Které vysoké školy jsou nejlepší? Mezi pětistovkou vybraných jsou letos tři z Česka
Univerzita Karlova, ČVUT a Masarykova univerzita – to jsou tři vysoké školy, kterým se podařilo dostat do výběru pěti set nejlepších univerzit na světě.
Výběr vysoké školy je alchymie, do které vstupuje celá řada faktorů. Vedle samotných oborů, které jsou v nabídce, je jedním z nich i samotná kvalita vybrané školy. Kdo chce na ty nejlepší, musí do Ameriky či Anglie. V České republice je výběr té nejlepší vysoké školy v podstatě jednoduchý. Mezi pětistovku těch nej z pohledu celého světa se dostaly Univerzita Karlova, ČVUT a Masarykova univerzita v Brně.
Společnost Quacquarelli Symonds každoročně vytváří žebříček nejkvalitnějších vysokých škol na světě v rámci takzvaného QS World University Ranking. Nikoho nepřekvapí, že na samotném vrcholu se drží školy jako MIT, Cambridge, Oxford, Harvard či Stanford. Další opravdu kvalitní univerzity se pak nacházejí ve Švýcarsku, Singapuru či Austrálii.
V pětistovce těch nejlepších je však možné nalézt i tři české, a to i přesto, že se oproti minulým ročníkům proměnila metodika hodnocení, která nyní některým vysokým školám do karet příliš nehraje. Kdo se chce v České republice vydat na nejkvalitnější vysokou školu, je v nabídce Univerzita Karlova, která se v žebříčku umístila na 248. pozici, dále Masarykova univerzita na 400. pozici a ČVUT, které obsadilo 454. příčku.
Pro České vysoké učení technické se jedná o pohoršení poprvé od roku 2019, za což dle ČVUT může právě změna metodiky. Do loňska škola držela 378. místo. Jednou z novinek je například měřená oblast udržitelnosti univerzity, ke které však ČVUT nesbíralo údaje, a tak je nemohlo dodat. Některé výsledky, ve kterých je škola silná, pak pozbyly oproti loňskému roku na váze. Jednou z nich je například zaměstnatelnost absolventů, kde má ČVUT téměř stoprocentní výsledky, ovšem vzhledem k nízké nezaměstnanosti v České republice nemá tento výsledek takovou váhu jako u univerzit ze zemí s vyšší nezaměstnaností.
„ČVUT vítá změnu metodiky. Chápeme, že hodnocení musí odrážet komplexní svět vysokého školství. A hodláme pochopitelně zlepšit svou výkonnost i v nových ukazatelích. A i v nich potvrdit pozici jedné z nejlepších technických univerzit na světě,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček, který vidí prostor ke zlepšení například v oblasti počtu odborných citací.
Právě odborné citace na akademického pracovníka jsou jedním z devíti kritérií, ke kterým se při vypracovávání posudků přihlíží. Mezi další patří akademická reputace a reputace zaměstnavatele, které jsou vyhodnocovány na základě celosvětového průzkumu mezi globálními akademiky a zaměstnavateli.