Lionel Messi se spojil s Disney. Bude pod ním hrát jako fotbalista z alternativního vesmíru

Po dokumentech pro Apple bude slavný Argentinec součástí nabídky na Disney+. Jeho virtuální podobizna si zahraje v animovaném seriálu.

Filip HouskaFilip Houska

lionel-messi-2

Foto: Filip Houska/CC / Sony / Depositphotos

Lionel Messi v novém seriálu

0Zobrazit komentáře

Nikdo si nedokáže představit, jakou tíhu musel nést, když nastupoval do zápasů svého posledního mistrovství světa. Věděl, že titul musí vyhrát. Ne pouze pro sebe, ale i pro argentinský lid. A také to dokázal – v naprosto fascinující atmosféře, na kterou fotbaloví fanoušci nikdy nezapomenou. Nejen o tom je jeden z nejlepších sportovních dokumentů o Lionelu Messimu, který vysílá Apple. Teď se ale hvězdný hráč objeví i jinde – a srdíčka zaplesají hlavně dětem.

Když jeden z nejlepších fotbalistů všech dob opouštěl španělskou Barcelonu, respektive francouzské PSG, a mířil hrát do zámoří, šlo o obrovskou sportovní událost. Lionel Messi se totiž domluvil s legendou sportu Davidem Beckhamem, který vlastní americký tým Inter Miami, a od loňského července Argentinec hájí jeho barvy.

Jestli měl někdo Američany naučit miloval evropský fotbal, byl to právě on. A popularita tohoto sportu ve Spojených státech hned po jeho nástupu skutečně vyletěla nahoru. Velkou měrou tomu pomohl i Apple, který využil situace a poslal Messimu nabídku na spolupráci, v rámci které se domluvili na natočení minimálně dvou dokumentárních sérií.

messi

Foto: Inter Miami CF

Lionel Messi v dresu Interu Miami

Nejprve šlo o záležitost Messi Meets America, která v několika dílech sleduje jeho očekávaný vstup do MLS, tamní nejvyšší fotbalové ligy. Tam se potkal s dalšími špičkovými fotbalisty z Evropy, později i se Sergiem Busquetsem nebo Jordim Albou, svými bývalými spoluhráči z Barcelony, kteří do Interu Miami také přišli.

Letos v březnu pak Apple na své streamovací službě Apple TV+ vyrukoval s biografickou sérií Messi’s World Cup: The Rise of a Legend, která je postavena na neuvěřitelné jízdě argentinského národního týmu na posledním mistrovství světa v Kataru. A podle recenzí jde o jeden z nejlepších dokumentů, který kdy o Messim vznikl.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dosud ale o aktuálním mistru světa byly natočeny vesměs jen seriózní věci, které mapují jeho život a kariéru. Co ale nějaká zábava? Ideálně animovaná a správně vyhnaná do nereálného světa? Právě na ní už druhým rokem pracují v Sony. Jenže teď zatím nedokončený seriál koupilo Disney – a očekává se, že vyjde za několik měsíců.

Novinka se jmenuje Messi and the Giants a půjde o dobrodružný animovaný seriál, v jehož hlavní roli bude stát Leo, obyčejný dvanáctiletý chlapec s nesmírným talentem, ale i velkým problémem. Ten bude mít za úkol zachránit kdysi vzkvétající svět Iko, který je teď v troskách, protože byl vydán napospas obrům, vládcům deseti říší.

messi-and-the-giants

Foto: Sony

První záběry z Messi and the Giants

„Vždycky jsem snil o tom, že se budu podílet na projektu, který bude s mladými generacemi sdílet sportovní hodnoty. S týmovostí, vytrvalostí, disciplínou a tvrdou prací skutečně není nic nemožné. Už od dětství jsem vždy miloval animované seriály a těším se, až se na tento seriál budu dívat se svými vlastními dětmi,“ řekl Messi.

Do seriálu má být zahrnuta i trefná paralela s Messiho menším vzrůstem, jelikož jeho virtuální podobizna bude oproti obrům, tedy úhlavním padouchům, opravdu malá. I tak se ale do čela boje má postavit. Jaká bude spojitost s fotbalem, je otázkou, očekává se ale, že se bude prolínat napříč celým seriálem, kde jedna epizoda bude mít něco přes dvacet minut.

„Fotbal je nejoblíbenějším sportem na světě, který spojuje a uchvacuje miliony fanoušků všech věkových kategorií. Jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat s Lionelem Messim a Sony Pictures Television, protože víme, že témata rodiny, přátelství a týmové práce budou rezonovat nejen u fotbalových nadšenců, ale u všech, kteří mají rádi skvělé příběhy,“ zmínil Ayo Davis z Disney.

Kdy nový seriál dorazí, se přesně neví. Spekuluje se o tom, že by mohl být dostupný v příštím roce s tím, že nejprve ho bude vysílat televize od Disney, poté se dostane na streamovací platformu Disney+.

Jak vnímají Hru na oliheň v Koreji? Cítí z ní nostalgii a vidí v ní současné problémy, říká koreanistka

Michaela Lee je odbornicí na korejskou kulturu – a pro CzechCrunch přiblížila, jak Hru na oliheň vnímají právě v zemi vzniku.

