Daniel Křetínský dává sbohem uhlí. EPH přechází na ekologičtější zdroje, chce se zaměřit na vodík
Daniel Křetínský patří mezi vůbec nejbohatší Čechy, přičemž vedle přídomku „miliardář“ se u něj často používá také „uhlobaron“. Podle všeho už ale ne na dlouho, Křetínský a jeho dlouholetý kolega Patrik Tkáč se totiž rozhodli z fosilních paliv přejít na alternativní zdroje a zároveň se zaměřit na nízkoemisní až bezemisní výrobu vodíku. Jejich mezinárodní energetickou skupinu Energetický a průmyslový holding (EPH) tak v následující dekádě čeká zásadní přerod na firmu budoucnosti.
Na ekologičtější zdroje než uhlí má do roku 2030 přejít naprostá většina holdingu, který se stará o těžbu zdrojů, výrobu elektřiny a tepla i jejich distribuci v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, Velké Británii a Maďarsku. Jedinou výjimkou z plánu budou operace v Německu, kde má EPH energii z fosilních paliv přestat vyrábět do roku 2038. Novým cílem EPH je také stát se jedním z evropských lídrů ve výrobě, skladování i přepravě vodíku.
Místo odprodeje uhelných elektráren a stavby nových se mají veškerá zařízení modernizovat, takže zcela nahradí špinavou energii. Důležité přitom má být zajistit jak neustále stabilní dodávky elektřiny ve všech oblastech, kde EPH působí, tak její cenovou dostupnost. Snahou je prý vždy hledat kompromis mezi nákladově konkurenceschopnými technologiemi a pozitivním dopadem na ekologii. Transformace má vést k dostupné, udržitelné energii i pracovním příležitostem s ní spojeným.
„Rozvojem nových kapacit řízených výrobních zdrojů s nulovými nebo nízkými emisemi pokrýváme energetické potřeby dotčených zemí,“ řekl Křetínský. „Současně vytváříme jak ve fázi výstavby, tak následným provozováním nové pracovní příležitosti, což hraje významnou roli především v regionech negativně postižených uzavíráním vysokoemisních zdrojů,“ dodal.
Na většině území, kde EPH působí, se má konkrétně přecházet na biomasové a plynové elektrárny a zdroje energeticky využívající odpady. Paralelně s tím však vznikají také zařízení s „klasičtějšími“ obnovitelnými zdroji. „V současné době pracujeme na projektech větrných a fotovoltaických elektráren výrazně přesahujících tisíc megawattů, které budou realizovány v nejbližších letech,“ řekl Křetínský.