Kryptoměnová směnárna Coinbase zbořila očekávání. Navýšila zisk o 4 900 procent na 1,6 miliardy dolarů

Filip HouskaFilip Houska

brian-armstrong

Foto: Coinbase

Brian Armstrong, šéf společnosti Coinbase

0Zobrazit komentáře

Vývoj kryptoměn byl během posledních měsíců opět jako na houpačce, především pak v červenci, kdy bitcoin zaznamenal velký pád, aby o pár dní později znovu výrazně narostl na hodnotě. Ze všeobecného zájmu o digitální měny těží i kryptoměnová směnárna Coinbase, která oznámila finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí. Během něj utržila 2,2 miliardy dolarů, navýšila zisk a sledovala, jak se ethereum dostalo před bitcoin.

V přepočtu zhruba 47,7 miliardy korun v celkových tržbách, na které Coinbase za období od dubna do června letošního roku dosáhl, je o zhruba o 8,7 miliardy korun (400 milionů dolarů) více, než se předpokládalo. Jednoznačně největší podíl na těchto tržbách měly poplatky, jež klienti platí za realizované nákupy a prodeje digitálních měn.

Tržby z transakcí činily za minulé čtvrtletí 1,9 miliardy dolarů (41,2 miliardy korun). Zbylé části tvořily tržby z předplatného a dalších služeb (100 milionů dolarů, respektive 2,2 miliardy korun) a kategorie Other, kterou firma blíže nespecifikuje. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku tržby masivně narostly, a to o více než dvě miliardy dolarů.

Klíčovou metrikou pro fungování jedné z největších kryptoměnových směnáren světa je také počet klientů, kteří obchodují na minimálně měsíční bázi. Jejich počet se meziročně zvýšil z 1,5 na 8,8 milionu lidí, přičemž oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku jde o nárůst ve výši 44 procent. Objem obchodování mezikvartálně narostl o 38 procent na 462 miliard dolarů (10 bilionů korun).

Díky větší základně aktivních uživatelů došlo i na růst čistých příjmů firmy, které se zastavily na hranici 1,6 miliardy dolarů (34,7 miliardy korun). Oproti prvnímu kvartálu tohoto roku tak jde o více než dvojnásobné zvýšení, meziročně je pak nárůst mnohem markantnější, konkrétně o 4 900 procent z původních 32 milionů dolarů (693 milionů korun).

Co se upraveného zisku EBITDA (před úroky, daněmi a odpisy) týče, ten dosáhl výše necelých 1,2 miliardy dolarů (26 miliardy korun). V návaznosti na hospodářské výsledky se pak cena akcií společnosti zvýšila o zhruba 2,2 procenta, nakonec ale obchodní den ukončily se ztrátou okolo 10 procent a oscilují na úrovni 270 dolarů (5 850 korun) za akcii.

Pokles bitcoinu

Coinbase, jehož celkový počet registrovaných uživatelů činí už 68 milionů, stojí a padá s tím, jak se daří kryptoměnám, a během uplynulého čtvrtletí pozoroval několik nových trendů, které se dotkly přímo jeho. Poprvé totiž bitcoin, nejhodnotnější digitální měna s cenou okolo 45 tisíc dolarů (necelého milionu korun), zaostal za kryptoměnou ethereum, co se uskutečněných objemů obchodů týče. Objem u bitcoinu byl na hranici 24 procent, zatímco ethereum vylétlo na 26 procent. Zbytek tvoří mix jiných kryptoměn.

coinbase

Foto: Coinbase

Aplikace pro obchodování skrze platformu Coinbase

Důvodů je pro to několik. Jedním z nejdůležitějších je ale fakt, že lidé začínají více přicházet na chuť právě ethereu, na kterém je postaven mimo jiné kryptotrend NFT a na jehož blockchainu funguje systém takzvaných decentralizovaných financí (DeFi). Ethereum tak má širší využití a podle mnohých má potenciál být zásadnější pro vývoj celého trhu.

Tak či tak, Coinbase může být s aktuálními hospodářskými výsledky spokojen. Byly hojně očekávané, a to především z důvodu dubnového vstupu firmy na burzu, kde se hned při startu prvního obchodního dne přiblížila hodnotě 100 miliard dolarů. Šlo o historický moment pro kryptoměny jako takové, od kterého si mnozí slibují, že je pomůže legitimizovat napříč tou nejširší veřejností.

Nedávno navíc Coinbase představil pro klienty užitečnou funkci, díky níž nákup a prodej kryptoměn zjednodušuje. Ve směnárně je nově možné nakupovat digitálních měny pomocí debetních karet prostřednictvím služeb Apple Pay a Google Pay. Stejně tak lze vybírat až 100 tisíc dolarů přes jednu transakci během čtyřiadvaceti hodin.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym