Kratší pracovní doba? Raději peníze. Lentiamo opět prodlužuje pracovní den ze 7 na 8 hodin
Lentiamo se po čtyřech letech od zavedení sedmihodinového pracovního dne vrátilo k osmi hodinám. Obchodní ředitel Tomáš Bártek vysvětluje důvody.
Obchodní ředitel e-shopu Lentiamo Tomáš Bártek
Když jsme v roce 2019 zaváděli sedmihodinovou pracovní dobu, byli jsme průkopníky. Po čtyřech letech už je situace jiná, pracovní dobu zkracuje čím dál více firem. My jsme se rozhodli vrátit k původním osmi hodinám. Co nás k tomu vedlo, jak jsme to vysvětlili našim zaměstnancům a vrátíme se ještě někdy k sedmi hodinám?
V době ekonomického růstu jsme měli za to, že pro lidi už nejsou nejdůležitější peníze. Že si začínají čím dál více vážit volného času. A ten jsme se jim rozhodli nabídnout. Sami jsme si všímali klesající produktivity v odpoledních hodinách a přišli jsme s nápadem nedržet lidi v práci osm hodin denně, ale nabídnout jim sedmihodinovou pracovní dobu. Pochopitelně za stejné peníze.
V průzkumu jsme se zaměstnanců Lentiamo (tehdy ještě VašeČočky.cz) nejprve zeptali, o jaké benefity mají zájem. To byl začátek roku 2019. A benefit kratšího pracovního dne tehdy zvítězil nejen nad stravenkami a MultiSportkou, ale i nad delší dovolenou. Rozhodli jsme se proto zavést sedmihodinovou pracovní dobu na zkušební období. Projekt jsme vyhodnotili jako úspěšný a od dubna toho roku už jsme kratší den zavedli napevno.
Od roku 2019 se ale stala spousta věcí, které otřásly pracovním trhem a jistotami lidí. Covidová pandemie, válka na Ukrajině, rekordní inflace a ceny energií. Lidé začali opět upřednostňovat peníze před dodatečným volným časem. Zároveň i vedení firmy po počátečním nadšení muselo trochu vystřízlivět. Od sedmihodinové pracovní doby jsme si slibovali tři věci.
Tři nenaplněné předpoklady
První – efektivita postupem dne klesá, a tak za sedm hodin stihneme stejné množství práce. Realita? Ukázalo se, že efektivita fungovala jako dobrý motivátor pro zavedení tohoto benefitu, a tak se všichni na začátku snažili, aby stihli vše za sedm hodin. Bohužel se postupně ukázalo, že dlouhodobě nám ty hodiny prostě chybí. U kancelářských profesí se efektivita mírně snížila a u profesí závislých na zákazníkovi (optiky, sklad, případně zákaznický servis) práce reálně zrychlit již nejde nebo je definovaná otevírací dobou. Jedinou možností by tedy bylo nabrat další lidi a v dnešní době nízké nezaměstnanosti a vysoké míry inflace by to pro nás znamenalo další dodatečné náklady, které se nám jako firmě nevyplatí.
Druhá – budeme mít spokojenější zaměstnance a zvýší se nám loajalita. Realita? To se bohužel nestalo. Od zavedení sedmihodinovky jsme měli z různých důvodů největší exodus v historii. A pokud člověk dostal nabídku za více peněz, tak sedmihodinovku vůbec do porovnání nezahrnoval, klidně šel pracovat osm hodin i za cenu horšího pracovního prostředí (práce o víkendu, bez benefitů), ale hlavní pro něj byla výsledná částka na výplatní pásce, i když u nás by za hodinu brali více. Sedmihodinová pracovní doba je totiž z dnešního pohledu navzdory výsledkům interního průzkumu před jejím zavedením bohužel vnímána jako jakýkoliv zbytný benefit – třeba MultiSport karta.