Las Vegas má novou dominantu. Obří multimediální dóm Sphere je architektonický i technologický úkaz
V Las Vegas se před pár dny otevřela Sphere. Nabídne obří obrazovku nad i kolem publika, bezprecedentní koncerty U2 či ohromující kinoprojekce.
Las Vegas by nikdo neoznačil za konzervativní místo. Ba naopak. Město je synonymem pro hazard a noci, na které se nezapomíná, ale nemluví se o nich, je známé přebytkem, nesmyslně velkými gesty a velikášstvím. Nová stavba, pojmenovaná prostě Sphere, zde přesto působí megalomansky. Má kulovitý tvar, je 112 metrů vysoká a pokrývají ji desítky tisíc metrů čtverečních LED diod tvořících obří obrazovku viditelnou několik kilometrů daleko. Uvnitř 18 tisícům návštěvníků nabídne multimediální zkušenost, jaké se neblíží nic jiného na světě.
Dveře Sphere se veřejnosti poprvé otevřely uplynulý pátek a o premiérovou zábavu se nepostaral nikdo menší než U2 s jedním ze svých nejambicióznějších koncertů. V rámci koncertní rezidence zde exkluzivně vystoupí 25krát po sobě s rozestupy několika dnů. Ačkoliv samotné pódium je jedno z nejmenších, na kterých kdy hrála, kapelu (i publikum) obklopuje obrovská kulovitá obrazovka a desítky tisíc reproduktorů, které dohromady tvoří velkolepou show. Změnit zážitek z koncertu je ale jen jedním ze záměrů unikátní haly.
Dóm o vnějším průměru 157 metrů ve svém nitru nabídne zdaleka největší LED obrazovku podobného typu, jejíž plocha přesáhne tři fotbalová hřiště, sahá od podlahy vysoko nad hlavy diváků i do stran a rozlišení se pohybuje kolem 16K. Pro představu – moderní kina pracují většinou se 4K a královský filmový formát, analogový IMAX, podle odhadů odpovídá teoretickému rozlišení 18K.
Možná ještě více úctyhodný je zvukový systém, který bylo velice náročné navrhnout tak, aby správně fungoval v kulovitém interiéru. Výsledkem je 167 tisíc měničů využívajících takzvaný beamforming či syntézu zvukového pole pro přesnou pozici zvuku v prostoru. Tisíc šest set reproduktorů, každý s 96 měniči, je rozmístěných za obří LED obrazovkou, dalších 300 pak ve zbytku prostoru. Reproduktory jsou také v podlaze, takže zvuk není jen slyšet, ale i cítit. A nechybí ani 4D efekty jako vůně, vítr nebo vibrace u deseti tisíc křesel.
Jak popisuje rozsáhlý článek serveru Variety, kreativní ředitel U2 Willie Williams byl právě kvůli tomu všemu ze začátku proti nápadu, aby kapela ve Sphere vystupovala. Byl totiž zvyklý navrhovat vystoupení, kterým se maximálně přizpůsobí prostor konání, a ne naopak. Nakonec se ovšem nechal přesvědčit a výsledek je podle prvních reakcí – v záznamech koncertu na YouTube často zaznívá fráze „pane bože“ – ohromující.