Legendární mafiánská trilogie Kmotr dostane nový závěr. Na prosinec se chystá režisérský sestřih Francise Forda Coppoly

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

godfather-marlon-brando

Foto: Magic Box

Postava kmotra je jednou z nejikoničtějších v historii filmu

0Zobrazit komentáře

Kdykoliv se vytváří seznam nejlepších filmových trilogií všech dob, Kmotr od Francise Forda Coppoly na něm má jisté místo. Ostatně je také dost možné, že přinejměnším první dva díly kultovní mafiánské ságy se objeví na libovolném seznamu nejlepších filmů. Třetí Kmotr, který vyšel šestnáct let po původní dvojici, se ale nikdy nedočkal její míry uznání. To se však možná změní, režisér totiž připravuje nový sestřih bližší jeho autorské vizi.

Také Coppola patří vedle například Martina Scorseseho, Stevena Spielberga nebo George Lucase ke generaci filmových tvůrců, která v 70. letech zásadně proměnila Hollywood. Zatímco je ale všem společný dobrý přehled o světové kinematografii a široký záběr vlivů, režisér Kmotra se řadí spíše do umělečtější větve. Jeho opus magnum je pomalý, komplikovaný, staví na dlouhých dialogových scénách a podobně.

Takovými, na první pohled nepříliš atraktivními, prvky ovšem postupně buduje velice komplexní, uvěřitelný svět plný fascinujících postav. I když má tak každý ze třech Kmotrů kolem tří hodin (druhý díl dokonce skoro tři a půl), nepůsobí nudně nebo příliš roztahaně. Naopak jsme schopni se do detailního vhledu do fungování organizovaného zločinu ve Spojených státech poloviny 20. století naplno ponořit, vžít se do něj.

Coppola ale původně chtěl natočit pouze dva filmy. Nabídku studia Paramount natočit ještě třetí přijal spíše z finančních než uměleckých důvodů. Jeho pokus o velkolepý muzikál One from the Heart s rozpočtem dalece překračujícím oba díly mafiánské ságy zároveň v kinech naprosto selhal. Pro režiséra se jednalo o nejhorší událost kariéry, z níž se už nikdy pořádně nezotavil.

Přesněji řečeno, Coppola původně nechtěl natočit žádného Kmotra, a když mu byla nabídnuta režie knižní adaptace, označil ji za lacinou a ubohou. Kvůli finančním potížím ale práci, která se stala jedním z jeho nejzásadnějších děl, nakonec přijal. Myšlenku druhého filmu nejdříve vnímal naopak jako symptom chamtivosti. Když se ovšem k tématu rozhodl přeci jen vrátit, vytvořil epické dílo oceněné šesti Oscary. Coppolovi samotnému přineslo jedinou cenu Akademie za režii.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Třetí Kmotr, pro hlavního tvůrce opět motivovaný především špatnou finanční situací, ale na úspěch dvou předchozích nebyl schopný navázat. Dočkal se sice velmi dobrého výdělku, avšak bývá jasně považovaný za dílo, které vedle dvou mistrovských děl působí neuspokojivě.

Coppola i autor předlohy Mario Puzo pro závěr trilogie ale přeci jen měli poměrně jasnou vizi, jen ji nemohli zcela naplnit. Studio Paramount se nyní, třicet let od premiéry filmu, rozhodlo režisérovi tuto možnost poskytnout. V šest měsíců dlouhém procesu k tomu vznikl rovnou nový, restaurovaný sken negativů ve 4K rozlišení. Při hledání co nejkvalitnějších kopií záběrů a čištění jednotlivých okének restaurátoři pracovali s 300 krabicemi filmového materiálu.

Jelikož třetí snímek o rodině Corleoneových měl původně sloužit jako epilog, chystaná režisérská verze nese název „Mario Puzo’s The Godfather Coda: The Death of Michael Corleone“ (Coda Kmotra Maria Puzeho: Smrt Michaela Corleoneho). Celé vyznění Coppolovy interpretace by mělo být v souladu s tímto názvem poměrně výrazně odlišné než původní Kmotr III.

„Pro tuto verzi závěru jsem vytvořil nový začátek a konec a přeuspořádal několik scén, záběrů a hudebních motivů. S těmito změnami a obnoveným obrazem i zvukem se jedná o vhodnější zakončení prvního a druhého Kmotra,“ řekl Coppola. Co přesně to znamená, budou moci diváci zjistit prostřednictvím omezeného vydání v kinech v prosinci. Následně se epilog jedněch z mistrovských děl světové kinematografie vydá také na fyzické nosiče a online.

Pokud selžeme, nebude co zachraňovat. Je tu nový trailer na dosud nejdražší film s Jamesem Bondem

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

jamesbond

Foto: Forum Film

Daniel Craig v bondovce Není čas zemřít

0Zobrazit komentáře

Není čas zemřít. Nikdo nečekal, jak zvláštně letos bude znít název nejnovější bondovky, kde roli nejznámějšího tajného agenta v dějinách ztvární Daniel Craig. Film, který si prošel několika produkčními problémy, a dokonce pandemií, ale snad konečně překonal nepřízně osudu a do kin vyrazí v listopadu. Jako malé potvrzení záměru nyní studio Universal vydalo druhý trailer, který slibuje velké věci.

