Kryptobaroni jezdí zásadně v Lamborghini, na blockchain však sází i sama automobilka. Její NFT je kosmické umění

nft-lamborghini1

Foto: Lamborghini

NFT v podání Lamborghini zobrazuje model Aventador v rozkladu

0Zobrazit komentáře

Kdo bohatne na kryptoměnách, kupuje zásadně Lamborghini, což není klišé, ale fakt. Jenže nyní se karta obrací a z blockchainové technologie chce profitovat i samotná legenda ze Sant’Agaty. Lamborghini sází na NFT kartu, ovšem ve stylu ryze vlastním a italském. Investory do nové technologie láká na detailní zpracování Aventadoru rozkládajícího se v kosmu.

Lamborghini jde s dobou. Nejenže má v plánu zcela ukončit výrobu čistě spalovacích vozů a zákazníkům své modely nabízet od roku 2023 pouze coby hybridy, ale nyní prozkoumává i další trend dvacátých let 21. století. Podobně jako celá řada jiných značek i italská legenda naskakuje na vlnu NFT. Zapomeňte však na rozpixelované opičárny. Italové mají design na první místě a tomu odpovídá i charakter digitálního díla.

Automobilka se spojila se švýcarským umělcem Fabianem Oefnerem, který pro ni vytvořil obraz zachycující dekonstrukci Lamborghini Aventador na orbitě planety Země. Obraz nazvaný Space Time Memory lze považovat za propracované umělecké dílo, jaké není v NFT komunitě příliš obvyklé. Až doposud slavila masivní úspěch spíše jednodušší díla jako opičí série Bored Ape, či pixeloví kryptopankáči.

nft-lamborghini4

Foto: Lamborghini

Dílo vytvořené umělcem Fabianem Oefnerem

V případě Oefnerovy práce hovoříme o skutečně detailním digitálním umění. Nejdříve nastudoval inženýrské výkresy Aventadoru ve verzi Ultimate. Následně pro něj Lamborghini nachystalo více než 1 500 potřebných dílů, které umělec nafotil v improvizovaném studiu hned vedle výrobní linky automobilky. Všechny nafocené komponenty následně propojil do jednotné kompozice, jež je výsledným NFT.

Práce na vytvoření takového díla mu zabrala více než dva měsíce. Obraz je tvořen z více než 600 milionu pixelů, takže majitel může jít při jeho prohlížení skutečně do hloubky. Co zprvu působí jako nepřehledná změť komponentů zachycených z dálky, v sobě ukrývá i takové detaily, jako je frézování na převodovce či ražba na komponentech motoru.

Kromě Oefnera na tomto projektu Lamborghini spolupracuje také se společností NFT Pro, specialistou na tuto blockchainovou technologii, a aukční síní Sotheby’s. Právě ta by měla pomoci s hledáním toho správného majitele Oefnerova díla, kterým nebude nikdo jiný než ten, kdo v aukci nabídne nejvíce. Dílo se bude dražit hned několikrát, přičemž aukce budou probíhat na dedikovaném webu.

K Aventadoru v rozkladu dostane vítěz aukce také specialitku, kterou Lamborghini nazývá vesmírným klíčem. Jedná se o hliníkové pouzdro obsahující kus materiálu z uhlíkových vláken, který automobilka vyslala v roce 2020 na Mezinárodní vesmírnou stanici. Zde proběhly testy jeho chování v kosmickém prostředí. Podle Lamborghini se jedná o první materiál vyslaný automobilkou do vesmíru, na kterém byly prováděny vědecké výzkumy.

nft-lamborghini2

Foto: Lamborghini

K obrazu kupující obdrží i materiál z kosmu

Důvodem, proč se Lamborghini rozhodlo osedlat nejen stroje vybavené osmi- či dvanáctiválci, ale také NFT technologii, je podle zástupců společnosti snaha být maximálně inovativní a demonstrovat své zaměření na technologie.

„Komunita NFT je poměrně mladá a zaměřená na inovace. Mají podobné hodnoty nebo zájmy jako Lamborghini coby společnost, ale i komunita automobilky obecně. Takže to bylo celkem logické spojení,“ řekl Stephan Winkelmann, generální ředitel Lamborghini, pro The Verge.

Jak Winkelmann dodal, další motivací bylo několik neoficiálních NFT projektů, které pracovaly s know-how společnosti, takže roli hrála i snaha o ochranu značky. Podle Winkelmannových slov však bude Lamborghini v přístupu k technologii blockchainu spíše opatrné. Proto neplánuje, že by v nejbližší době začalo přijímat bitcoin či kteroukoliv jinou kryptoměnu.

nft-lamborghini3

Foto: Lamborghini

Digitální dílo umožňuje jít do detailu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym