Lidé si důležitost cvičení neuvědomují. Jsme generace, která to musí změnit, říká šéf Form Factory

Štefan Blahovec žije aktivní životní styl odmala – a teď v roli šéfa sítě fitness center motivuje ostatní, ať s tím pro své dobro také začnou.

blahovec_1

Reprofoto: Čestmír/YouTube

Štefan Blahovec, šéf Form Factory

0Zobrazit komentáře

Každý, kdo chce mít dobrý život, by měl číst, cestovat a cvičit. Alespoň podle tohoto hesla se řídí Štefan Blahovec, který stojí za sítí fitness center Form Factory, jež se dlouhodobě snaží motivovat lidi k pohybu. A i když je všeobecně známé, že právě aktivní způsob života má řadu pozitivních dopadů na zdraví, v Česku pravidelně cvičí asi jen pětina populace. „Je to největší investice, kterou pro sebe můžete udělat,“ říká.

Štefan Blahovec se okolo sportu a cvičení pohybuje už od dětství – a vzhledem k tomu, že je šéfem Form Factory, ví o světě fitness více než běžný člověk. I proto si tak všímá nejrůznějších mýtů, které se okolo cvičení ve specializovaných klubech vznáší. „Lidé vlastně nevědí, že fitness centra nejsou jen o zvedání činek. Mohou tam klidně tancovat, případně aktivně relaxovat pomocí jógy nebo pilates,“ uvádí v podcastu Čestmíra Strakatého.

Reaguje tak na velmi častou výmluvu, kdy lidé říkají, že je to nebaví, aniž by věděli, z čeho si mohou vybírat. Najít si naplňující činnost je jedna z klíčových věcí, na kterou je třeba se zaměřit, když s aktivním životním stylem lidé začínají. „Jsem i zastánce bojových sportů, například juda nebo brazilského jiu-jitsu pro děti, což je ideální pohyb pro start a průprava pro případnou sebeobranu,“ doplňuje.

Neznalost spojená s nedostatkem motivace a disciplíny se pak odráží na datech, na která se Blahovec odvolává. Ta říkají, že v Česku a na Slovenku se „pravidelně hýbe“ pouze dvacet procent populace – a obě země se nacházejí na nejnižších příčkách v Evropské unii. Například ve Finsku se má aktivnějšímu životnímu stylu věnovat až sedmdesát procent národa. „Horší už je jen Rumunsko a Bulharsko,“ zmiňuje Blahovec.

To, že Češi a Slováci moc necvičí, dává za vinu i všeobecnému vnímání fitness. Zmiňuje situaci, která nastala během pandemie koronaviru, kdy byla fitness centra jako první zavírána a jako poslední otevírána. Proč? Podle Blahovce proto, že politici – a společnost obecně – mají fitness stále zafixováno jako něco, kam chodí vyhazovači, taxikáři a steroidy napěchovaní chlapi zvedat těžké váhy. Takže to není nic důležitého.

„Často na přednáškách lidem říkám, ať si zavřou oči a představí si v hlavě slovo fitness. Co je asi tak napadne… A stále slyším, že mají před očima časopis Fitness s Arnoldem Schwarzeneggerem na přebalu,“ říká Blahovec a doplňuje, že ruku v ruce s tím jdou i mýty, proč lidé nechodí do fitka. Mohou mít totiž obavy, jak se na ně budou ostatní dívat a hodnotit jejich vzhled. „Každý si dnes ale hledí svého,“ dodává.

Na druhou stranu sám uznává, že se muži občas „kouknou“ na ženu – a naopak. I to má být důvod, proč málokdy funguje rozdělení fitness center na dámskou a pánskou část. „Fitka mají velký sociální aspekt. Takže když se bavíme o výhodách fitness center – od zdraví po štíhlost –, tak ten sociální aspekt je hodně velký. Znám dost příkladů lidí, kteří se dali dohromady právě ve fitku,“ uvádí Blahovec.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Debata se stočila také k tomu, proč je cvičení a zdravý životní styl jako takový tou největší investicí, kterou může člověk sám pro sebe udělat. Zatímco teď některé lidi s nadváhou nemusí nic bolet, za dvacet let to jejich klouby mohou výrazně pocítit. A proto má být podle něj vhodné si takto odůvodnit i cenu permanentky do fitness center.

V podcastu Štefan Blahovec rozebírá i problematiku takzvaného bodyshamingu, která je s nárůstem sociálních sítí čím dál větší, řeší postupy, jak s cvičením začít, zmiňuje, jaké civilizační choroby nedostatek pohybu způsobuje, a také pokládá na stůl dvě klíčová slova – motivace a disciplína.

Vydělal miliardy sázkami na to, co se ve světě stane. Teď říká: Rostou šance, že bude globální válka

Ray Dalio, zakladatel Bridgewater Associates, zvýšil šanci, že dojde na mezinárodní válku, z 35 na 50 procent. Kvůli Izraeli a Ukrajině, ale nejen jim.

