předběhnout vlastní schopnosti.“

Jednoznačná rada není ani na to, jak vlastně investora najít. „Ideálně se nechat v přátelském duchu představit někým, koho oba osobně znáte, je to ten nejlepší způsob,“ doporučuje Offutt. A přátelsky by se mělo také pokračovat.

„Na úplném začátku nepotřebujete žádné super-oficiální postupy a představovat se na prvním setkání s celým týmem u naleštěného stolu. Můžete prostě jen představit nápady lidí a zjistit, co fond chce. Jste vlastně to, co hledají?“ napovídá Obrtáč.

Možná podle něj zjistíte, že k sobě prostě vaše firma a fond nebo daný kapitál nepasuje. „Ale i to je vlastně užitečné, protože vám to dá informaci o tom, jak byste měli stavět svoji společnost nebo třeba jak se změnit,“ doplňuje Obrtáč a jeho kolega z Index Ventures dodává, že sám staví své rozhodování na pečlivém zkoumání.

rastyturek

Přečtěte si takéSlovák Rasty Turek hlásí obří investici pro startup Pex. Nabírá 1,2 miliardySlovák Rasty Turek hlásí obří investici pro svůj americký startup Pex. Od Tencentu a spol. nabírá 1,2 miliardy korun

Stačí se prý přitom podívat na internetu na ta správná místa. „Vývojáři vám můžou říct, jak na ně projekt působí. Je možné se podívat na Reddit, Twitter, Hackernews… Je tam hodně informací, které člověk může najít. Investuji do týmu, který poznám díky setkáním a odhadnu díky zkušenostem. Ale i do produktu jako takového,“ říká Offutt.

Pak může samotný proces trvat jen pár dní. A podle Offutta na něj stačí zhruba tři nebo čtyři setkání – od pitche přes představení týmu až po důkladnější poznání zakladatelů. „Dřív bychom zašli na drink, na večeři, někam, kde bychom prostě spolu strávili víc času, neřešili pitch a opravdu je poznali. To je teď obtížné. Přesto je tahle část velmi, velmi důležitá,“ vysvětluje. Po ní následuje už finální partnerská dohoda.

Oba řečníci však doporučují, nenechat se aktuálně ničím zastrašit a se svými plány začít právě teď. Podle Obrtáče na rozvoj firem a investice nikdy nebyla lepší doba, kapitálu je k dispozici dost. „Když máte nápad, který milujete, proč čekat na zítřek, když můžete začít dnes?“ ptá se řečnicky.

Partnery startupové platformy CzechCrunch Shine jsou vzdělávací platforma Grow with Google a technologická společnost Keboola.

***

Cílem série Funding Talks je ukázat celý životní cyklus startupů a projít si vše od akcelerátorů, andělských investorů přes seedová investiční kola a Series A, Series B a další až po IPO, tedy vstup na burzu. V diskuzích se zkušenými investory z Česka i zahraničí vysvětlíme klíčové momenty, které startupy v jednotlivých fázích čekají, jak vypadá investiční proces nebo kolik peněz mohou od investorů získat.

CzechCrunch Shine je komunita ambiciózních lidí, kteří se chtějí spojit se startupovým světem. Vedle podpory podnikatelů a nadějných studentů se zaměřuje na pořádání tematických akcí, workshopů a také internshipy a mentory.

Naší misí je vzdělávat a zároveň propojovat celý startupový ekosystém, a to nejen u nás, ale také v rámci regionu střední a východní Evropy, abychom mohli startupům ukázat, jaké mají možnosti za hranicemi, a investorům zase to, že se i u nás rodí miliardové projekty. V naší sérii Funding Talks se tak můžete těšit na zástupce Credo Ventures, Eneru, StartupYardu, Digital+ Partners, Index Ventures a mnoha dalších.

Další díl Funding Talks je naplánován na 11. března, a to s Vanessou Pinter (Digital+ Partners) a Kristýnou Machovou (Inven Capital). Bližší informace včetně odkazu ke sledování naleznete zde.