Létající motorka jako ze Star Wars má létat rychlostí přes 240 km/h až ve čtyřech kilometrech nad zemí

Jiří SvobodaJiří Svoboda

david-mayman-interview-jetpack-speeder-10
0Zobrazit komentáře

Když se v technologických kruzích mluví o konceptech létajících aut, motocyklech či jetpacku, z určitých míst nezřídka zaznívají na jejich adresu skeptické hlasy, často oprávněně. O něco více však nápady na tyto futuristické dopravní prostředky nabírají na vážnosti, když o nich mluví guru technologie jetpacku, David Mayman. Právě jeho firma JetPack Aviation se v rámci svého posledního projektu pustila do výroby létající motorky, která by měla vzduchem cestovat až rychlostí 240 kilometrů v hodině.

Tvůrci ji nazvali jednoduše Speeder a jako inspirace pro ni sloužily notoricky známé létající motocykly, respektive vznášedla ze série Star Wars. Ještě více než rychlost zaujme proklamovaná výška, do které by motocykl mohl vystoupat – je to totiž více než 4,5 kilometru. Speeder váží zhruba sto kilogramů při maximálním tahu 320 kilogramů, přičemž ve vzduchu by mohl vydržet zhruba půl hodiny a po celou dobu letu bude pilota chránit antikolizní systém.

To vše – včetně personalizované letecké kombinézy a helmy zdarma – si zájemci již nyní mohou předobjednat za 380 tisíc dolarů, v přepočtu přes 8,5 milionu korun. Na rekreační verzi, která však vydrží ve vzduchu maximálně 10 až 22 minut a bude mít omezovač na 100 km/h, nebude potřeba licence na řízení letadla a trénink bude zprostředkován samotným výrobcem.

Celý projekt je ve fázi testování a jak uvedl David Mayman v rozhovoru pro server New Atlas, aktuálně má firma k dispozici prototyp o třetinové velikosti, na němž ladí další technické detaily. Ve hře je například i řešení, díky kterému by se za účelem řízení nenakláněly v útrobách motorky jen vrtule, ale celé motory. Ty se však nacházejí přímo pod pilotem uprostřed, což vytváří nestabilitu.

Speeder-Skyline-01

Rekreační varianta Speederu

Proto se celé motory budou pod kontrolou počítače stále pohybovat tak, aby vyrovnaly naklánění či nevyžádaný pohyb celého stroje. Mayman to přirovnal k principu, kdy se snažíme balancovat s tužkou na prstu – jediný způsob, jak zajistit aby nespadla, je pohybem prstu v opačném směru než tužka padá.

Využití v armádě i záchranné službě

Firma plánuje vyrobit dvacet kusů na komerční prodej a poté se chce soustředit na potencionální užití v armádě nebo oblasti rychlé záchranářské pomoci. Jak uvádí TheNextWeb, představy o použitelnosti Speederu se točí okolo rychlé dopravy ke zraněným v náročném terénu, doručování nákladu na lodě či vojenské základny (v plánu je i autonomní verze pro náklad), nebo navigování skrz místa, kde by bylo vyloučenou použití tradiční vojenské helikoptéry.

Samotný Startup JetPack Aviation vznikl roce 2016 a podle portálu Crunchbase vybral v začátcích od investorů pouze 150 tisíc dolarů. Tým v čele s Davidem Maymanem však v této oblasti pracoval už celé dekády předtím a mezi lety 2010 až 2015 tvořil osobní a plně fungující jetpack, se kterým právě Mayman v listopadu 2015 létal okolo newyorské Sochy svobody.

Foto: JetPack Aviation