Kreativní využití odpadu aneb Jak Britové vyrobili formuli ze starých iPhonů a cigaret
Monoposty nemusí být pouze z uhlíkových vláken. Jak ukázali v Anglii, na konstrukci lze využít i elektronický odpad – a předat světu důležitý apel.
Na předním křídle je zástup iPhonů, za nimi se nachází řada jednorázových elektronických cigaret – a prostor okolo pilota je pokrytý všemožnými deskami plošných spojů z vyhozených počítačů a další elektroniky. To vše pak tvoří věrohodnou kopii formule, přes kterou její tvůrci poukazují jak na množství elektronického odpadu, který ve světě vzniká, tak na jeho kreativní využití. A zalíbení v ní najdou i fanoušci japonského videoherního světa.
Mělo to být klasické završení v pořadí deváté sezóny závodů ze série Formula E, která se oproti věhlasné F1 liší v tom, že na upravených okruzích jezdí pouze elektrické monoposty – a CzechCrunch měl tu příležitost jeden z těchto „tichých závodů“ navštívit. Ten letošní v Londýně byl ale v něčem speciální, o což se postarala stáj Envision Racing ve spolupráci s britským designovým studiem Lazerian.
Spolu totiž přišly s nápadem, jak poukázat na rostoucí množství vyhozené drobné elektroniky a zároveň tím připomenout, že i nefunkční telefon nebo malá baterie uvnitř tenké tuby může mít další využití. A tak se jejich zaměstnanci zavřeli do dílen a vyrobili model formule v životní velikosti, kterou z většiny tvoří právě elektronický odpad. Výjimkou jsou snad jen pneumatiky a hnací ústrojí, které převzali z plážové buginy.
„Bohužel v dnešní době elektroniku raději vyhazujeme a vyměňujeme, než abychom ji opravovali a recyklovali, což vede ke globální krizi elektronického odpadu. Prostřednictvím designu a kreativity chceme poukázat na problematiku elektronického odpadu a jeho potenciál urychlit vytváření oběhového hospodářství,“ říká britský designér Liam Hopkins, který se na návrhu podílel.
Tvůrci ale nejprve k takovému množství relativně zachovalého elektroodpadu museli nějak přijít. A šli na to opět po vzoru udržitelnějšího přístupu – všechny produkty dostali darem jednak od školáků z Manchesteru, kde Lazerian sídlí, jednak od místní opravárny, která repasovanou elektroniku i prodává. Ta jim poskytla věci, které už nebylo v jejích silách opravit a poslat zpět do prodeje.
Po nasbírání elektronického odpadu je designéři rozdělili na různé materiály, textury a barvy, aby se mohli rozhodnout, na jakou část monopostu je dále použijí. I podle fotek je možné vidět, že jednotlivé druhy elektroniky mají své místo a nejsou rozmístěné tak, jak se to tvůrcům zrovna hodilo. Někde na voze se skrývá mimo jiné původní konzole Wii od Nintenda nebo virtuální realita od Sony.
Přídi a předním spoilerům formule dominují telefony v relativně dobrém stavu s viditelným vnějším krytem, pod kterými se táhne řetězec LED diod, jež po rozsvícení vytvářejí dojem zapnutých přístrojů. Uprostřed je hromada desek plošných spojů z rozebraných notebooků a vzadu se pak nachází drobné části z telefonů, dráty, ale třeba i obrazovky.