Kubišta trumfl Kupku. Česko má nový aukční rekord za 123,6 milionu korun

Zásadní dílo od významného představitele české moderní malby Bohumila Kubišty překonalo při aukci hranici 100 milionů korun.

staroprazsky-motiv

Foto: Galerie Kodl

Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv se vydražil za 123,6 milionu korun

0Zobrazit komentáře

Během víkendové aukce v Galerii Kodl padl nový český rekord. Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se vydražil za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky, čímž předčil dosavadní rekord za obraz Divertimento II Františka Kupky. Ten se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun.

Dílo se do historie zapíše nadvakrát, jelikož prvenství získává také díky překonání stomilionové hranice na domácí aukci výtvarného umění. „Udělalo mi radost, že nejdražším obrazem prodaným na našem trhu, který poprvé překonal hranici sta milionů korun, je dílo ryze českého autora,“ uvedl majitel galerie Martin Kodl.

Vyvolávací cena Kubištova obrazu byla 25 milionů korun. Autorský rekord by padl i v případě, kdyby se prodal za tuto částku. Do aukce vstupoval s cenou 38 milionů korun, na níž vzrostla v internetovém přihazování. Dosavadní nejdražší Kubištův obraz prodaný během domácí aukce bylo dílo s názvem Zátiší vydražené v roce 2013 za 18,49 milionu korun včetně přirážky.

Bohumil Kubišta je považován za jednoho ze zakladatelů české moderní malby. Společně s Emilem Fillou, Antonínem Procházkou a pěti dalšími umělci stál u zrodu Osmy, skupiny, která sdružovala expresionisticky orientované umělce.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Obraz Staropražský motiv namaloval Kubišta v roce 1911, kdy došlo k zásadnímu zlomu v jeho tvorbě. Tehdy se začal věnovat parapsychologii a spiritismu a začal přehodnocovat svou pařížskou zkušenost, která ovlivňovala jeho dosavadní dílo. Formuloval tak vlastní estetiku kubismu – ten vnímal jako jeden z prostředků k vyjádření duchovní podstaty moderní doby.

Duchovno a ideové podloží byly podle Kubišty neodlučitelné od procesu malby. Při tvorbě čerpal z významných představitelů evropské filosofie, jako byli například A. Schopenhauer, H. Bergson nebo I. Kant, ale také z myšlenkových směrů, které byly pro tehdejší dobu exotické, zejména z indické filosofie.

Zformování Kubištova novátorského přístupu k tvorbě vyvrcholilo v letech 1911 a 1912. A právě dílo, které bylo vydraženo za rekordní sumu, se řadí k trojici jeho nejproslulejších obrazů: Staropražský motiv, Sv. Šebestián a Podobizna Jana Zrzavého. Účastníci aukce význam díla rozpoznali, jelikož v jejím závěru licitovali dva až tři zájemci.

Vzácnost obrazu podtrhuje také fakt, že v jeho případě šlo o vůbec první prodej díla Bohumila Kubišty z přelomového období kolem roku 1911. Za více než 20 let se v dražbách objevilo pouze 14 jeho olejů.

CzechCrunch Jobs