Led na skále, kámen jako hudební sál či o kousek víc Manhattanu. Ohlížíme se za nejzajímavější architekturou roku

archit7

Foto: Konstantin Arkitekter/Czechcrunch

Je tu další vydání speciálu CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás, vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.

V našem architektonickém speciálu CC Arch se za takovými projekty ohlížíme prostřednictvím vizuálního výběru toho nejzajímavějšího z domova i ze světa. Do našeho přehledu se dostávají jednoduché domky i rozsáhlé komplexy, objekty stojící na pevných základech i vznášející se nad zemí, se střechou i volným výhledem do oblak, budovy nové i rekonstruované, ve kterých se bydlí, pracuje i relaxuje.

V povánočním vydání se ohlédneme za zahraničními stavbami, které se letošní rok představily světu a které by vám neměly uniknout. Podíváme se na pestrou směs objektů sloužících k různým účelům, které spojuje jediné, a tím je netradiční architektonické pojetí.

***

Maďarský čardáš

Sou Fujimoto navrhnul extravagantní dům hudby pojmenovaný House of Hungarian Music. Jak již název napovídá, leží v budapešťském Městském parku, kde se stal němou oslavou historie maďarské hudby.

Definuje ho děrovaná střecha, která do interiéru s koncertními sály a výstavními prostory propouští maximální množství světla. Stejně tak je pro objekt charakteristická snaha vymanit se jasnému definování toho, co je uvnitř a venku. Architekt zde nechal exteriér pomalu prostupovat do interiéru a naopak.

Stavba se má stát středobodem maďarské hudební scény a chloubou projektu Liget Budapest, který si klade za cíl postupnou revitalizaci největšího parku Budapešti ve jménu jeho modernizace i zachování tradičních prvků.

archit4

Foto: Sou Fujimoto

Pohled na maďarský dóm hudby


O kousek víc New Yorku

Manhattan se v tomto roce rozrostl o malý betonový ostrov, který se stal oázou klidu v centru pulzujícího dění. Projekt Little Island od Heatherwick Studio vyrostl na řece Hudson, na místě bývalých mol. Masivní betonové nosníky nahradily unikátní pylony, které podpírají 11 tisíc metrů čtverečních prostoru.

Na ostrově návštěvníci najdou veřejný park s amfiteátrem, odpočinkovými loučkami, stánky s občerstvením či vyhlídkovou plošinou, jež nabízí pohled na panorama města. To vše v obklopení zeleně a květin.

little-island-new-york12

Foto: Little Island

Ostrov Little Island nabízí i prostor pro kulturní akce


Znělec

Koncertní síň z betonu, kterou byste si na první pohled mohli splést se skálou. To je nově vybudovaný sál v čínském Čcheng-te ležícím severně od Pekingu. V Open Architecture se inspirovali okolím stavby a vtiskli jí tvář, díky které splývá s krajinou.

Přesto objekt splňuje veškeré požadavky koncertní síně. Díky své struktuře a vnitřnímu rozvržení sál připomíná velkou jeskyni. Nic však nevzniklo nahodile. Architekti si dokonce vzali na pomoc speciální software, který jim pomohl interiér namodelovat takovým způsobem, aby byl akustický zážitek naprosto dokonalý.

archit13

Foto: Open Architecture

Hudební síň by měla nabízet dokonalou akustiku


Kus ledu

Malý kus ledu vyplavený na skalnaté pláží. Přesně tak vypadá pavilon Qaammat navržený švédsko-řeckým architektem Konstantinem Ikonomidisem. Tento objekt se nachází na pobřeží Grónska, kousek od vesnice Sarfannguit, kde žije pouhá stovka obyvatel.

Qaammat balancuje na tenké linii mezi uměleckým dílem a stavbou. Je totiž tvořen skleněnými cihlami a působí jako nedostavěné iglú. To byl záměr, jelikož se jedná o objekt oslavující propojení mezi Inuity a prostředím, ve kterém žijí.

archit10

Foto: Konstantin Arkitekter

Skleněné iglú je odkazem na místní kulturu


Šestnáct pavilonů v Chaj-kchou

Čínská pobřežní oblast Chaj-kchou vždy představovala důležitý obchodní uzel pro pozemské i námořní poutníky. Aby Číňané oslavili historický význam tohoto místa, rozhodli se na pobřeží vybudovat šestnáct impozantních pavilonů od různých renomovaných architektů.

Prvním z těchto objektů je Cloudscape of Haikou od studia MAD Architects. Ti budovu navrhli tak, aby vypadala jako by ji ohýbaly místní větry. Uvnitř by přitom měl panovat absolutní klid, jelikož zde funguje knihkupectví s jedinečnou čítárnou orientovanou do moře.

archit2

Foto: MAD Architects

Oblé tvary mají evokovat sílu větru


Největší na světě, hledící mimo něj

V Šanghaji se otevřelo největší astronomické muzeum, ve kterém lze přímé linie a pravé úhly hledat jen stěží. Podobně jako se ohýbá celý kosmos, je i design budovy navržený architekty studia Ennead tak, aby byl plný ladných zakřivení. Hlavní budovu definují tři základní tvarové prvky: koule, obrácený dóm a okulus.

Budova se stálou expozicí je doplněna o celou řadu menších objektů, ve kterých se nachází astronomická observatoř, dalekohled, divadlo, planetárium či výzkumné středisko. Celkově zabírá nově vystavěné centrum všech milovníků kosmu přibližně 40 tisíc metrů čtverečních.

planetarium-ennead4

Foto: Ennead

Pohled na nové planetárium v Šanghaji


The Arc Green School Bali

Jedna z budov školicího střediska Green School na Bali představuje tvárnost tradice a moderny. Ve vzájemné harmonii tradičních postupů a moderního tvarosloví zde studio Ibuku postavilo jedinečný objekt, který stahuje bambusovou střechu až téměř k zemi.

Tímto se vytváří částečně uzavřený dóm, v němž probíhají ceremoniály i výuka. Objekt sahá do výše 14 metrů a je tvořen jednotlivými bambusovými oblouky o délce 19 metrů. Jedná se o sofistikované inženýrské dílo, které si vyžádalo měsíce výpočtů a které posouvá hranice architektury o další kousek dál.

archit17

Foto: Green School Bali

Nová budova na Bali sloužící ke vzdělávacím a komunitním účelům


***

Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.