Legendární spolutvůrce nejlepších komiksů od Marvelu Stan Lee podlehl ve věku 95 let nemoci

Filip HouskaFilip Houska

stanlee
0Zobrazit komentáře

Zábavní svět zasáhla velmi smutná zpráva. Dnes v ranních hodinách ve věku 95 let zemřel v Los Angeles Stan Lee, jeden z nejproslulejších komiksových autorů a producentů, který si vybudoval jméno především ve vydavatelství Marvel Comics, jež pomohl dostat na výsluní.

Stan Lee se počínaje rokem 1939, kdy se připojil do společnosti Timely Comics (předchůdce Marvelu), specializoval zejména na kresby komiksových superhrdinů. To vygradovalo na počátku 60. let, kdy spolu s Jackem Kirbym světu představili první komiks Fantastické čtyřky, který se stal okamžitě globálním fenoménem.

Běžná veřejnost jej však zná především jako spolutvůrce ikonických postav známých také z filmů Spider-Man, Iron Man, Hulk, Thor, Doctor Strange, Black Panther nebo superhrdinských skupin X-Men či Avengers. Všechny tyto náměty byly postupem času zfilmovány Hollywoodem a Lee se tak stal legendou, což dokazuje i zápis v Síni slávy komiksového průmyslu, kde leží jeho jméno již od roku 1994.

Jeho život po nespočtu úspěchů s komiksovou a filmovou tvorbou nyní po 95 letech skončil v losangeleské nemocnici Cedars-Sinai Medical Center. Příčina jeho smrti je zatím neznámá. Přisuzuje se však zejména jeho opakovaným zápalům plic. Stan Lee bude i tak navždy hrdinou, už celé dekády se navíc objevuje v menších cameo rolích ve filmech produkovaných Marvelem, kde na sebe neustále upozorňoval.

Na druhou stranu měl se společností Marvel po propojení s Hollywoodem nespočet problémů, včetně případu, kdy firmu žaloval za neproplacené tantiemy, které mu měly náležet za první díl Spider-Mana. O několik let později získal Stan Lee ze sporu 10 milionů dolarů.

Foto: Gage Skidmore / Flickr

Začíná Czech Space Week, v Praze i Brně připomene přínosy kosmických technologií a česká kosmická jubilea

Jiří SvobodaJiří Svoboda

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv Českou republiku nelze považovat za příliš velkou vesmírnou velmoc, letos slaví hned tři kosmická výročí. V roce 2018 uběhlo čtyřicet let od prvního letu československého kosmonauta, Vladimíra Remka, čtyřicet let od vypuštění první československé družice Magion 1 a v neposlední řadě je to právě dnes deset let od vstupu naší země do programu Evropské kosmické agentury (ESA). I proto dnes začíná Czech Space Week, série akcí, která v Praze i Brně za účasti nejvyšších vládních špiček připomene tato jubilea i přínos kosmických technologií, které běžně používáme.

Oficiální program startuje již dnes večer v pražském DOXu. Souběžně bude slavnostně uzavřen letošní ročník inkubátoru ESA BIC Prague a představeny nové startupy, které se do tohoto programu dostaly v dalším ročníku. Na jiném místě také startují workshopy Akademie věd ČR. V úterý proběhne například konference právě ke třetímu zmiňovaném jubileu.

„Za 10 let členství České republiky v ESA se přes 40 firem a 22 výzkumných ústavů zapojilo do více než 300 projektů. Díky mezinárodní spolupráci v konsorciích se české firmy zároveň zapojují do mezinárodních dodavatelských řetězců, které pak na komerční bázi dodávají řešení původně vytvořená v programech ESA. Tím zvyšují svoji konkurenceschopnost a pomáhají stavět znalostní ekonomiku České republiky,“ přibližuje Dan Ťok, ministr dopravy, který za zapojení ČR do ESA a do kosmických aktivit EU odpovídá.

https://www.facebook.com/EuropeanSpaceAgency/videos/179584679580783/

 

Díky široké paletě workshopů, přednášek a konferencí mají k dispozici bohatý program i ti, kteří chtějí zavítat spíše do moravské metropole. V Brně se ve středu a ve čtvrtek uskuteční například veletrh firem z oblasti aerospace, přednáškový blok s názvem Why Space, Why Now? nebo akce nazvaná Space for Women, kde promluví čtyři úspěšné ženy s kosmického průmyslu. Jihomoravské inovační centrum v rámci programu pořádá tematický blok k budoucnosti zemědělství pomocí satelitů.

robynelon

Přečtěte si takéElon Musk definitivně končí v čele správní rady Tesly. Nahrazuje ho Robyn DenholmováElon Musk definitivně končí v čele správní rady Tesly. Nahrazuje ho Robyn Denholmová

Ten, kdo si najde čas spíše koncem týdne, může stihnout například jedno ze speciálních promítání nebo dny otevřených dveří v pražském sídle agentury GSA (European Global Navigation Satellite Systems Agency), která se stará mimo jiné o navigační systém Galileo. Na vládní úrovni bude souběžně probíhat diskuze na Ministerstvu dopravy.

czechspaceweek1

Kompletní program Czech Space Week, který potrvá až do neděle, je k vidění zde. Akce je realizována ve spolupráci agentury CzechInvest a Ministerstva dopravy. Generálním partnerem je společnost OHB, CzechCrunch jakožto mediální partner přinese pohled na některé body programu.