Kvůli válce bude pracovní trh v IT ještě více pod tlakem. Pomoct může vývoj na dálku, říká šéf CN Group

„Pokud se situace radikálně nezmění nebo neuklidní, budeme v Evropě svědky zvýšené poptávky po offshoringu,“ je přesvědčený Michal Širica.

Peter BrejčákPeter Brejčák

sirica

Foto: CN Group

Šéf CN Group Michal Širica

Vývojářská společnost CN Group v Česku není moc známá, jde však o zajímavou a rychle rostoucí firmu. Působí na trhu takzvaného nearshoringu, kdy pracuje na zakázkách pro klienty ze západní či severní Evropy, mezi které patří i jména jako Strabag, Cisco, Peek & Cloppenburg, Procter & Gamble, Foodchain by Blockchain nebo také projekt výzkumné spolupráce se společností Panasonic Industry Europe. V posledních letech roste o desítky procent a nehodlá polevovat ani s novým majitelem.

Nearshoring znamená, že se CN Group specializuje na dodávky podnikatelských řešení firmám do blízkých zemí. Na konci loňského srpna ji fond Genesis Capital prodal podle odhadu deníku E15 za více než miliardu korun dalšímu majiteli. „Stali jsme se jednou z nejúspěšnějších investicí tohoto fondu,“ pochvaluje si pro CzechCrunch Michal Širica, který zůstal na pozici ředitele CN Group i po transakci, díky níž ve firmě získala stoprocentní podíl společnost Ciklum.

Ciklum je skupinou se sídlem v Londýně a celkem třemi a půl tisíci vývojáři v šesti zemích, původ má přitom v Dánsku a na Ukrajině. Širica nyní očekává, že současná invaze Ruska do této země ovlivní celý trh v rámci Evropy.

„Už tak napjatý pracovní trh bude ještě více pod tlakem, když odhadem přes půl milionu vývojářů v zemích jako Ukrajina, Bělorusko a Rusko nebude moci pracovat, případně se celé firmy rozhodnou stáhnout svá vývojářská centra z těchto zemí. Z tohoto pohledu se to týká i naší mateřské společnosti Ciklum, která má vývoj i na Ukrajině a v Bělorusku. Poslední jmenovaná pobočka bude uzavřena,“ popisuje Širica.

mihcal-1

Foto: CN Group

Šéf CN Group Michal Širica

Už několik měsíců před začátkem války Ciklum pracoval na plánu, který se kromě zabezpečení provozu firmy soustředil primárně na zaměstnance a jejich relokaci mimo Ukrajinu. V případech, kdy to nešlo, řešil alespoň jejich přesunutí do bezpečnějších oblastí na západě země. Do projektu této pomoci zaměstnancům a jejich rodinám společnost investovala miliony eur.

„Pokud se situace radikálně nezmění nebo neuklidní, budeme v Evropě svědky zvýšené poptávky i po offshoringu (vývoj ve vzdálenějších zahraničních zemích – pozn. red.). Naše skupina provozuje aktuálně tři offshorové lokace v Indii, Pákistánu a v Argentině a očekáváme jejich další růst. Cílem však není dodávat levné vývojářské kapacity, nýbrž zkušené kolegy, kteří budou zastávat stejné hodnoty a dodávat kvalitu, na kterou jsou naši klienti už téměř třicet let zvyklí,“ říká Širica.

Zdvojnásobení byznysu za dva roky

Investiční fond Genesis Capital koupil CN Group v roce 2019 a za následující dva roky, než došlo k jejímu prodeji do rukou Ciklumu, dokázala firma své výsledky zdvojnásobit. V roce 2020 dosáhla na obrat kolem 450 milionů korun, loni pak rostla na 570 milionů. V růstové trajektorii přitom pokračuje i s novým majitelem, v plánu má zvednout ukazatel na úroveň nad 750 milionů korun.

„Koronavirová situace náš byznys negativně neovlivnila, naopak se nám díky důvěře a dlouhodobým partnerstvím podařilo nastartovat další projekty i množství zcela nových. Dobrých výsledků jsme tak dosáhli především díky zdravému rozložení trhů a spoluprací s klienty z vícero oborů. Například místo osobní dopravy jsme se zaměřili více na e-commerce,“ popisuje Širica.

Jako společnost má svůj největší trh v německy mluvících zemích, odkud pochází i Meinolf Henke, jenž zastává nově otevřenou pozici provozního ředitele. Kromě toho firma dobývá další trhy, například rychle roste ve Spojených státech, kde spolupracuje se společnostmi Procter & Gamble či Autodesk a nově má své zastoupení i ve Švédsku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je to stabilní a pro nás velmi důležitý trh, na kterém se chceme nadále dobře prezentovat. Od března tam proto nově máme i svého manažera Kentha Juthberga, který v minulosti pracoval například pro společnost IBM Svenska. Do budoucna ale plánujeme expanzi i do dalších zemí ve Skandinávii. K tomu chceme využít právě i synergie s Ciklumem, který má silnou pozici například v Dánsku,“ říká Širica.

Z hlediska celého Ciklumu budou hrát vývojářská centra CN Group primární roli v Česku, na Slovensku a v Rumunsku. Celkem firma zaměstnává přes 400 lidí, z nichž v tuzemsku sedí přes 330 v pobočkách Praze, Zlíně a od loňského května nově také v Hradci Králové, v náboru přitom pokračuje i nadále.

„Společně s Bratislavou a rumunskou Bukureští jde o naši pátou pobočku v Evropě a plánujeme otevírat i další,“ doplňuje Širica s tím, že dalším krokem má být pro tento rok hlavně integrace s mateřským Ciklumem.

„Protože Ciklum neměl žádné pobočky v Česku, na Slovensku ani v Rumunsku, klade velký důraz na to, aby v CN Group nic nerozvrátil. Jsme to my, kdo stanovuje, jaké bude další směřování v těchto regionech. Kromě toho plánujeme také celkový růst a posilujeme po všech stránkách. Nabrali jsme nové zaměstnance téměř do všech oborů,“ dodává Širica.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je společnost CN Group. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

CzechCrunch Jobs