Lidé nemají kde bydlet, tak odchází. Brno potřebuje nový územní plán, říká městský architekt Sedláček

Michal Sedláček pracoval v New Yorku, Moskvě a Los Angeles. Teď je ředitelem Kanceláře architekta města Brna a bojuje za nový územní plán.

Eliška NováEliška Nová

clanek_2360x1180-17

Foto: CzechCrunch

Hostem podcastu Město je brněnský městský architekt Michal Sedláček

0Zobrazit komentáře

Uzemní plán Brna je z roku 1994 a moravská metropole už dlouhé roky pracuje na novém. Kancelář architekta města Brna doufala, že v červnu bude hotovo. Nakonec ale plán radní vrátili k přepracování. Nad novým dokumentem, který je zásadní pro rozvoj města, tak visí opět otazník.

„Kratší cesta k novému plánu potrvá zhruba devět měsíců, dlouhá klidně i dva roky,“ uvedl v novém díle podcastu Město, který si můžete poslechnout na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či YouTube, architekt a ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček.

Lidé podle něj kvůli tomu z Brna odcházejí. V moravské metropoli totiž není možnost stavět. Lidé tak nemají kde bydlet. V posledních letech to byla až dvě procenta obyvatel. Přitom se odhaduje, že do roku 2050 tu bude žít na místo současných 380 tisíc obyvatel půl milionu lidí. Podle Sedláčka se proto stěhují za město.

A proč radní plán k přepracování vrátili? Prý aby se ještě vylepšil. „Lepší ale znamená vyhovět víc lidem. Když ale vyhovujete více a více, ztrácí se koncept územního plánu. Nemůžete to udělat tak, že vezmete všechny připomínky a námitky a vyhovíte jim. To už pak není územní plán,“ popisuje Sedláček.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Potíže se schvalováním plánovací dokumentace měla také Praha, trápí ale i další města. Projednat nový plán je podle Sedláčka nemožné skoro ve všech městech. „Říkáme tomu minové pole. Nebo také občanská válka. Důvod, proč to tak je, je, že se tu lidé mají dobře. Není proto tak velký tlak na změnu,“ míní ředitel brněnských městských plánovačů.

Brno se tak spolu s dalšími městy zapojilo do iniciativy City Deal, která řeší například i problematiku vlastních stavebních předpisů. Samosprávy přitom argumentují tím, že by nemělo jít o záležitosti podle identického zákona, protože každé město je jiné.

Ještě před tím než Sedláček svůj pracovní život spojil s Brnem, navrhoval stavby v New Yorku, v Moskvě a v Los Angeles. „V New Yorku jsem působil čtyři roky. Přijel jsem zrovna, když začínala recese. Ta přitom mezi prvními zasáhne téměř vždy architekty. Já jsem práci měl, ale nebyla zajímavá, přestože jsem byl v New Yorku,“ vypráví architekt.

Jeho přítelkyně tehdy odjela do Moskvy, byla nadšená a chtěla, aby za ní přijel. A tak rozdávala jeho vizitky. „Začaly mi volat britské firmy z Moskvy, jestli bych se tam nepřestěhoval. Tak jsem to zkusil. Nakonec jsem tam byl tři roky. V Moskvě jsou ale dlouhé zimy. První rok je to sen českého dítěte, čtyři až pět měsíců sníh. Druhý rok už je to moc a třetí už tam žít nechcete. Tak jsem odjel,“ vysvětluje.

Nakonec skončil ve slunném Los Angeles, kde navrhoval i koncertní sál Walta Disneyho.

Podcast Město s architektem Michalem Sedláčkem si můžete poslechnout na SpotifyApple PodcastechGoogle Podcastech či na YouTube. Uslyšíte v něm mimo jiné odpovědi na tyto otázky:

  • Jaké jsou největší problémy územního plánování v Česku?
  • Proč je důležité schválit nový územní plán Brna?
  • Proč chtějí velká města tvořit vlastní předpisy, podle kterých se dál rozvíjí?
  • Je rozdíl navrhovat domy v New Yorku a v Moskvě?
  • Jaké to bylo navrhovat koncertní halu Walta Disneyho?

