Kryptobaroni jezdí zásadně v Lamborghini, na blockchain však sází i sama automobilka. Její NFT je kosmické umění
Kdo bohatne na kryptoměnách, kupuje zásadně Lamborghini, což není klišé, ale fakt. Jenže nyní se karta obrací a z blockchainové technologie chce profitovat i samotná legenda ze Sant’Agaty. Lamborghini sází na NFT kartu, ovšem ve stylu ryze vlastním a italském. Investory do nové technologie láká na detailní zpracování Aventadoru rozkládajícího se v kosmu.
Lamborghini jde s dobou. Nejenže má v plánu zcela ukončit výrobu čistě spalovacích vozů a zákazníkům své modely nabízet od roku 2023 pouze coby hybridy, ale nyní prozkoumává i další trend dvacátých let 21. století. Podobně jako celá řada jiných značek i italská legenda naskakuje na vlnu NFT. Zapomeňte však na rozpixelované opičárny. Italové mají design na první místě a tomu odpovídá i charakter digitálního díla.
Automobilka se spojila se švýcarským umělcem Fabianem Oefnerem, který pro ni vytvořil obraz zachycující dekonstrukci Lamborghini Aventador na orbitě planety Země. Obraz nazvaný Space Time Memory lze považovat za propracované umělecké dílo, jaké není v NFT komunitě příliš obvyklé. Až doposud slavila masivní úspěch spíše jednodušší díla jako opičí série Bored Ape, či pixeloví kryptopankáči.
V případě Oefnerovy práce hovoříme o skutečně detailním digitálním umění. Nejdříve nastudoval inženýrské výkresy Aventadoru ve verzi Ultimate. Následně pro něj Lamborghini nachystalo více než 1 500 potřebných dílů, které umělec nafotil v improvizovaném studiu hned vedle výrobní linky automobilky. Všechny nafocené komponenty následně propojil do jednotné kompozice, jež je výsledným NFT.
Práce na vytvoření takového díla mu zabrala více než dva měsíce. Obraz je tvořen z více než 600 milionu pixelů, takže majitel může jít při jeho prohlížení skutečně do hloubky. Co zprvu působí jako nepřehledná změť komponentů zachycených z dálky, v sobě ukrývá i takové detaily, jako je frézování na převodovce či ražba na komponentech motoru.