Luboš KrečLuboš Kreč

tonda-3

Foto: CzechCrunch

Investor Ray Dalio

0Zobrazit komentáře

Konflikt mezi Izraelem a Palestinci přešel do další fáze – a to ještě nedošlo na chystanou pozemní invazi armády do Pásma Gazy, kde mají své zázemí teroristé z Hamásu, kteří předminulý víkend povraždili na 1 400 lidí na jihu židovského státu. V úterý večer došlo k explozi v areálu velké gazanské nemocnice a zemřely stovky lidí. Přestože není jasné, kdo explozi způsobil, zprávy o ní zafungovaly jako šoková vlna napříč regionem. Jako by se naplňoval scénář, který před pár dny nastínil Ray Dalio, legendární investor, zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates a náruživý milovník historie.

„Vycházím z perspektivy, kterou jsem získal studiem historie. A také z padesáti let zkušeností, během nichž jsem sázel na to, co je pravděpodobnější, že se stane. A na základě toho se mi zdá, že válka Izraele s Hamásem je dalším klasickým příkladem nešťastného kroku směrem k násilné a mezinárodní válce,“ píše čtyřiasedmdesátiletý burzián na síti LinkedIn, kde je velmi aktivní.

Proč brát jeho slova vážně, když chytrolínů, kteří se přes noc přerodili v experty na Blízký východ, je například X (dříve Twitter) plný? Protože Dalio není jen tak někdo a dynamice v geopolitice se věnuje desítky let. A většinou mu jeho sázky vyšly – Bridgewater je aktuálně největší hedgeový fond v USA, ve správě má 124 miliard dolarů (to odpovídá zhruba ročnímu rozpočtu České republiky), patří mezi pět nejziskovějších a samotný Dalio má podle Forbesu jmění přesahující 15 miliard dolarů.

Navíc Ray Dalio mnohem dřív než jiní rozpoznal potenciál Číny a dlouhodobě v ní investoval. Právě Říši středu opakovaně označuje za novou velmoc a předvídá jí zářnější budoucnost než USA či Evropě, jakkoli svůj entuziasmus vůči ní v posledních letech s tím, jak tamní vůdce Si Ťin-pching utáhl mocenské šrouby, přece jen snížil. Ve svých prognózách se hodně obrací do minulosti, pracuje s daty a o tom, jak se měnil, mění a bude měnit světový řád, publikoval několik knih.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je pravděpodobné, že otřesné obrázky, které vidíme nyní z Gazy, budeme vídat i nadále, jak bude válka eskalovat a bude se rozšiřovat do dalších zemí,“ připomíná Dalio. A o pár řádek dál konstatuje, že válka v Gaze a samozřejmě také ta na Ukrajině zásadně zhoršují vyhlídky pro světový mír: „Šance, že tyto dva ohraničené konflikty přerostou do rozměrů mezinárodní žhavé války, v nichž se střetnou hlavní světové mocnosti, stoupla z 35 procent na 50 procent.“

Takto nastíněnému rozšiřování konfliktů odpovídá i překotné dění kolem Izraele, který se každým dnem chystá zahájit pozemní invazi do Pásma Gazy, kde se ukrývají teroristé z Hamásu. Ti běžně využívají civilní objekty jako své skrýše a obyčejné lidi nebo pacienty nemocnic tak mají v podstatě jako živé štíty. V úterý večer došlo v gazanské nemocnici Al-Ahlí k explozi, která si podle palestinských úřadů vyžádala přes 500 obětí.

A protože Palestinci okamžitě označili za viníka izraelské letectvo a zprávy o tom se rychle rozšířily, reakce na sebe nenechala dlouho čekat: jordánský král zrušil jednání arabských vůdců s americkým prezidentem Joem Bidenem, který do oblasti přiletěl, v Turecku, Egyptě nebo Maroku vyrazily do ulic na protest proti Izraeli tisíce lidí, Saúdská Arábie už dříve formálně pozastavila jednání o normalizaci vztahů s Jeruzalémem.

kofron

Přečtěte si takéIzraelci se uchlácholili, Gazu přehlíželi, říká Jan KofroňIzraelci se uchlácholili, Gazu přehlíželi a příliš spoléhali na svou převahu, říká vojenský expert

V nastalém humbuku trochu zanikají detaily, které o explozi v nemocnici průběžně zveřejňuje izraelská armáda. Ta publikovala několik fotografií a videí pořízených drony, které by měly dokazovat, že za výbuchem ve skutečnosti stáli teroristé z Islámského džihádu. Údajně se jim pokazila raketa, již vypálili na Izrael. Jeho zpravodajci mají navíc k dispozici odposlechy důstojníků Hamásu, jak si o chybě džihádistů povídají. „Teroristé zabíjeli naše děti a teď zabíjejí i ty vlastní,“ nechal se slyšet premiér Benjamin Netanjahu.

Na Blízkém východě byly na spadnutí velké změny, sblížení Izraele se Saúdskou Arábii by zásadně přeskládalo mocenskou architekturu regionu, který má velký význam pro světový mír. Jak to dopadne, je ale nyní ve hvězdách. A právě velké geopolitické rozpory bývají podle Raye Dalia jedním z důvodů, proč nakonec historicky došlo k obřím mezinárodním válkám. Dalšími podle něj byly velké dluhy, které nahromadily ekonomiky, přírodní změny a změny dané rozvojem technologií.

A teď si do toho zasaďte globální oteplování, umělou inteligenci, vzestup Číny a její spory s USA a právě bobtnající konflikty na Ukrajině a teď i v Izraeli.