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Nejvýše položený apartmán světa má terasu jako dva průměrné české byty. Stojí šest miliard

Třída miliardářů je část Manhattanu, kde si byty kupují ti nejbohatší. V nejvyšším rezidenčním mrakodrapu si můžou koupit unikátní penthouse.

Luboš KrečLuboš Kreč

central-hp

Foto: Serhant

Nejvýše položený apartmán světa

0Zobrazit komentáře

Central Park Tower není jen tak obyčejný mrakodrap. Je to totiž nejvyšší rezidenční mrakodrap světa a celkově patnáctá nejvyšší budova planety. Měří 472 metrů a v jejích nejsvrchnějších patrech, doslova pár metrů pod střechou opatřenou heliportem, se nachází nejvýše položený penthouse světa, který je současně nejdražší newyorskou nemovitostí. Ano, těch nej není nikdy dost.

Developerská společnost Extell, která dům postavila v letech 2019 a 2020, patří k lídrům lukrativního nemovitostního trhu na Manhattanu. Specializuje se na vyšší cenový segment, ostatně v minulosti čelila kritice, že ve svých projektech zbudovala dva vchody – jeden pro nejbohatší majitele, druhý pro zbytek osazenstva. Ani Central Park Tower, která vyšla na více než tři miliardy dolarů, tedy 75 miliard korun, není pro každého.

Mrakodrap se tyčí nad Central Parkem v lokalitě známé jako Třída miliardářů. Byty si tam kupují byznysoví titáni jako Bill Ackman nebo Michael Dell, o kousek vedle pak stojí další slovutný dům, a to nejútlejší mrakodrap světa Steinway Tower. V něm se prodávaly apartmány v přepočtu za 1,5 miliardy korun, jenže taková suma bledne vedle toho, co je nyní k mání v Central Park Tower.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Realitní makléř Ryan Serhant, jehož agentura opulentní penthouse prodává, jej inzeruje jako příležitost, která se naskytne jednou za život. Aby ne, když je u ní cenovka 250 milionů dolarů, což je více než šest miliard korun. Jestli to stojí za to? Považte sami…

Rozloha bytu je 1 630 metrů čtverečních, zabírá celkem tři patra a k dispozici je v něm sedm ložnic, dvě kuchyně a osm koupelen, jen venkovní terasa má rozlohu 133 metrů čtverečních. Jen pro srovnání –průměrná bytová jednotka v Česku má 66 metrů, takže tato terasa je velká jako dva typické české byty.

V newyorském apartmánu je také několik zasedacích místností, prosklené schodiště s výhledem na město nebo dokonce tančírna s devítimetrovým stropem. Návrh interiérů mělo na starost houstonské Rottet Studio.

sklo

Foto: Serhant

Prosklené schodiště v apartmánu v Central Park Tower

Devítimístná cenovka je pro New York celkem neobvyklá, takto extrémně drahé nemovitosti se prodávají spíš v jiných částech USA. Ne že by Manhattan byl levný, naopak, jenže tamní byty jsou i přes vysoké ceny za metry čtvereční relativně malé, takže i výsledné ceny atakují spíše desítky než stovky milionů dolarů.

„Je to pro New York City velmi signifikantní. Na trzích, jako je Palm Beach nebo Hamptons se nemovitosti s devítimístnými cenovkami objevují častěji. Velikost a objem tohoto apartmánu je něco, co si Newyorčané jen stěží mohou představit. Tolik prostoru… Je to zkrátka sídlo v oblacích,“ řekl pro magazín Forbes Ryan Serhant.

Kdo by měl zájem o penthouse, který dostal skoro až indiánské jméno Ten, který ční nad všemi ostatními, může se přihlásit na tomto linku. Je dokonce možné, že cena půjde časem dolů. Přeci jen recese klepe na dveře a známky toho, že realitní trh, včetně toho VIP, chladne, přicházejí jak z New Yorku či Londýna, tak i z Čech.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání