Lidé se bojí, aby byla závěť platná, tak ji radši nesepíší. Přitom by mohla pomoci i dobročinnosti
Nový projekt umožňuje sepsat závěť doma na počítači. Lze ji pak kdykoliv upravit, než ji člověk před svědky podepíše.
Počet lidí v Česku, kteří mají v úmyslu sepsat poslední vůli, se podle agentury Ipsos v loňském roce zvýšil na 32 procent. Podíl na tom má podle šetření i proběhlá pandemie covidu. Většina lidí ale stále umírá, aniž by dokument sepsali. Což by mohli i sami, bez asistence, zákon to totiž také umožňuje. Proto vznikl pod týmem právníků projekt, který zájemce provede sepsáním závěti. Lidé tak mohou využít i možnost darovat část majetku na dobročinné účely.
Projekt Poslední věta vznikl na začátku letošního roku a aktuálně eviduje každý měsíc desítky hotových a stovky připravovaných závětí. „Lidé si závěť často nesepisují doma ze strachu, aby byla platná. Ve většině případů ji tak radši nesepíší vůbec,“ říká jeden ze zakladatelů David Němeček.
Právě obava lidí z toho, že je sepsání závěti složité, ho dovedla se společníky k nápadu vytvořit webovou stránku, která by celý proces usnadnila. „Vytvořili jsme systém, který vás jednoduše krok za krokem provede sepsáním závěti a vše srozumitelně vysvětlí. Tou největší výhodou sepsání závěti u nás je, že si vše můžete v klidu rozmyslet, k rozepsané závěti se kdykoliv vrátit nebo ji také změnit. Nemusíte si sjednávat schůzku u notáře,“ vyjmenovává advokát.
„Hotová závěť zůstává v systému, ale je zašifrovaná, tudíž my její obsah nevidíme a s nikým ho nesdílíme. Jediný, kdo se k závěti dostane, je sám autor, a to nejčastěji při úpravách,“ říká. Příprava závěti přes systém Poslední věty stojí necelé dva tisíce korun a David Němeček tvrdí, že díky tomu, jak je systém robustní a v celém procesu není třeba zásah člověka, si může dovolit být levnější než právníci.