Letiště v Singapuru zdobí křišťáloví motýli z Česka. Světelná instalace od Preciosy odolá i vibracím z letadel

Iva BrejlováIva Brejlová

preciosa-motyli

Foto: Preciosa Lighting

Světelná instalace na singapurském letišti z dílny Preciosa Lighting

0Zobrazit komentáře

Celkem 650 křišťálových komponentů – motýli dvou různých velikostí, lístky a dvojlístky rostlin – jakoby poletovalo pod stropem singapurského letiště Changi. Dojem pohybu vyvolává i měnící se světlo, ve skutečnosti se ale nehnou ani motýli, ani lístky. Tedy ne tak, aby si toho běžný návštěvník mohl všimnout. A takových tu projdou miliony. Na letišti, jež bylo mnohokrát vyhlášené za to nejlepší na světě, mají teď možnost obdivovat práci sklářů z Kamenického Šenova, kde sídlí firma Preciosa Lighting.

Světelná instalace v Singapuru nese název Garden Metamorphosis a má být spojujícím prvkem interiérů letiště a ulic městského státu pověstného svou zelení. Rozprostírá se na víc než deseti metrech délky a devíti šířky. Samotné křišťály doplňuje zmíněná hra světla.

„V našem pojetí se listy proměňují v motýly a vizuálně spolu splývají. Stejně jako ve skutečnosti – když motýl usedne na květinu či list, zcela s ním splyne,“ popisuje svoji představu Anna Králová, designérka projektu.

Aby Králová dosáhla co nejorganičtější struktury, byl každý kousek skla vyrobený zvlášť a ručně v Česku. A odborníci je k sobě přichytili až v rámci finální instalace. Motýli jsou navíc vybaveni světelným zdrojem a díky naprogramovaným dynamickým scénám mají vyvolat dojem, že ožívají před očima.

preciosa lighting

Foto: Preciosa Lighting

Světelná instalace v Singapuru

Jenže aby se křišťál na letišti skutečně mohl uplatnit, bylo potřeba splnit požadavky na stabilitu a pevnost. Tak, aby přistávající a vzlétající letadla instalaci neohrozila. Otřesy a vibrace tu řeší nenápadné připevnění křišťálových listů ke kovovým ramenům, tedy větvím stromu. Jen uchycení a skla firma vyvíjela týdny.

Skutečnost, že se projekt uplatnil na letišti Changi, znamená pro Preciosu velký úspěch. Jde o velký dopravní uzel a zároveň světoznámé centrum zábavy. Changi je moderní komplex, který v sobě skrývá mimo jiné zahradu, čtyřicetimetrový interiérový vodopád padající skrz sedm podlaží nebo les s vlastním mikroklimatem.

Letištěm v minulosti prošlo až 82 milionů cestujících ročně a jeho pozice je výjimečná. V prestižním žebříčku nejlepších letišť světa Skytrax se v průběhu let stalo vítězem celkem jedenáctkrát. 

Pro skláře z Kamenického Šenova jde zároveň už o druhou světelnou instalaci na mezinárodním letišti v posledním roce. Na opačné straně zeměkoule totiž od července dominuje americkému letišti v Los Angeles svítidlo Crystal Swell, které zas představuje vlny oceánu. Zároveň ale odolá zemětřesení o sedmi stupních Richterovy škály.

V minulosti už ve firmě Preciosa Lighting pracovali mimo jiné na lustrech pro nejdražší jachtu na světě, věhlasné hotely nebo paláce arabských šejků a jejich práce je k vidění také v obchodním domě Palladium na náměstí Republiky v Praze.

Architektonické návrhy včetně designu interiérů singapurského projektu byly dílem architektů z RSP Architects Planners & Engineers ze Singapuru. Preciosa Lighting spolupracovala s hlavním dodavatelem letiště, místní společností Takenaka.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym