Kult vlastnictví v Česku šroubuje ceny bytů nahoru. Švýcaři spokojeně bydlí v nájmech, říká expert

Jak investovat do nemovitostí v roce 2024? A proč je bydlení v Česku tak drahé? V podcastu Crunch odpovídá expert na hypotéky Libor Vojta Ostatek.

1Zobrazit komentáře

Zamrzlý český trh s bydlením se začíná i díky levnějším hypotékám opět hýbat. Bydlení v Česku je ale stále předražené. „Stát by měl kultivovat trh s nájemním bydlením, podpořit ‚first home buyers‘ a nebát se zdanit majitele investičních bytů. Novému stavebnímu zákonu nevěřím, obce by měly budovat bytové fondy,“ říká Libor Vojta Ostatek, expert na hypotéky, v podcastu Crunch. Pusťte si jej v úvodu článku, na YouTube, Spotify nebo v Apple Podcasts.

Na otázku, zda se stále vyplatí investovat do nemovitostí, Libor Vojta Ostatek odpovídá, že za každé situace. „Záleží ale na příležitosti,“ tvrdí odborník na trh s nemovitostmi, šéf Golem Finance a expert Broker Trust. Po poměrně složitých dvou letech, kdy vysoké ceny nemovitostí – a zejména drahé hypotéky – řadu lidí od vlastnického bydlení či investice odradily, se podmínky zlepšují. Přesto se nedá čekat tak velký pokles cen, jako například před dvanácti lety, kdy byla nabídka na vrcholu. Prodeje se sice rozjíždí, ale bytů je na trhu málo.

„Oproti tomu, co se prodávalo před dvanácti třinácti lety, jsme na 35 procentech tehdejšího počtu nemovitostí. To prostě není dobře,“ říká. 

Kromě toho, že je bytů nedostatek, je bydlení v Česku také pořád velmi drahé. Až předražené. Podle České bankovní asociace Česko v roce 2022 patřilo na špičku v mezinárodním srovnání, kde růst cen nemovitostí výrazně předběhl růst příjmů domácností. Česko se také pravidelně ve srovnání se zbytkem EU umisťuje jako země, kde se na nový, průměrně velký byt šetří nejdéle. 

liborostatek

Foto: CzechCrunch

Libor Vojta Ostatek, zakladatel Golem Finance a expert Broker Trust

„V bydlení máme obrovsky zažitý kult vlastnictví, i to šroubuje ceny nahoru. Ale je tu faktor, který se vyvinul v posledních patnácti letech, a to je neflexibilní dodávka bytů na trh. Dostali jsme se do velmi složité situace povolovacích řízení a byrokracie. A finální verze stavebního zákona s tím podle mě moc nehne. Mladá generace se k vlastnímu hnízdu nemůže moc upínat,“ shrnuje Ostatek.

„Očekával bych, že z voličské základny mladých tohle téma bude slyšet ještě víc. Některé kroky tu proběhly, ČNB uvolnila nejstriktnější pravidla pro poskytování hypoték, to je určitá úleva (parametry jako DSTI, DTI, pozn. red.), ale není to systémové. Jakákoliv intervence státu, která není úplně promyšlená, může mladým lidem na cestě k vlastnímu zavřít dveře,“ říká. 

Jako příklad uvádí období covidu, kdy centrální banky snížily úrokové sazby téměř na nulu, hypotéky globálně skočily na minimální ceny a k tomu vláda v září 2020 zrušila daň z nabytí, která byla ve výši čtyř procent. Jedním z efektů pak bylo, že lidé, kteří na investici do nemovitostí měli, naskočili do trhu a v roce 2022 byly nemovitosti de facto vyprodané. K tomu se přidala vysoká inflace a vysoké úrokové sazby, takže zájemcům o první vlastní bydlení se na trhu aktuálně nepohybuje snadno.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Není to populární, ale třeba plošné zrušení daně z nabytí nemovitosti je podle mě špatně. Nemám problém s tím, aby jí mladí lidé, kteří si pořizují první bydlení, byli zproštěni, ale proč by to mělo být i u zájemců, kteří jsou bonitní a kupují si druhý nebo třetí byt? Daň z nemovitosti je v podstatě směšná, pokud ji srovnáte se zeměmi na západ od nás. Ale i ve Spojených státech, které jsou u nás vnímané spíš asociálně, je asi devět programů, které first time buyers podporují. Potřebná povolání jako hasiči, zdravotní personál nebo vojáci mají určité úlevy v regulatorních parametrech,“ vyjmenovává Ostatek možnosti, jak mladé podpořit.

Vzhledem k tomu, že na vlastní bydlení není ve velkých českých městech snadné dosáhnout, stoupá poptávka po nájemních bytech. Podle experta je ale na místě kultivace trhu a prostředí s nájemním bydlením, jak na straně vlastníka, tak na straně nájemců. „Jedním z důvodů, proč lidé touží po vlastním bydlení, je, že nájemní bydlení v Česku není taková jistota, necítíte se tam úplně dobře. Několik let jsem žil ve Švýcarsku, kde to bylo vyřešené dobře. Je to trh s nejmenším podílem vlastnického bydlení, kde se desítky let nájemní bydlení bere jako naprostý standard, takže pravidla, ač velmi přísná, jsou dobře definovaná a zároveň poskytují ochranu obou stranám,“ dodává Ostatek.

Pusťte si celý rozhovor ve videu výše. Dozvíte se v něm také:

  • Hypotéka vs. nájem – jak se má mladá rodina letos rozhodnout?
  • Měla generace „boomerů“ jednodušší cestu k vlastnickému bydlení?
  • Jak pobízet majitele bytů, aby dali své nemovitosti na nájemní trh?
  • Je udržitelné, když české domácnosti vydávají na splátku hypotéky přes šedesát procent svých příjmů?

Partnerem podcastu je Elka Lounge.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Kdy koupit byt v Praze? Data z minulosti ukazují, že čekání na levnou hypotéku se nemusí vyplatit

Při čekání na levnější hypotéku Čechy může potkat paradox: neušetří, protože mezitím zdraží nemovitosti, píše zakladatel startupu Ownest.

bytyprgKomentář

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Moderní bytový dům v Praze vygenerovaný umělou inteligencí

0Zobrazit komentáře

Kdo bude čekat na levnou hypotéku, tomu může utéct příležitost koupit kvalitní pražskou nemovitost. Kdo koupí nyní, poveze se na rostoucím trhu. Proč taková situace může nastat, vysvětluje v komentáři pro CzechCrunch Martin Machala, zakladatel hypotečního startupu Ownest.

Od roku 2022 je Ownest součástí realitní skupiny European Housing Services (EHS), do které patří mimo jiné i server Bezrealitky či společnost Maxima Reality. Na základě vhledu do minulého i aktuálního dění na českém realitním trhu Machala popisuje, proč se vyhlížení nižších úrokových sazeb na hypotéky nemusí vyplatit.

***

Už od začátku loňského roku se snižuje průměrná hypoteční úroková sazba. Stále je ale na vysokých hodnotách v porovnání s těmi, na které jsme byli zvyklí v posledních deseti letech, a tak mnoho lidí čeká dál – ideálně na to, až sazby budou blízko 4,5 procenta a níže. Jenže právě úzkostlivé sledování hodnot komerčních hypoték se může prodražit. Při čekání na levnější hypotéku Čechy a především Pražany totiž pravděpodobně potká paradox: neušetří, protože mezitím vzrostou ceny nemovitostí.

Na hypotéku okolo 4,5 procenta čekají masy kupujících – hypotéka tehdy vyjde matematicky stejně, nebo dokonce lépe než nájem, protože u průměrného bytu se vyrovná splátka úroků a nájemného. Až bude zájemce bojovat o kvalitní nemovitosti v nabídce s odloženou poptávkou, bude ale pozdě na nějaké větší vyjednávání o ceně. Už nyní podle dat EHS na prohlídky chodí výrazně víc lidí než v posledním čtvrtletí roku 2023.

Taktické tedy nemusí být čekat na ideální sazbu, ale celou vlnu odložené poptávky předběhnout. Podle našich odhadů postavených na historickém vývoji trhu s sebou vlna odložené poptávky může přinést i skokové zdražení cen pražských bytů.

