Léčebna stvořená podle dětské malůvky. V Ostrově pomáhá ale hlavně pobyt v krasové jeskyni
Dětská léčebna v Ostrově u Macochy získala po letech provizorního zázemí nový areál, jehož tvar odkazuje na dětskou kresbu a barva na vápenec.
Při svém pobytu tu děti tráví několik hodin v jeskyni. Cvičí v ní a také spí. Právě proto sem ostatně přijely. K jeskyni ale přibylo v Dětské léčebně Ostrov u Macochy také nové zázemí. Děti, kteří sem míří kvůli problémům dýchacích cest, potřebují také někde rehabilitovat nebo se učit. Od března na to mají prostor v areálu, který architekti navrhli podle dětské malůvky domu.
Dětská léčebna Ostrov je unikátní právě pro blízkost jeskyně. Je totiž jediná v republice, která takový pobyt umožňuje. Do Císařské jeskyně navíc mohou opravdu jen místní pacienti, veřejnosti zůstává zavřená. K tomu všemu nyní přibyl také projekt, o který se postaralo studio Adam Rujbr Architects.
„Objekt léčebny je umístěn v severní části obce, kde navazuje na oblast rodinných domků. Tvar budovy je inspirován archetypem domku z dětské kresby, multiplikovaným do čtyř vzájemně posunutých, tvarově shodných bloků,“ popisují architekti. A skutečně. Léčebnu tvoří čtyři budovy, jejichž štíty kreslí děti jaksi přirozeně. Zeď a sedlová střecha.
Domy mají navíc bílou barvu. To už ale není ani tak odkaz na barev prostou malůvku. Bílá odkazuje na vápenec a podle architektů má působit jako základna zdraví. Jednotlivé budovy mají různé funkce. V první je vstupní část s recepcí a s technickým zázemím, v patře se pak nachází jídelna s kuchyní. Následuje budova se zdravotnickou částí, jejíž součástí je i služební byt, v patře je škola.
Ve třetím domě je wellness s tělocvičnou a balneo provozy. Ostatně léčebna si pochvaluje, že díky novému prostoru přibyly také bazén a sauna. Poslední budova slouží pro ubytování. Výhodou je větší kapacita, místo je až pro 78 lidí, děti tak může snadněji doprovázet rodič.
„Vše se nachází pod jednou střechou – zdravotnická část, rehabilitační prostory s bazénem a saunou, ubytovací část, školní třídy i prostory pro stravování. Velkou výhodou je též těsná blízkost jeskyně, takže odpadly časově náročné přesuny,“ pochvaluje si léčebna.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsObjekt se nachází v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras a jak název napovídá, jen kousek odsud je skutečně propast Macocha, kdysi považovaná za nejhlubší propast v Česku, než ji definitivně pokořila ta Hranická. Budova je navržená jako šetrná, má nízké provozní náklady a využívá energii z obnovitelných zdrojů.
Při její realizaci se využila metoda BIM – Building Information Model –, která umožňuje předcházet problémům na stavbě, ale pomáhá i poté, co poslední stroje odjedou. Model totiž nadále kontroluje provoz budovy a dokáže upozornit třeba na končící životnost některé části.
„Budova splňuje přísné hygienické předpisy i požadavky na vysokou kvalitu vnitřního prostředí, řízena je pomocí chytrých technologií,“ uvedl architekt Adam Rujbr pro Designmag. Výhodou je také velká zahrada.
Léčebna v Ostrově je jednou ze tří součástí příspěvkové organizace Jihomoravské dětské léčebny se sídlem v Křetíně. Zřizovatelem je Jihomoravský kraj. Ten do nové stavby investoval 218 milionů korun, přispěla ale také nadace Astma 2000.
Kromě chronických zánětů a dýchacích potíží sem děti jezdí také s kožními nemocemi. Léči se tu tak astma, alergie, stejně tak ale i atopický ekzém. Léčebna funguje už od roku 1982 a unikátní terapie, kterou poskytuje v krasové jeskyni, se nazývá speleoterapie, což je léčebná metoda oficiálně uznaná ministerstvem zdravotnictví. Císařskou jeskyní ročně projde na 650 pacientů.
„Jeskynní trénink pacienti absolvují ve všední dny podle zdravotního stavu, který prověří před nástupem lékař. Zahrnuje hodinu a půl rehabilitační jednotky a aktivního tréninku včetně námahových testů. Další hodina a půl proběhne v ležné části v jeskyni, kdy při čtení pohádkového textu děti odpočívají a mnohdy spí,“ popisuje léčebna. V jeskyni navíc probíhá také vědecký výzkum.