Kousek kamerunského pralesa v Česku. Prošli jsme si nový pavilon goril v pražské zoo

Ve středu 28. září oficiálně otevře své brány obklopené červenými zdmi Rezervace Dja. Přivítala i nové gorilí členy – samce Kisuma a samici Duni.

gorily-nahledInsider

Foto: Zoo Praha

Nový pavilon goril Rezervace Dja se otevře 28. září

0Zobrazit komentáře

Plán na nový pavilon goril se v hlavách vedení pražské zoologické zahrady zrodil po příchodu ničivých povodní v roce 2013, které zaplavily její spodní část. Už tehdy bylo zřejmé, že vzácní primáti potřebují v rámci zahrady obývat místo, kde se podobný scénář nebude opakovat. Teprve v roce 2019 mohl v těsném sousedství výběhu žiraf Afrického domu pod viničním domem Sklenářka začít vyrůstat nový pavilon, kde našly svůj domov nejen gorily, ale i další živočichové obývající africkou divočinu. První návštěvníci si mohou přijít Rezervaci Dja prohlédnout 28. září.

Hned po vstupu do nového pavilonu goril, jehož realizace stála Zoo Praha 300 milionů korun a nesla se v duchu martyria v podobě nekonečného schvalovacího procesu, návštěvníky zaujme všudypřítomná červená barva. Objevuje se na zdech pavilonu i na zemi – předobrazem pro vytvoření Rezervace Dja byl totiž Kamerun, kde je červená půda i prach na hliněných cestách.

Z oblasti Kamerunu pochází i samotný název nového gorilího domova. „Biosférická rezervace Dja v Kamerunu je nejvýznamnějším chráněným územím této středoafrické země. Žijí tam mimo jiné gorily a my tam dlouhodobě působíme tak, abychom přispěli nejen k jejich ochraně, ale také k ochraně dalších zvířat,“ říká Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Jednou z aktivit je projekt Toulavý autobus, který Zoo Praha realizuje od roku 2013. Cílem vozítka je přimět místní obyvatele ke změně přístupu ke gorilám a přírodě jako takové. Místní totiž mnohdy znají gorily pouze jako maso na talíři. Projekt Toulavý autobus tak díky rozšiřování povědomí o vzácnosti těchto tvorů přispívá také k omezení pytláctví, které je zde bohužel hojně rozšířené.

4

Foto: Zoo Praha

Pavilon kopíruje cestu Toulavého autobusu

Pojetí pavilonu goril vychází právě z typické cesty Toulavého autobusu. Jeho putování začíná v centru kamerunské metropole, pokračuje kamerunským venkovem na okraj pralesa a poté do středu pralesa, kde se nakonec otevře výhled na skupinu goril na mýtině. Autentickou atmosféru Kamerunu dokresluje i stan strážců lesa ve venkovní části pavilonu.

Po vstupu do vnitřní expozice Rezervace Dja návštěvníci projdou po cestě, která vede venkovem s dětskými hračkami, figurínami s originálními šaty a vozidly s kmeny stromů. Na prostor navazuje také místnost připomínající africkou školní třídu, která má i okna ze speciálně tvarovaných cihel, typická pro oblast subsaharské Afriky.

„Jde o vzdělávací prostor, ve kterém budou programy pro školní třídy. Podařilo se nám vytvořit repliku skutečné třídy v Somalomo nebo vesnicích kolem Dja. Některé části jsou originální – například školní lavice jsme přivezli přímo ze školy v Somalomo, kde jsme jim nechali vyrobit lavice nové,“ vysvětluje ředitel pražské zoo.

Už v první části, připomínající kamerunskou vesnici, se nachází expozice dvou zvířat: krysy obrovské a kaloně pravého. A po ponoření hlouběji se v prostoru začínají objevovat první známky deštného pralesa. V některých případech jde o betonové imitace pralesních velikánů, v naprosté většině jde ale o živé stromy, například smokvoně, banánovníky či kakaovníky, hojně zastoupeny jsou zde také rozličné keře a byliny.

„Nacházíme se v sekundárním deštném lese, který je plný zvuků, ale také mlžení simulujícího déšť. Zvuky jsme natáčeli s Michalem Ratajem právě v pralesích Dja během poměrně strastiplné cesty,“ popisuje Bobek, zatímco v pozadí slyšíme zvuk padajícího stromu. Jde o autentické nahrávky, které ale zároveň neruší zvířata, jelikož jsou schována za pevným, zvukotěsným sklem.

Nové poměry v gorilí rodině

V části deštného pralesa se nachází výběhy gorilí tlupy. Ta prošla společně s přemístěním do nového pavilonu zásadní proměnou. Stříbrohřbetý samec Richard totiž zůstal s oběma svými syny v původním pavilonu, kde tvoří takzvanou mládeneckou skupinu, což je přirozený proces, k němuž dochází i v přírodě.

„Máme povolení množit gorily pouze s novým samcem. Richard má mnoho příbuzných po zoologických zahradách po celé Evropě a jeho krev je hodně zastoupená v chovu. A koordinátor evropského chovu hlídá, aby populace zůstala zdravá a nekřížila se příbuzná zvířata mezi sebou. Tím pádem se Richard už nesmí množit, proto zůstal v původním pavilonu,“ vysvětluje Martin Vojáček, hlavní chovatel primátů v Zoo Praha.

Díky tomu se mohl zbytek gorilí rodiny, tedy tři samice Kijivu, Shindu, Kamba a malý sameček Ajabu, rozšířit nejen o novou samici Duni, dceru slavné gorily Moji, ale také o samce Kisuma, který skupině umožní mít další mláďata. „Obě nové gorily mají povolení k rozmnožování a po otevření pavilonu dojde k jejich spojování s jejich novou rodinou. Zatím jsou ale schované, protože k nám přišly teprve v pondělí a ještě si zvykají,“ dodává Bobek.

Zoo Praha by se tak měla dočkat mláďat, jednak od Duni, jednak od Kijivu nebo Shindy. Právě přítomnost mláďat činí život skupiny opravdu plnohodnotný a je nesmírně cenná. K pestrosti přispívá také fakt, že gorily svou expozici sdílí s jiným živočišným druhem – společně zde s nimi žijí guarézy pláštíkové, drobné stromové opice. Podle slov ředitele i chovatele Vojáčka si ale gorily na nové poměry rychle zvykly.

V pavilonu se nachází také kočkodan Brazzův, úzkonosá opice s bílou bradkou a oranžovou čelenkou, divoké prase štětkoun africký, nejmenší africká opice talapoin severní a příbuzný dikobraza osinák africký. Rezervace Dja se rozprostírá na více než dvanácti tisíci metrech čtverečních, zvířatům tak nabízí velkorysý prostor jak uvnitř, tak venku.

Hlavním architektem stavby je Petr Bouřil ze studia ABM architekti, za jeho výtvarnou stránkou stojí Roman Hudziec, Kryštof Krejča, Pavel Procházka a Miro Jakubčík, který vyrobil modely zvířat. Prostory navíc zdobí artefakty získané přímo z Afriky, například masky, sošky a figuríny, které se používají během tradičních obřadů. Není se tak čemu divit, že britský znalec zoologických zahrad Anthony Sheridan po návštěvě Rezervace Dja prohlásil, že jde o nový etalon kvality v prezentaci goril.

5

Foto: Zoo Praha

S gorilami nově žijí guarézy pláštíkové

2

Foto: Zoo Praha

Dalším obyvatelem pavilonu je talapoin severní