LEGO kostky z lunárního prachu. Evropská kosmická agentura z nich na Měsíci postaví základnu

Takové dílky LEGO tu ještě nebyly – jsou totiž vyrobené z miliardy let starého meteoritu. A prý drží stejně pevně jako klasické stavebnice.

Michal MančařMichal Mančař

lego-vesmir-kostka

Foto: LEGO

Nejikoničtější LEGO kostka vytvořená pomocí 3D tisku z meteorického prachu

0Zobrazit komentáře

Lidstvo se vrací na Měsíc – a bude si tam stavět z LEGO kostek. Tedy ne z těch, které znáte z oblíbených plastových stavebnic, ale z jejich větších kopií, na jejichž tvorbu astronauti použijí měsíční prach. Prototyp těchto stavebních bloků vyvinula Evropská kosmická agentura, musela při tom ale vyřešit ten problém, že lunárního prachu na Zemi moc nemáme. Tak si pomohla miliardy let starým meteoritem.

Americká NASA a její program Artemis, do kterého je zapojena i Evropská kosmická agentura (ESA) včetně českých vědců, má za cíl návrat astronautů na Měsíc už v roce 2026. Postupně tam vznikne stálá základna, ze které se kosmičtí průzkumníci vydají na Mars. A v její výstavbě pomohou i LEGO kostky. Ty se totiž staly vzorem pro vědce ESA, kteří hledají možnosti konstrukce startovacích plošin i obytných modulů.

„Při naší práci si bereme inspiraci nejen z toho, co se nachází nad námi, ale i z věcí na Zemi. Nikdo na Měsíci ještě žádnou budovu nepostavil, takže musíme vyřešit nejen to, jak je postavit, ale také z čeho. Protože stavební materiály si s sebou vzít nemůžeme,“ uvedl vědecký pracovník ESA Aidan Cowley. Se svým týmem se tak obrátil na surovinu, které bude všude dostatek – regolit, prach z povrchu Měsíce.

„Můj tým miluje kreativní stavění a dostali jsme nápad, jestli by se hvězdný prach dal vytvarovat do tvaru podobného LEGO kostce, abychom mohli vyzkoušet různé stavební postupy. Výsledek je ohromující, a i když kostky vypadají trochu hrubě, jejich typické spojení je stále pevné, takže si můžeme hrát s různými designy,“ dodal Cowley.

Lunárního prachu však dosavadní mise programu Apollo dovezly jen omezené množství, a tak se výzkumníci rozhodli nahradit ho podobnou hmotou. A to prachem z meteoritů. Pro svůj stavební materiál ESA využila 4,5 miliardy let starý kousek nalezený v roce 2000 v Severní Africe. Vědci ho rozemleli, smíchali s chemikáliemi, které přiblíží jeho vlastnosti lunárnímu regolitu, a s pomocí 3D tisku vytvořili cihly ve tvaru známých kostek. S klasickým rozložením dva krát čtyři čudlíky.

Než je začnou vyrábět a následně z nich stavět základnu astronauti na Měsíci, budou si prototypy kosmických kostek moci užít běžní pozemšťané. Patnáct cihel zamíří do obchodů LEGO po celém světě, kde mají především v dětských návštěvnících přiživit zájem o vesmír. Ve vybraných obchodech budou vystaveny do 20. září, z Česka to bude nejblíž do prodejen v Mnichově, Kolíně a Kodani anebo do muzea LEGO House v Billundu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Vesmír zůstává pro 87 procent členů generace alfa (lidí narozených po roce 2010 – pozn. red.) předmětem obrovského zájmu, stále se zajímají o objevování nových planet, hvězd a galaxií. Doufáme, že i spojení ESA a LEGO inspiruje děti k tomu, aby si stavěly vlastní vesmírné základny,“ uvedl LEGO designér Daniel Meehan.

Pro LEGO je tento počin mimochodem další spojení s programem Artemis. Jen před pár týdny kostičková firma představila stavebnici rakety, která lidstvo vrátí na Měsíc, včetně lodě Orion, kterou z části stavěla Evropská vesmírná agentura. A kdo ví, třeba se s kosmokostkami potká i český astronaut Aleš Svoboda, jehož cesta do vesmíru vypadá stále reálněji.

Z pár dnů jsou týdny. Astronautům se kvůli problémům modulu Boeingu prodlužuje pobyt ve vesmíru

Boeing chtěl NASA ukázat, že na něj může spoléhat, když bude potřebovat dopravit lidi na oběžnou dráhu Země. Zatím se mu to daří z poloviny.

Jiří BlatnýJiří Blatný

astronautinasa2

Foto: NASA / Robert Markowitz

Astronauti NASA Butch Wilmore a Sunita Williamsová

0Zobrazit komentáře

Boeing nezažívá dobré období. Jeho letecká divize se topí v průšvizích, z dopravních letounů padají součástky kilometry nad zemí a firma má na krku žalobu amerických regulátorů. Zraky vedení Boeingu se tak na začátku června s nadějí upínaly na první start jeho vesmírné lodi Starliner s lidskou posádkou. Firma jím chtěla dokázat, že s ní NASA může počítat pro komerční lety do kosmu. Astronautku a astronauta NASA sice podle plánu dopravila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), komplikace při cestě vzhůru ale dvoučlenné posádce nečekaně prodlužují pobyt na oběžné dráze. Vrátit se měla za pár dní, nakonec zůstane týdny.

Když na začátku měsíce Starliner po cestě na oběžnou dráhu Země dorazil s astronauty Butchem Wilmorem a Suni Williamsovou k ISS, v Boeingu panovalo nadšení. Povedlo se to sice až na třetí pokus a se čtyřletým zpožděním oproti původním plánům, ale přeci jen tím Boeing vyslal do NASA signál, že SpaceX Elona Muska není jedinou (americkou) firmou, která pro domácí vesmírnou agenturu dokáže dopravovat lidi na ISS. SpaceX ohledně toho s vesmírnou agenturou má smlouvu už několik let.

Bohužel pro Boeing se bez komplikací zatím cesta neobešla. Objevila se totiž závada pěti z osmadvaceti naváděcích trysek, které přestaly fungovat už během příletu k ISS. Čtyři z pěti se sice podařilo opět zprovoznit a bez jedné nefunkční trysky se modul podle inženýrů zvládne vrátit, nicméně pobyt kosmonautů na ISS NASA a Boeing už třikrát prodloužili a tento týden oznámili, že se návrat uskuteční až v červenci. Bližší informace zatím neuvedli.

Wilmore s Williamsovou měli původně na ISS zůstat osm dní, aktuálně jsou na stanici třetí týden. „Věnujeme jen trochu více času tomu, abychom ověřili všechna data a zjistili co možná nejvíce nových informací, dokud je modul na oběžné dráze,“ ujišťoval minulý týden manažer programu komerčních letů NASA Steve Stich ještě předtím, než inženýři datum odjezdu odložili na červenec.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Část modulu, na kterém jsou porouchané naváděcí trysky, totiž při sestupu shoří v atmosféře a nebylo by tak možné zjistit, co zapříčinilo jejich závadu. V mezičase rovněž vedení mise odvolalo výstupy astronautů do volného prostoru kvůli úniku vody ze skafandru astronautky Williamsové. Boeing ujišťuje, že problémy nesouvisí s trablemi jeho letecké divize.

Ještě před startem se Starliner potýkal s úniky helia z pohonných systémů, které pravděpodobně způsobilo nedostatečné těsnění. Boeing opět ujistil veřejnost, že ani tyto úniky nejsou důvodem k obavám. „Zatím nepočítáme se scénářem, kdy by se Starliner nebyl schopen s Butchem a Suni vrátit zpět domů,“ řekl také Stich.

Kdyby to ale přeci jen nastalo, mohli by se Wilmore a Williamsová na Zemi vrátit raketou od zmíněného konkurenčního SpaceX Elona Muska, který má aktuálně k ISS připojenou raketu Dragon.

Boeing a NASA uvedly, že datum návratu určí poté, co astronauti dokončí plánované výstupy do volného prostoru, které pozastavily minulý týden. Modul může na vesmírné stanici podle Boeingu zůstat ještě zhruba měsíc a půl. Experti mezitím analyzují nefunkční naváděcí trysky a únik helia, aby dokázali podobným scénářům u budoucích letů zabránit.

S využitím ČTK