Fotbalová ikona se obula do návrhu migračního zákona. BBC se po jejím stažení rozpadlo vysílání
Britská stanice pozastavila spolupráci s bývalým slavným fotbalistou Garym Linekerem. Pak se dostala do situace, kdy musela výrazně měnit program.
Přes dvacet let na britské BBC uváděl jeden z nejoblíbenějších fotbalových pořadů. Pak ale stačil tweet k tomu, aby se moderátorská kariéra bývalého slavného fotbalisty Garyho Linekera otřásla – a spolu s ní i spolupráce s BBC. Nešetřil kritikou na nový návrh zákona o nelegální migraci, jehož znění přirovnal k nacistickému jazyku. A na to stanice reagovala stažením z vysílání. A prý se „nevrátí do té doby, než podepíše dohodu o tom, jak se má chovat na sociálních sítích“.
Poslední dny se v britském mediálně-sportovním rybníčku neřeší nic jiného. Přece jen Match of the Day o Premier League je jedním z nejsledovanějších sportovních pořadů na BBC – a mimo jiné nejdéle vysílaným fotbalovým pořadem na světě (od roku 1964). A když se moderátorského křesla koncem devadesátých let chopila velká hvězda, která v národním týmu Anglie odehrála osmdesát utkání, popularita rostla. Díky tomu se Gary Lineker měl stát i nejlépe placeným pracovníkem BBC. Jako domeček z karet se ale toto kultovní vysílání začalo rozpadat.
Vše začalo Linekerovým příspěvkem na Twitteru, v němž kritizoval návrh nového zákona vůči migrantům. Tamní zákonodárci totiž přišli s tím, že by znemožnili žádost o azyl každému, kdo by do země vstoupil nelegálně. Typicky třeba připlul na člunu přes Lamanšský průliv, což mělo loni udělat přes rekordních pětačtyřicet tisíc migrantů. Takový člověk by pak neměl ani možnost obrátit se na soud pro přezkoumání, pouze by ho čekala rychlá deportace.
Spolu s tím reagoval i na vyjádření od britské ministryně vnitra Suelly Bravermanové, která migrantům vzkázala, že „je pošle zpět do jejich země, pokud bude bezpečná. A pokud by nebyla, tak jinam, třeba do Rwandy“. Na to Lineker reagoval stylem, že jde o „nesmírně krutou politiku zaměřenou na ty nejzranitelnější“ a „používaný jazyk je podobný tomu, který ve třicátých letech používalo Německo“. Podle OSN je návrh zákona jednoznačně protiprávní.