Liberland Víta Jedličky jde do metaverza. Virtuální svět, kde můžete mít pozemek i založit firmu, navrhlo studio Zahy Hadid
Studio Zaha Hadid Architects vytvořilo virtuální město, které v takzvaném metaverzu (virtuálním vesmíru) navazuje na projekt Liberland. To je neuznaný stát na sporném území mezi Chorvatskem a Srbskem, který před sedmi lety vyhlásil český aktivista Vít Jedlička. Město stvořené studiem má nést název Liberland Metaverse.
Jak se tam člověk dostane? Jednoduše skrze svého avatara. Ten bude moci navštěvovat digitální budovy a platit kryptoměnou. Konkrétněji bude město spolupracovat s platformou Mytaverse, která vytváří 3D prostředí, v němž je možné se pohybovat.
Nejde o žádný vtip. Studio, které ve světě proslavily futuristické stavby, se skutečně rozhodlo jít o krok dál. „Liberland Metaverse má být průkopníkem rozvoje Liberlandu, bude ale také fungovat jako samostatná říše virtuální reality,“ popsal pro magazín Dezeen Patrik Schumacher, někdejší společník architektky Zahy Hadid, který se stal po její smrti ředitelem studia.
Město se podle něj má stát hlavním zázemím pro takzvaný web 3.0. Ten by měl přinést evoluci internetu a poskytnout svobodnější, ale zároveň i bezpečnější prostředí, ve kterém budou hrát značnou roli kryptoměny. A také by měl zamezit tomu, aby společnosti vydělávaly na uživatelských datech.
„Už bylo na čase proměnit nápady v něco konkrétního. Je důležité ukázat světu, že to se zahájením rozvoje v Liberlandu myslíme vážně,“ uvedl Jedlička pro americký server Quartz. Virtuální prostor má sloužit především jako jakýsi hub, ve kterém budou vznikat kryptoprojekty či kryptospolečnosti. Lidé si tam zároveň budou moci koupit pozemky. Tím zároveň získají podíl i v pozemském Liberlandu.
Zaha Hadid Architects v místě „postaví“ radnici, náměstí nebo výstavní centrum. To všechno v podobě, která je pro studio typická. Prim tedy bude hrát organický design s oblými tvary inspirovaný přírodou. To všechno budou splňovat i další budovy, ovšem pro normálního pozemšťana budou přeci jen trochu zvláštní. Studio totiž navrhlo i takové stavby, které nebrzdí zemská gravitace.
Celý projekt vytvořilo studio Zahy Hadid v parametrickém designu, což je metoda navrhování budov pomocí algoritmů. Virtuální realita podle Schumachera tento způsob architektury posune ještě dál, jednoduše proto, že umožní stavět to, co v reálném světě nelze. Schumacher tak hovoří o urbanismu bez omezení.
V budoucnu by se pak virtuální Liberland mohl podle architekta stát vzorem pro skutečný Liberland. „Naše pojetí metaverza je založeno na realistickém designu a realistickém ztvárnění,“ uvedl. Zároveň dodal, že projekt by měli zejména mladší architekti brát vážně, dokud je ještě ve fázi rozvoje.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPolitik a aktivista Vít Jedlička vyhlásil Liberland na neobydleném území mezi Chorvatskem a Srbskem samostatným státem v roce 2015. Chybí mu samozřejmě široké mezinárodní uznání, a to z jakékoliv země pod Organizací společných národu. I tak se ale Jedlička dostal se svým projektem překvapivě daleko. Už jen proto, že se mu podařilo navázat oficiální vztahy s Haiti nebo Somalilandem, neuznaným státem na severu Somálska.
Server Quartz také uvedl, že Liberland má nyní sedm tisíc elektronických občanů, dalších 780 tisíc o občanství žádá. Podle Jedličky je přitom největší zájem právě letos. A to v souvislosti s pandemickými opatřeními. „Myslím, že je shoda na tom, že musí přijít něco nového,“ uvedl Jedlička.