Architekti vykouzlili byt na dvaceti metrech čtverečních. Lednici má schovanou ve schodech

Fakticky se tu žije dokonce jen na čtrnácti metrech čtverečních. I tak je tu kuchyň, jídelna, obývák, ložnice a chodba. Úložný prostor poskytly schody.

Eliška NováEliška Nová

minigarsonka-4

Foto: Design Pro

Minigarsonka v pražských Holešovicích

0Zobrazit komentáře

Vysoké ceny bytů, stejně jako fenomén singles způsobují, že jsou na trhu čím dál oblíbenější malé byty. V cihlovém domě na dohled od Výstaviště se nachází přesně jeden takový. Má dvacet metrů čtverečních, ovšem sakumprásk i s koupelnou a samostatnou toaletou. Život se tu tak odehrává prakticky na čtrnácti metrech čtverečních.

Jak říkají lidé z Design Pro, kteří interiér tvořili, to je velikost, která odpovídá průměrné ložnici. I tak se ale podařilo uspořádat domov tak, aby v něm nic nechybělo. Designéři za to získali ocenění v soutěži Interiér roku za nízkonákladové bydlení. Tu pořádá Institut bytového designu od roku 2015.

Výhodou malého holešovického bytu byl právě starý dům. Ten totiž poskytuje vysoké stropy, což umožnilo postel umístit do výšky. Kromě ní je na patře také televize. Ta už se do obýváku nevešla. Na oněch pár metrech čtverečních je totiž opravdu všechno – vstupní chodba, kuchyně, jídelna a obývací pokoj.

minigarsonka-8

Foto: Design Pro

Malý byt má dohromady dvacet metrů čtverečních

Designéři patra využili hned dvakrát. Kromě toho, že tam umístili ložnici, totiž dali novou funkci také schodům. Nejde o klasický žebřík, ale velké schodiště. Tím se v podstatě vyřešil úložný prostor. Autoři projektu navíc do jednoho schodu umístili dokonce i lednici. „Pro nedostatek místa se do patra dostanete po schodech, které kromě knihovničky zároveň skrývají chladničku a spíž,“ popisují architekti. Majstrštykem zůstává, že malinkatá kuchyňka v sobě ukrývá všechny moderní spotřebiče. Tedy lednici s mrazákem, varnou desku, troubu, mikrovlnku, odsavač par a myčku.

Ve zbytku místnosti zbylo místo pro pohovku a malý konferenční stolek a pod oknem je také kulatý jídelní stůl se dvěma židlemi. Designéři ovšem kouzlili i se šatními skříněmi. Ty umístili za kuchyňskou linku ve stejné modré barvě, čímž oddělili vstup od zbytku bytu chodbou. Tudy vede cesta na WC.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Aby takto maličký prostor nepůsobil ponuře, rozhodli jsme se jako ústřední barvu použít sytě modrou a doplnit ji o příjemnou texturu dřeva na nábytku i podlaze a béžové tóny na stěnách. Hravost interiéru jsme chtěli dostat i do koupelny, a tak jsme zvolili terazzo obklad s barevnými segmenty a nechali zde odkrýt cihlovou klenbu,“ popisují architekti s tím, že vše doladili černými doplňky industriálního ražení a svítidly.

Porota na projektu ocenila právě maximální využití minimálního prostoru. „Garsonka je důkazem, že je možné zorganizovat bydlení na malé ploše při použití standardních materiálů a běžných zařizovacích předmětů,“ uvedla ve svém hodnocení.

minigarsonka

Foto: Design Pro

Koupelna má ladění jako zbytek bytu

Podívejte se, jak má vypadat nová magistrála. Před hlavním nádražím ztratí jeden pruh

CzechCrunch získal vizualizace proměny magistrály před historickou Fantovou budovou. Rozšíří se chodník a přibudou zde přechody.

Eliška NováEliška Nová

magistrala-pred-fantovou-budovou

Foto: MHMP

Magistrála se před Fantovou budovou promění

0Zobrazit komentáře

Pražskou magistrálu čekají změny. Tou největší je pravděpodobně zrušení jednoho pruhu před historickou Fantovou budovou, která je součástí hlavního nádraží. Metropole chce totiž před secesní památkou vytvořit veřejný prostor, na magistrále pak přechody.

Dnes je před honosnou stavbou malý chodníček. Nikdo ho ale nepoužívá. Proč taky. Před ní vede v podstatě dálnice a dostat se na druhou stranu vyžaduje využití nepříliš příjemného podchodu. Nový prostor, osázený stromy, by tu měl vzniknout po zrušení odbočovacího pruhu ve směru na křižovatku U Bulhara. V každém směru autostrády by tak zůstaly pruhy dva.

Rada hlavního města schválila dokument se záměrem v pondělí. Teď by ho měla předat Správě železnic, která hlavní nádraží rekonstruuje. Hotová je fasáda Fantovy budovy, uvnitř ji ale čeká ještě několik změn. A významné proměny se chystají také s novou odbavovací halou, ta by měla získat svůj háv v architektonické soutěži. Podoba by měla být známa ještě letos. Správě železnic by měl dokument, schválený pražskou koalicí, posloužit jako podklad pro vypracování projektu pro následnou investiční akci.

magistrala-pred-fantovou-budovou-2

Foto: MHMP

Před secesní budovou vznikne veřejný prostor se stromořadím

Praha ale chystá na magistrále více změn. V úseku od Bulhara až po Hlávkův most by mělo docházet k postupným proměnám. Nejdřív by se mělo vyměnit osvětlení nebo dopravní značky. V druhém sledu by mělo dojít ke zúžení pruhů, vybudování širšího chodníku a cyklostezky, stejně jako několika schodišť, která by vedla do prostoru pod magistrálou.

I ten má přitom vypadat jinak než dnes. Konkrétně by se měl měnit prostor na Florenci, kde by nově magistrála měla spadnout na úroveň současné komunikace. To by vedlo k vybudování nového veřejného prostoru na Těšnově. Konkrétně by před Národním muzeem mohla vzniknout nádrž na vodu jako součást parku vedoucího přes ulici směrem ke stanici tramvaje Těšnov. Zároveň by v místě mohla vzniknout budova archeologického muzea.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Humanizace pražské magistrály rozhodně není nové téma. Dálnice, která vznikla v komunistickém režimu uprostřed města, volá po úpravách, které by zmírnily její zásah do urbanistické struktury. Důležitý krok učinila už rada Prahy pod vedením Adriany Krnáčové. Ta dokonce najala světoznámé urbanistické studio dánského architekta Jana Gehla.

Podle něj se rušná silnice měla změnit v třídu doplněnou přechody a veřejnými prostranstvími tak, aby ve městě netvořila bariéru. Kolem studie se po jejím vzniku objevily spory, podle kritiků by navržené kroky komplikovaly automobilový provoz.