Michal MančařMichal Mančař

Squid Game S2 Won Ji-an as Se-mi in Squid Game S2 Cr. No Ju-han/Netflix © 2024

Foto: Netflix

Druhá série Hry na oliheň neboli Squid Game vypovídá leccos nejen o korejské společnosti

0Zobrazit komentáře

Už 26. prosince se na Netflix vrátí jeho největší hit – Hra na oliheň neboli Squid Game. Jihokorejský seriál ukazující brutální soutěž, v níž jde o velké peníze, ale především o život. Jak globální úspěch Hry na oliheň vnímají diváci v Koreji? Vidí v něm něco víc než evropský divák? A jaké další korejské seriály stojí za zhlédnutí?

Michaela Lee je přední česká koreanistka, v Jižní Koreji dlouho žila a vedla tamější České centrum. I díky tomu může českému divákovi přiblížit, jak sami Korejci vidí svůj největší současný kulturní artikl – hit Netflixu jménem Hra na oliheň. Netflixovský seriál se na druhý svátek vánoční vrátí na streamovací službu se svou druhou řadou, po níž bude příští rok následovat ještě ta třetí, poslední.

Hlavní hrdina Song Ki-hun (jehož skvěle ztvárnil I Čong-dže) se ve Hře na oliheň účastní titulní soutěže, v níž soutěžící s vidinou pohádkového zbohatnutí – často kvůli dluhům a jinak tragickým osudům – nasazují své životy. Strhující, někdy až brutální podívaná kralovala žebříčkům sledovanosti i v Koreji. „Seriál tam vzbudil stejnou senzaci jako v zahraničí,“ říká pro CzechCrunch koreanistka Michaela Lee.

Hra na oliheň se stala nejsledovanějším seriálem Netflixu, na kontě má řadu ocenění. „Například Hwang Tonghjok získal jako první režisér pocházející z Asie cenu Primetime Emmy za nejlepší režii dramatického seriálu. Je to tedy další z řady úspěchů korejské kulturní vlny,“ dodává expertka na východoasijskou zemi.

Squid Game, jak zní anglický název série, je z velké části srozumitelná i českému divákovi. Kritika kapitalismu je univerzální, napínavé a brutální úkoly šokují či baví bez ohledu na původ či jazyk. Činnosti soutěžících na obrazovce jsou nicméně inspirované tradičními hrami korejských dětí, které sice nejsou složité na pochopení, ale už nějakou překážku v jednoznačné interpretaci představují.

Zůstává tedy ve Hře na oliheň českému divákovi skryto i něco dalšího? „Při sledování jednotlivých her pocítí korejský divák, hlavně ta starší generace, určitou dávku nostalgie, protože jsou to hry, které v dětství sami hráli,“ odpovídá Lee. Ale především je Squid Game relevantní i v kontextu dnešní doby.

„Scénárista pečlivým výběrem všech postav skládá pestrou mozaiku současné korejské společnosti a jejích aktuálních problémů. I když je prostředí her nereálným světem, zachycuje skutečnou společnost, reálně existujícího člověka,“ dodává odbornice, která v roce 2013 zakládala a později i několik let vedla České centrum v Soulu.

Jinak je ale seriál podle koreanistky velice dobře srozumitelný divákům po celém světě. „Což je také jedním z důvodů jeho popularity. Určitě by se našly detaily, které na korejského diváka působí emotivněji, ale nemyslím si, že by to pro pochopení seriálu bylo nějak zásadní,“ dodává.

A když je řeč o jednom jihokorejském hitu, nejde se nezeptat na ty další. Kterých i český uživatel při zběžném omrknutí streamovací služby na Netflixu uvidí nespočet. „Korejci jsou velkými fanoušky seriálů a tomu odpovídá i ohromná produkce a žánrová různorodost. Kdyby chtěl člověk sledovat všechny, nedělal by nic jiného,“ říká Lee.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jaké seriály mají v Jižní Koreji nejraději? Jsou to ty, které mají se Hrou na oliheň – i když ta tak činí skrze pokřivenou reality show a maskované záporáky – společné zachycení života současné společnosti. „Je to tedy něco, co sami diváci prožili či prožívají, a mohou tak obsah sdílet,“ míní Lee.

Jaké tituly by koreanistka českým divákům doporučila? „Z toho, co jsem sama viděla, například seriál Sky Castle z roku 2018, který najdete také na Netflixu. Opět nahlédnete do současné korejské společnosti a jejích hodnot. Uvidí stinné stránky korejského vzdělávacího systému a vysoké nároky a očekávání, které jsou kladeny na děti,“ říká.

Už první okamžiky Sky Castle by mohly nalákat – seriál začíná scénou, kdy matka z dobře situované rodiny vyjde na zahradu rodinného domu a spáchá sebevraždu. „A to poté, co je její syn přijat na medicínu na Soulskou národní univerzitu, nejprestižnější korejskou univerzitu, sen každého studenta. Více již nebudu prozrazovat, abych diváky nepřipravila o překvapivé rozuzlení celé zápletky,“ dodává Lee.

Tím ale výčet titulů nekončí. „Z dalších úspěšných počinů korejské tvorby dostupných na Netflixu mohu zmínit například Incomplete Life zachycující život obyčejného člověka v zaměstnání, historické drama o bojovnících za korejskou nezávislost Mr. Sunshine, seriál D.P. z vojenského prostředí či thriller o pomstě The Glory,“ uzavírá Michaela Lee. Takže až 26. prosince bingewatchnete Hru na oliheň, budete i potom mít na co koukat.