Live

zobrazit nejnovější

3. 10. 2023 13:17

Rychlá zpráva

Migrace roste, Polsko od zavede dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem

Polsko od dnešní půlnoci zavede dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem. Jde o krok v koordinaci s Českem, které od středy zavádí namátkové kontroly na svých východních hranicích. Reagují tak na rostoucí migraci. Stále větší oblibu získává takzvaná balkánská trasa vedoucí z Turecka do Německa, její přesná podoba má několik variant. Podle slovenského premiéra Ľudovíta Ódora migrace potřebuje evropské řešení, o své reakci má tamní vláda rozhodnout ve středu.

3. 10. 2023 12:17

Rychlá zpráva

Burger King i přes sliby dál zůstává v Rusku

Burger King nadále zůstává v Rusku, i když firma už před víc než rokem uvedla, že se ze země začala stahovat. Podíl ve výši 15 procent v ruských podnicích vlastní Restaurant Brands International (RBI), kanadsko-americká společnost. Ta v březnu 2022 uvedla, že uzavření poboček Burger Kingu v Rusku je náročné kvůli komplikovaným smlouvám s tamními partnery, kteří franšízy provozují, a kteří odmítli restaurace zavřít. Jde o zhruba 800 poboček rychlého občerstvení, firma je tak kritizována s tím, že podporuje tamní režim a válku. Z Ruska zatím odešly firmy jako McDonalds, Starbucks či KFC.

3. 10. 2023 11:26

Rychlá zpráva

Natland vstupuje do víc než miliardového sporu o příliš drahé kamiony

Skupina Natland, respektive její Fond finančního trhu a pohledávek (FTTP), vstupuje do německé společnosti, která zastupuje na 160 tisíc majitelů kamionů z celé Evropy. Ti mezi lety 1997 a 2016 nakupovali nákladní vozy od předních evropských výrobců jako Daimler, MAN, Volvo/Renault, DAF, Iveco či Scania, kteří ovšem v daných letech uzavírali kartelové dohody o plošném navyšování cen pro Evropu. O tom, že tomu tak bylo, rozhodla i Evropská komise. Poškození své nároky ve výši celkem 1,4 miliardy eur (přes 34 miliard korun) uplatňují u zahraničních soudů. FTTP nyní vstupuje do firmy Financialright Claims GmBH, která se dosud případem zabývala, a říká, že spojení má pomoct získat náhradu škody. Očekává, že případ by se mohl ukončit v horizontu mezi dvěma až pěti lety a poškození by mohli získat až 70 procent vložených prostředků.

3. 10. 2023 10:49

Rychlá zpráva

Trump strávil hodiny u soudu

Bývalý americký prezident Donald Trump stanul u soudu, kde strávil několik hodin. Začal tím občanskoprávní spor, ve kterém je obviněn z toho, že manipuloval s odhadovanou hodnotou majetku jeho rodinné firmy. Soudce už minulý týden rozhodl, že svůj majetek zveličoval a zajistil si tak nižší úroky a pojistky, Trump obvinění odmítá. Žaloba žádá pokutu v přepočtu 5,7 miliardy korun a zákaz podnikání v New Yorku pro něj a syny.

3. 10. 2023 09:58

3. 10. 2023 08:58

Rychlá zpráva

druziceFoto: Depositphotos

Americká FCC udělila první pokutu související s vesmírným odpadem

Americká Federální komise pro spoje známá jako FCC má široké pole působnosti, které zahrnuje i dohled nad telekomunikačními systémy umístěnými mimo povrch Země. A právě do dění v kosmu teď poprvé zasáhla – oznámila totiž, že udělila první pokutu spojenou s vesmírným odpadem. Dostal ji poskytovatel satelitní televize a internetu Dish, který nesprávně vyřadil z provozu svou družici EchoStar-7. Zaplatit má 150 tisíc dolarů, tedy téměř 3,5 milionu korun. A ve vesmíru je mimochodem nyní i nový satelit BlueWalker 3, který je podle astronomů tak jasný, že způsobuje světelné znečištění.

3. 10. 2023 08:04

3. 10. 2023 07:06

Rychlá zpráva

satya-nadella-microsoftFoto: Microsoft

Šéf Microsoftu vypovídal v procesu s Googlem, ve vyhledávání je prý všudypřítomný

Google má ve světě vyhledávání dominantní postavení, a to tak velké, že vydavatelé i zadavatelé reklamy se musí uzpůsobovat jeho požadavkům, aby o nich bylo vědět, je zkrátka všudypřítomný. Což stěžuje fungování konkurenčních vyhledávačů, jako je třeba ten od Microsoftu. Jeho šéf Satya Nadella v tomto duchu mluvil včera jako svědek u antimonopolního soudního sporu, který proti Googlu vede americké ministerstvo spravedlnosti.

3. 10. 2023 07:01

3. 10. 2023 06:38

Rychlá zpráva

Po byznysu vyzývají vládu k uzákonění manželství pro všechny i divadelníci

Představitelé českých divadel vyzvali premiéra Petra Fialu a vládu k podpoře manželství pro všechny, včetně stejnopohlavních párů. Otevřený dopis podepsalo 25 uměleckých šéfů a šéfek souborů v Praze, Brně i dalších městech, výzvu iniciovalo Divadlo Husa na provázku. V září vláda obdržela jinou podobnou výzvu od 66 velkých firem či bank. Páry gayů a leseb mohou v Česku uzavírat registrované partnerství, nikoliv manželství. Premiér podle mluvčího Václava Smolky nechce bránit debatě o zlepšení práv těch, kteří žijí ve stejnopohlavních párech, současně ale považuje za správné, aby poslanci v morálních a etických otázkách rozhodovali volně.

2. 10. 2023 21:33

Rychlá zpráva

Konec aerolinek Air Malta

Maltská vláda příští rok v březnu ukončí činnost ztrátových aerolinek Air Malta. Okamžitě je však nahradí jiným vlajkovým dopravcem, který si ponechá název i letadla stávajících aerolinek. Důvodem je, že Evropská unie odmítla poskytnout letecké společnosti novou státní pomoc. Přechod na nové aerolinky by měl být bezproblémový a služby by neměl ovlivnit. Cestujícím, kteří si už rezervovali letenky, bude nabídnuto vrácení peněz nebo změna rezervace.

2. 10. 2023 20:45