Snímek Není čas zemřít (No Time to Die) měl původně režírovat Danny Boyle, jenž má na svém kontě oceňované snímky jako Trainspotting, Sunshine nebo Steve Jobs s Michaelem Fassbenderem. Naneštěstí se jeho tvůrčí vize neshodovala s představami producentů, takže se on i jeho dvorní scenárista John Hodge rozhodli projekt opustit.

Do několika týdnů se podařilo najít více než důstojnou náhradu, Caryho Joji Fukunagu. Ten má za sebou méně známé, ale ceněné filmy jako Sin Nombre a Bestie bez vlasti, hlavním příkladem jeho schopností je ovšem první řada seriálu HBO Temný případ, široce považovaná za jednu z nejlepších v dějinách televize. Vyvrcholení bondovské role Daniela Craiga tak bylo v dobrých rukou a po původně plánovaném konci roku 2019 a odsunutí na únor roku 2020 bylo vše nastaveno na letošní duben.

no-time-to-die-james-bond-villain-rami-malek

Foto: Forum Film

Nejnovější bondův nepřítel s tváří herce Rami Maleka ohrozí celý svět

Ještě předtím, než byl vyhlášen globální stav pandemie, se ovšem studia MGM a Universal rozhodla premiéru jednoho z nejočekávanějších filmů posledních let odložit až na listopad. Není čas zemřít se tehdy stal vůbec prvním z větších projektů, jehož uvedení do kin bylo kvůli hrozbě nového typu koronaviru posunuto. O pár týdnů později už byla většina sálů po celém světě zavřena a mnoho studií hledalo alternativní modely distribuce.

Po počátečním úspěchu Tenetu, u nějž tvůrci jiné než klasické exkluzivní uvedení na velkých plátnech kategoricky zavrhli, se zdá, že listopadová premiéra Není čas zemřít by skutečně mohla vyjít. Po dlouhé době se tak opět začíná rozjíždět marketingová kampaň filmu, který je v jednom zásadním ohledu poslední, ale zároveň představuje několik významných prvenství.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vše začíná už u samotného Fukunagy, ten je totiž jak prvním Američanem na režisérském křesle snímku o legendárním britském agentovi, tak prvním režisérem, který se přímo podílel na tvorbě scénáře. Tvůrci si přitom k psaní přizvali také britskou komičku a držitelku ceny Emmy za seriál Potvora Phoebe Walter-Bridge. Snahou bylo tradičně silně maskulinní franšízu aktualizovat pro moderní dobu.

Atraktivní ženy by tak v nejnovějším špionážním blockbusteru měly být mnohem více než objekty touhy, lásky nebo uznání díky svým bojovým schopnostem. Stejně jako hlavní postava, také ostatní charaktery bondovského univerza procházejí vývojem směrem k realismu a vyšší společenské relevanci. V nejlepších příkladech přitom však neztratí nic ze svého šarmu ani tendence dostávat se do velice vypjatých situací.

Není čas zemřít uzavře další velkou kapitolu kultovní filmové série, tentokrát možná největší od jejích počátků v 60. letech. To se promítá do rozpočtu pohybujícího se kolem čtvrt miliardy dolarů i délky okolo tří hodin. Daniel Craig podle nového traileru na této ploše skutečně dosáhne vrcholu moderního pojetí Jamese Bonda, který se bude muset postavit osobním i globálním démonům.

eva-hlavsova3

Přečtěte si takéPřes Cambridge a velkou americkou banku až k vlastnímu startupu. Eva Hlavsová si do puntíku plní své snyPřes Cambridge a velkou americkou banku až k vlastnímu startupu. Eva Hlavsová si do puntíku plní své sny

Hlavní zločinec, jehož ztvárnil oscarový herec Rami Malek, dává vzpomenout na jednoho z nejzajímavějších zloduchů poslední doby, Thanose z univerza Marvelu. Ačkoliv jeho záměry zůstávají zahaleny tajemstvím, jejich rozsah je zřejmý už z faktu, že Bond se kvůli obavám vydá za zloduchem z předchozího Spectre. „Tvůj nepřítel je i můj nepřítel,“ zaslechneme z úst Christopha Waltze alias Ernsta Stavro Blofelda. Potemnělá osudovost ostatně čiší také z titulní písně Billie Eilish.

Éra Daniela Craiga za necelých patnáct let a pět filmů přinesla jedny z nejlepších bondovek v historii jako Casino Royale a Skyfall. Novinka plná velkolepých akčních scén, charismatu hrdinů i zloduchů a velkých prohlášení je podle všeho na dobré cestě se k nim zařadit. Předtím, než se s nejnovějším pojetím osudů nejlepšího agenta britské tajné služby rozloučíme, uvidíme ho opět na samotné hraně svých možností. Jak ovšem hlásí název: nebude čas zemřít.