Lidé musí chápat, jak fungují peníze. Pak se nám bude líp žít, říká tvůrkyně ekonomických olympiád
Projekt školních ekonomických olympiád se z Česka a Slovenska pomalu šíří do celého světa, studenti se jich účastní v Asii, Evropě i Americe.
Martina Bacíková na jaře 2016 nevěděla, co se sebou. Bylo jí dvacet jedna let a její startupový pokus skončil nezdarem. „Zní to samozřejmě směšně, ale měla jsem tehdy pocit, že se mi zhroutil svět,“ směje se. Netruchlila ale dlouho – dostala totiž nápad, že bude coby bývalá úspěšná účastnice biologických olympiád pořádat své vlastní žákovské soutěže, ovšem zaměřené na finance. Tak vznikly ekonomické olympiády, kterých se letos po celém světě účastní přes sto tisíc dětí a projekt se už rozrostl i na Ukrajinu, do Číny i do Íránu. A aktuálně má namířeno do Spojených států.
Česko zůstává z pohledu zapojených škol největším trhem – ekonomických olympiád, jejichž krajská kola probíhala v lednu a únoru, se tu účastí kolem čtyřiceti procent zdejších středních škol. „Celkem jsme tu letos měli 30 800 studentů,“ říká Bacíková s tím, že celorepublikové finále proběhne v červnu v Praze. V září se pak v Bratislavě uskuteční finále světové.
Tam kromě českých a slovenských finalistů přijedou i zástupci z dalších šestnácti zemí, letos nově právě také z Vietnamu, USA nebo Ukrajiny „Ukrajina mě strašně mile překvapila. Člověk by si řekl, že tam mají úplně jiné starosti, ale máme tam přes tři sta přihlášených středních škol,“ zdůrazňuje osmadvacetiletá zakladatelka Institutu ekonomického vzdělávání (INEV), který ekonomické olympiády pořádá a zastřešuje.
Jeho zahraniční expanze pak v mnohém připomíná McDonald’s: „Fungujeme na bázi takových neziskových franšíz. Kdybyste se podíval na olympiády v cizině, jsou k nerozeznání od těch v Česku. Včetně otázek či vizuální podoby. Toto vše, stejně jako pomoc s organizací testování ve školních kolech prostřednictvím našeho speciálního softwaru, INEV poskytuje zdarma. Liší se vlastně jen jazyk a lidé.“
Podle Bacíkové se partneři, zpravidla místní neziskové organizace, které pak mají pořádání v dané zemi na starost, hlásí sami. Olympiády jsou pro účastníky i školy zdarma, jen v Asii na účast obvykle rodiče školám přispívají, protože v zemích jako Čína nebo Vietnam neexistuje filantropická komunita, která by aktivity, jako je podpora finanční gramotnosti, zafinancovala.