Kus zapomenuté jablečné módy. Raritní tenisky od Applu se vydražily za téměř 240 tisíc korun

Filip HouskaFilip Houska

apple-tenisky-mp

Foto: Heritage Auctions

Raritní tenisky z 90. let, které byly určeny pro zaměstnance Applu

0Zobrazit komentáře

Jakmile do aukce vstoupí historický produkt od Applu, zpravidla jde o rychlou akci. Skalní fanoušci neváhají za raritní kousky s nakousnutým jablkem v logu utrácet tisíce, či dokonce desítky tisíc dolarů, přičemž ani nemusí jít o první počítače nebo jakýkoliv jiný hardware. Důkazem toho je i nedávná dražba téměř zapomenutých tenisek z devadesátých let, za které nechal neznámý kupec téměř deset tisíc dolarů.

Steve Jobs odjakživa po své firmě chtěl, aby vyráběla produkty s precizním designem a osobitým stylem. Takovým, který by je odlišoval od konkurenčních výrobců a současně v zákaznících vyvolával dojem, že i elektronika může být vzhledná (což před třiceti lety nebylo zvykem). O něco podobného se ostatně snažil také u svých zaměstnanců.

Pochopitelně si nevybíral ty nejlepší inženýry, designéry, marketingové experty a další pracovníky podle vzhledu. V rámci Applu se nicméně snažil o to, aby vypadali dobře po stránce pracovních oděvů. To byl jeden z důvodů, proč na přelomu osmdesátých a devadesátých let společnost rozjela vlastní zaměstnanecký merchandising.

apple-tenisky-7

Foto: Heritage Auctions

Podoba s tradičními modely od Reeboku

Ten se skládal především z tematických triček, které na sobě nesly grafiku Applu. Součástí však byly i mikiny, zejména pak šedý model s nápisem Macintosh pro inženýry pracující na Macu, a také tenisky. Jednoduché bílé siluety s duhovým logem Applu na jazyku a boční straně včetně vzduchového polštářku inspirovaného modelem Air Max od Nike.

Definice vzácnosti

Vědělo se, že takové boty zaměstnanci Applu skutečně nosili, ale vzhledem k tomu, že se o nich příliš nemluvilo (a to ani v polovině devadesátých letech, kdy vznikly první prototypy), upadaly v zapomnění. Vzpomínku na ně oživila aukce před třemi lety, kdy se ikonický model dražil za vyvolávací cenu 30 tisíc dolarů. Tehdy je však nikdo nevydražil.

Situace se ovšem změnila před pár dny, kdy se další model jablečných tenisek opět dostal do aukce. Tentokrát našel svého šťastného majitele, který za ně zaplatil přesně 9 687 dolarů a přeskočil tak devatenáct předchozích příhozů. V přepočtu jde o částku necelých 240 tisíc korun, což z nich dělá skutečně cenný sběratelský exponát.

apple-tenisky-3

Foto: Heritage Auctions

Kultovní zaměstnanecké tenisky od Applu

Neznámý vlastník se nyní může pochlubit nejen vysoce raritním modelem, ale současně také tím, že má doma botu, která inspirovala i například legendární italskou značku Versace. Ta před dvěma lety na svém Instagramu představila siluetu velmi podobnou té od Applu, a to včetně duhového potisku na jazyku a boční straně. Do prodeje se ovšem nedostaly.

Unikátní kolekce triček

Jak už bylo zmíněno výše, Apple si potrpěl i na brandovaných tričkách. Stejně jako tenisky ani trika nikdy oficiálně neopustila brány kalifornské firmy a sloužila výhradně pro zaměstnanecký personál. To by však zhruba před měsícem nesměl přijít Jerrold Manock, jeden z hlavních industriálních designérů, který byl s firmou od samotného začátku až po rok 1984, kdy byl vydán první Macintosh.

dita-czechitas-boxed

Přečtěte si takéZůstaň doma a programuj. Legendární Pac-Man slaví 40 let a díky kurzu Czechitas si ho můžete sami naprogramovatZůstaň doma a programuj. Legendární Pac-Man slaví 40 let a díky kurzu Czechitas si ho můžete sami naprogramovat

Jelikož byl klíčovým členem týmu, měl přístup k různým předmětům, které uvnitř Applu tehdy kolovaly. Mimo jiné také tričkům, které koncem února letošního roku umístil na aukci po sedmi kusech. Prodaly se za 477 dolarů, respektive 11 800 korun.

Součástí této aukce byly také vzácné dokumenty (od prvních smluv po dopisy), zarámované plakáty, hrneček s duhovým logem, taška pro přenáší legendárního počítače Apple III nebo symbolické medaile za úspěchy.

apple-tricka

Foto: RR Auction

Kolekce sedmi tematických triček Applu

 

Je však nutné podotknout, že Apple stále svá trička nabízí. Nejde ovšem o tyto kultovní designy, ale naopak kusy s natištěnou grafikou symbolizující aktuální produktovou nabídku firmy. Jsou však dostupné pouze v Kalifornii, a to na dvou místech – v cupertinském Apple Parku a Apple Storu na slavné ulici 1 Infinity Loop, kde měla společnost původně hlavní sídlo.

Hardware vede, baví ale i drobnosti

Ačkoliv jsou dražby módy Applu oblíbené, nedosahují takových rozměrů, jako když se do veřejného prodeje dostanou legendární počítače a další drobnější sběratelské předměty. Není tomu tak dávno, co se za zhruba dva miliony korun vydražila obyčejná disketa s přednahranými systémovými nástroji pro Mac OS, která měla na sobě Jobsův podpis.

V minulosti se také vydražil podepsaný manuál k ovládání počítače nebo vůbec první číslo časopisu Macworld, které Jobs podepsal při návštěvě Apple Storu na newyorské Páté Avenue. Během loňského května pak překvapila úspěšná dražba rozloženého počítače Apple I z roku 1976, jenž se prodal za v přepočtu jedenáct milionů korun.

apple-1-1160×560

Foto: Christie’s

Unikátní Apple I, který vznikl ve stejném roce, co byl založen Apple

Diskuze (0)

Novinka

Anonym