Podobné jako před deseti lety

V letech 2010 až 2012 zamrzl realitní trh. Po roce postupného rozmrzání pak následoval rychlý růst v letech 2014 až 2016. Bylo to dáno i tím, že během zamrznutí se pozastavily probíhající a odložily nové developerské projekty, takže když na trh opět přišli kupci, nebylo co kupovat. Plně se projevil nedostatek bytů.

V současné dekádě se poptávka uspokojila za covidu, v době extrémně levných peněz. Nyní už se ale druhým rokem kumuluje, stejně jako v letech 2010 až 2012. A to i přesto, že řada Pražanů koupi vlastního bytu v metropoli vzdala a zůstane v nájmu. Jejich místo zaujmou realitní investoři, nemovitostní fondy nebo cizinci, pro které je Praha stále atraktivní.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro představu: objem hypoték uzavřených v prosinci 2023 byl o více než 50 procent nižší než objem hypoték v prosinci 2020. Hypoteční kupci, kteří v tom objemu chybí, tvoří zmíněnou čekající odloženou poptávku. Deset let zpátky čekal zájemce o hypotéku pouze rok nebo dva, než na ni dosáhl. Dnes je tato doba nepoměrně delší a skupina, která má zájem o vlastní bydlení, stále roste – i kdyby nakonec skončila jen u nákupu investiční garsonky. Odložená poptávka má potenciál být výrazně větší než před deseti lety.

Navíc pokud máte v plánu ještě někdy v budoucnu stěhování „do většího“, dost možná to uděláte až po šestatřiceti. V tu chvíli ale podle metodiky bank musíte mít na nemovitost našetřeno ne 10 procent, ale 20 procent její ceny. Pokud ale už jednu pražskou nemovitost vlastníte, zhodnotila se vám pravděpodobně natolik, že jejím zastavením klidně pokryjete zmíněných 10 procent ceny. V tu chvíli doceníte, že jste v době rozumných cen naskočili na rostoucí pražský trh a vytvořili kapitál v podobě zhodnocené nemovitosti.

Pro představu uvádím modelový příklad v Praze: u bytu 3+kk, který se nyní může pohybovat okolo 8 550 000 korun, činí při dosažitelné sazbě 5,19 procenta měsíční splátka 42 250 korun. Do konce roku očekáváme dosažitelnou sazbu hypoték pro bonitní klienty 4,39 procenta, ale také nárůst cen nemovitostí o 6,5 procenta. Za stejný byt zájemce koncem roku zaplatí 9 100 000 korun a měsíční splátka bude 44 000 korun.

vizual-hypoteka-3kk-srovnani-v-case

Foto: Ownest

Příklad vývoje hypotéky bytu 3+kk v Praze

Lednová data o objemu uzavřených hypoték ukazují, že lidé raději překousnou dočasně vysokou sazbu a pro vlastní bydlení si půjdou stůj co stůj. Stále je ale dost i těch, kteří se definitivně nerozhodli pro nájem a vyčkávají.

Téměř šedesátiprocentní propad objemu transakcí na trhu v roce 2022 – poté, co z trhu zmizeli hypoteční kupci – potvrzuje, že hypotéka je stále nástrojem číslo jedna pro financování bydlení, na tom se nic nemění. Nový normál v podobě vysokých sazeb ale vyžaduje nové přístupy.

Mění se třeba přístup k fixaci. Ta nejdelší už není automaticky nejlepší a lidé s ní spekulují. Podle lednových dat je nyní nejoblíbenější tříletá fixace. V Česku a v Praze obzvlášť je tradičně populární družstevní bydlení, které umožňuje obejít vstupní bariéru získání hypotéky výměnou za ne zcela výlučné vlastnictví bytu.

Dál na západ, v anglosaském světě, se prosadily i další alternativy, které nejsou tak svazující jako družstvo, ale je k nim až o čtvrtinu snazší přístup než k hypotéce – konkrétně modely rent-to-own. Nejsou pro každého, ale umožňují hypotéku odložit a zafixovat si cenu bytu. V Česku je tenhle model financování teprve v plenkách. Pro ty, kteří mají k hypotéce nakročeno a potřebují jen čas, ale může být zajímavý. Zejména v Praze jim totiž dokáže pomoci chytit šanci na kvalitní byt, která by jim jinak mohla uniknout.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox