Kybernetické zabezpečení, které zachraňuje životy. Aneb jak se nemocnice stávají specialisty na hackery
Nemocnice se v posledních letech staly jedním z největších cílů hackerských útoků. V boji s počítačovými útočníky jim pomáhá i Mastercard.
Když v březnu 2020 hackeři napadli Fakultní nemocnici Brno, zařízení na několik dní paralyzovali. Vyřadili z provozu většinu jejích systémů, nemocnice musela odkládat operace a nemohla se dostat k vlastním digitálním datům. V důsledku toho nefungovala víc než dvacet dní. Obnova jen těch nejzákladnějších systémů trvala zhruba dva měsíce a škoda dosahovala téměř 60 milionů korun. A přesto ještě útok, který se zapsal jako nejvýznamnější tohoto typu v Česku, měl menší následky než jiný v Německu, kde v důsledku kolapsu informačních systémů došlo k úmrtí pacientky.
Oba případy se staly varováním pro celý nemocniční systém. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost od té doby mnohokrát varoval, že počet hackerských útoků v Česku stoupá. A že množství těch směřovaných na nemocniční zařízení se rok od roku rovnou násobí.
Nemocnice i další zdravotnická zařízení schraňují velké množství velmi citlivých informací. Jak osobní údaje, tak lékařské záznamy jsou pro útočníky zajímavou komoditou. Ve chvíli, kdy by je získali, ohrozili by bezpečnost a životy pacientů i chod celého zdravotnického zařízení, nemluvě o velké finanční ztrátě, která se s takovým útokem může pojit.
V posledních letech se s napadením potýkaly Fakultní nemocnice Brno, ostravská a olomoucká fakultní nemocnice nebo Psychiatrická nemocnice Kosmonosy. Ale i další zařízení v Benešově, Praze, České Lípě nebo Janově. A mnohá další.
Řada nejen těch napadených posílila svou obranu a investovala do silnějšího zabezpečení. Zdravotnická zařízení se podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost stala po veřejném sektoru druhým nejčastějším cílem útoků. A tak po nich přípravu chce i stát: od října 2024 bude zřejmě platit nová směrnice, na jejímž základě bude povinné, aby nemocnice či sociální organizace měly vyšší IT ochranu.
„Byl zaznamenán pozitivní trend, kdy české nemocnice a zdravotnická zařízení intenzivně pracují na posílení své kybernetické bezpečnosti a daří se jim úspěšně předcházet četným kybernetickým útokům a ochránit své systémy. Přesto je ovšem stále mnoho zařízení, která používají zastaralé systémy a nemají dostatečnou personální kapacitu na to, aby se patřičně ochránila,“ upozorňuje výkonná ředitelka HealthCare Institute Lenka Lunkmoss Černíková.
I podle ní se množství kybernetických útoků v posledních letech zvyšuje. A bude dál růst i v budoucnu vlivem toho, jak se klade důraz na digitalizaci. „Data jsou cenná a kybernetičtí útočníci si jsou toho vědomi, proto se budou snažit hledat stále nové způsoby, jak se k nim dostat,“ říká Lunkmoss Černíková.
HealthCare Institute se dlouhodobě snaží zvyšovat bezpečnost a kvalitu českého zdravotnictví, proto do svého pravidelného hodnocení nemocnic zařadil i kategorii kybernetické bezpečnosti. Využil přitom nástroj RiskRecon od společnosti Mastercard.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.