Letadlem zpátky do práce nepoletím, vzkázal klimatolog. Teď mu hrozí výpověď
Letět z Oceánie do Německa odmítl s tím, že nechce být giaman. Tak Papuánci říkají podvodníkům a lhářům. Cestovat bude lodí a po zemi dvě měsíce.
Rozkaz zněl jasně. V pondělí buďte zpátky v kanceláři, jinak se s vámi rozloučíme. Gianluca Grimalda, který ho dostal, je ale vědec. Klimatolog. A jako takový odmítá létat letadlem. Říká totiž, že cestování letadlem je nejrychlejší cestou, jak zahubit planetu. V době, kdy rozkaz dostal, byl na Šalamounových ostrovech, zatímco jeho kancelář je v Německu.
Grimalda odjel do Oceánie, aby v Papui-Nové Guineji zkoumal místní komunitu a to, jak na ni dopadá klimatická změna. Během půl roku tu dokončil výzkum v terénu, teď mu ale hrozí výpověď, protože se odmítl vrátit do Německa rychle. Klimatolog z německého Institutu pro světovou ekonomiku v Kielu přitom čekal na ostrově Bougainville a chtěl se tu nalodit na nákladní loď.
Cestu do Německa chce zdolat právě po vodě, dále pomocí vlaků a autobusů. Dohromady ho čeká 22 tisíc kilometrů dlouhá cesta, která odhadem potrvá dva měsíce. Zároveň tím ale ušetří 3,6 tun emisí oxidu uhličitého. „Napsal jsem prezidentovi institutu, že tam dnes nebudu,“ citoval vědce britský deník The Guardian.
„Cestování letadlem je nejrychlejší způsob spalování fosilních paliv, je to tedy nejrychlejší cesta, jak dospět ke katastrofě. Z mého osobního pohledu je létání aktivitou, při které využiju většinu ze svého uhlíkového rozpočtu,“ dodal.
What spurs me to #StayGrounded is also the promise I made to 1000s Bougainvilleans in my talks that I’ll minimize my CO2 emissions on my journey to Europe.White men(as we’re called here)are often referred to as giaman(=liars,fraudsters).I don’t want to giaman. #RefuseToFly 137/ pic.twitter.com/MJhehAtb9C
— gianluca grimalda (@GGrimalda) October 1, 2023
Grimalda se na Papuu-Novou Guineu vydal proto, že právě ona je z pohledu změny klimatu jednou z nejohroženějších zemí. Vědec se tu setkával s obyvateli ostrova, kteří se museli přestěhovat ze své vesnice do vnitrozemí. Ohrožoval je totiž neustále stoupající příliv.
Grimalda tady měl také několik přednášek a prezentací na téma klimatických změn a vysvětloval zdejším obyvatelům, co se děje a jaký je důvod jejich změn – emise uhlíku, které produkuje průmyslový svět. Vědec pak Papuáncům slíbil, že při návratu do vlasti sníží svoje emise na minimum. „Bílým mužům se tu velmi často říká giaman, což znamená lhář nebo podvodník. Nechci být giaman,“ uvedl na sociální síti X.
Příběh má ale i druhou stránku. Grimaldova práce na ostrově totiž měla být hotová už v červenci. Zpátky v Německu měl být 10. září. Pokud by tak šlo vše podle plánu, pak by se vědec mohl na svoji neleteckou cestu klidně vydat. Grimalda ale říká, že měl na své cestě několik problémů. Za prvé byl držen bandity ozbrojenými mačetami. Ukradli mu rovněž jeho výzkumné pomůcky. A také mu trvalo, než místní komunity dokázal rozmluvit.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Chce to čas, aby uvěřily bílému muži, jak mi tady říkají. Několik z nich mě proto požádalo, abych jim svůj výzkum vysvětlil, a to dokonce dvakrát nebo třikrát,“ říká Grimalda.
Ten už má přitom nyní svoje podporovatele, kteří říkají, že je zvláštní, že se chce institut zbavit někoho, kdo svoji práci provádí tak precizně a navíc nechce přispívat ke klimatické změně. Institut argumentuje, že své zaměstnance v cestách šetrných ke klimatu podporuje, konkrétní personální záležitosti však komentovat nebude.