Látky z oceánského odpadu táhnou. Český Nilmore na výrobu cirkulárního oblečení získal 13 milionů
Mladý ostravský startup přišel s řešením, které firmám pomáhá snižovat emise i spotřebu vody. Nyní získal největší investici ve své kategorii.
V roce 2021 založil Mikuláš Hurta startup Nilmore, kterým chtěl učinit přítrž fast fashion průmyslu. Přišel s takzvaným cirkulárním textilním konceptem, který spočívá jednak ve vytvoření vlastní řady oblečení z inovativních a především ekologicky vstřícných materiálů, jednak ve vývoji několika druhů recyklace obnošeného oblečení. V letošním roce získal jeho technologicko-textilní startup již druhou investici ve výši 13 milionů korun s nejvyšší valuací ve svém oboru a chystá další investiční kolo, aby mohl začít budovat značku na evropském trhu.
„Globálně se do nového oblečení recykluje pouze jedno procento produkce, a to způsobem, který snižuje kvalitu vláken. Dříve či později tedy všechen textil skončí na skládkách nebo ve spalovnách. Přidat do textilu recyklát je pouze jeden z mnoha důležitých kroků, navíc stálé velmi raritní,“ říká Hurta. A dodává, že pokud firmy nebudou řešit problematiku v celé své šíři napříč výrobním a spotřebitelským řetězcem, nic se nezmění.
I proto založil Nilmore. Chtěl přijít s pokrokovým řešením, které sníží negativní environmentální dopad samotné výroby, ale zároveň chtěl vyvinout recyklační systém, do něhož se budou moci zapojit jiné značky i samotní zákazníci. Právě recyklace obnošeného oblečení i prostřihů z výroby tak byla od počátku neoddělitelnou součástí řešení Nilmore.
„Využíváme několik typů recyklace. Tím nejinovativnějším je recyklace molekulární, která zjednodušeně umožňuje materiál rozložit na jednotlivé molekuly a složit je opět zpátky. Díky tomu materiál neztrácí na kvalitě a můžeme z něj vyrobit nový produkt stejné nebo v některých případech dokonce lepší kvality,“ přibližuje proces textilní inovátor.
Vývoj recyklačních technologií nejdříve probíhá na laboratorní úrovni ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně a následně se přenáší do průmyslového měřítka. „Právě molekulární recyklaci pro nás zajišťuje partner v Holandsku, se kterým jsme vyvíjeli proces pro recyklaci našeho materiálu NILPLA,“ zmiňuje Hurta.
Ostravský startup díky svým rozmanitým aktivitám, které jsou propojené v jednom funkčním organismu, rychle získal zájem investorů. Po pre-seedové investici tak v letošním roce přišla investice seedová od společnosti Danielson.
„Vidíme v Nilmore opravdovou revoluci textilního odvětví a synergii v našich vizích. Společným úkolem bude posílit obchodní aktivity a samotná investice směřuje do spuštění vlastní výroby na úrovni pletení a šití. Vlastní lokální výroba je důležitá pro kvalitní službu zákazníkům a především zvyšuje udržitelnost samotného výrobku,“ uvádí Daniel Maťák, majitel společnosti Danielson.
Látky z kukuřice i oceánského odpadu
Nyní Nilmore chystá další investiční kolo, aby mohl začít budovat značku na evropském trhu – aktuálně má zahraniční zákazníky v Nizozemí, Německu, Švýcarsku, Slovensku a Velké Británii. Další expanze by měla jít poměrně hladce, vzhledem k velkému zájmu o cirkulární a jinak udržitelný textil nejen mezi zákazníky, ale také mezi hybateli módního průmyslu. V současnosti má ostravský startup v portfoliu hned čtyři cirkulární materiály.
Kromě zmíněného NILPLA z kukuřičného škrobu, který Nilmore představil jako první, jsou to NILCOTT z cirkulární bavlny, NILPET z cirkulárního polyesteru a CIRPAD, tedy cirkulární polyamid 6, který vzniká mimo jiné z oceánského odpadu. Ten do Ostravy přijíždí od italského partnera, jenž pomocí několika iniciativ čistí světové oceány od odpadu a následně ho třídí k dalšímu použití.