Kuchařská olympiáda Bocuse d’Or míří do Česka. O postupu budou rozhodovat Pohlreich či Sahajdák
Česká republika se vrací na gastronomickou mapu světa. Začátkem května se totiž v Praze uskuteční národní kolo proslulé kuchařské soutěže Bocuse d'Or.
Tradice globální soutěže pro profesionální kuchaře Bocuse d’Or sahá do roku 1987. Tehdy ji založil legendární šéfkuchař Paul Bocuse, který chtěl jejím prostřednictvím vytvořit inspirativní komunitu udávající trendy na poli světové gastronomie. V průběhu let se z ní stalo nejprestižnější kulinářské klání, jakési mistrovství světa, jehož vítězství znamená pro šéfkuchaře a šéfkuchařky to nejvyšší možné uznání. A letos se české národní kolo promění na velkou podívanou pro všechny nadšence pro svět neotřelých chutí. Proběhne totiž pod taktovkou Českého gastronomického institutu v pražském O2 universu za doprovodu festivalu gastronomie.
Soutěž Bocuse d’Or není v České republice novinkou. V roce 1995 jsme získali přeneseně bronzovou medaili díky úspěchu šéfkuchaře Patrika Jaroše, který však tehdy reprezentoval německý tým. I tak ukázal, že Česko dokáže na kulinářské talenty z dob první republiky dobře navázat. Ve světovém finále v roce 2009 se pak na čtrnáctém místě umístil šéfkuchař Jan Všetečka, který tehdy vařil v restauraci Kampa Park.
Právě gastronomická skupina Kampa v minulosti české národní kolo pořádala, konalo se však v pražské Makro Akademii, která má kapacitu pouhých 100 diváků. Šlo tak o událost určenou spíše pro uzavřenou společnost. Naposledy Kampa pořádala národní kolo v roce 2016, poté přišlo několik let odmlky.
Loni se licenci pro Českou republiku podařilo získat Českému gastronomickému institutu, který se rozhodl celé klání pojmout s velkou pompou. Uskuteční se od 4. do 6. května 2023 v pražském O2 universu, které obsadí úplně celé. Kromě soutěže bude totiž v prostorách multifunkčního centra probíhat také rozsáhlý Czech Gastro Fest, takže se kruhovitý objekt promění na svatostánek pro milovníky gastronomie.
„Nejtěžší bylo přesvědčit francouzské pořadatele soutěže, že jsme pro ně ten správný partner, což trvalo rok a půl. Zároveň jsme jim museli dát výhled, jak budeme soutěž organizovat v dalších letech, tak aby nešlo o událost, která proběhne jednou a zanikne. Rovnou tak počítáme s dvoukolovým výhledem, řeč je tedy o horizontu pro následující čtyři roky – národní kolo se totiž koná jednou za dva roky,“ říká Adam Eliáš, výkonný ředitel Českého gastronomického institutu, který sdružuje hráče na poli domácí gastronomické scény.
„Dali jsme tomu spoustu energie a našli jsme ty správné partnery v J&T Bance, Makru a Lexusu, kteří nám umožnili, abychom naši snahu někam posunuli. V jiných zemích ale funguje také podpora ze strany státu, takže budeme usilovat o to, abychom soutěž nestavěli jen na podpoře ze strany privátního sektoru,“ doplňuje Filip Sajler, generální sekretář Bocuse d‘Or Czech.
V této souvislosti zmiňuje Sajler důležitý přesah, který má kuchařská soutěž na celou národní kuchyni – proto je v zájmu státu ji finančně podpořit. Na příkladech ze zahraničí, například z Maďarska či Skandinávie, je zjevné, že nejen vítězství, ale už samotné pořádání soutěže dokáže lokální gastronomickou scénu pozitivně ovlivnit. Podle Sajlera posouvá nejen špičkovou gastronomii, ale také každou běžnou hospodu či bistro, pozitivně však proměňuje také stravování ve školních jídelnách či kantýnách. A tím, že činí z dané země zajímavý gastronomický cíl, pomáhá též rozvíjet turismus.
Kulinářský rozstřel v duchu lokálních surovin
Pro soutěž založil Český gastronomický institut Akademii Bocuse d’Or Czech, která se skládá z renomovaných šéfkuchařů a která rozhodne o výběru finalistů do národního kola. Akademiky jsou čeští šéfkuchaři Marek Fichtner, který je zároveň prezidentem Bocuse d‘Or Czech, Radek David, Miroslav Kalina, Tomáš Kalina, Jan Knedla, Tomáš Kněž, Petr Kunc, Marek Lojda, Zdeněk Pohlreich, Tomáš Popp, Jan Punčochář, Marek Raditsch, Oldřich Sahajdák, Filip Sajler, Pavel Sapík, Jiří Štift, Martin Svatek, Jiří Roith.